Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 
aktualizacja 

Naukowcy badali dno Zatoki Meksykańskiej. Niektóre stworzenia widzieli po raz pierwszy w życiu

23
1/8

Statek badał oceany od 2008 roku

Statek badał oceany od 2008 roku
(NOAA Office of Ocean Exploration and Research)
0
0

Statek "Okeanos Explorer" podróżował po całym świecie, badając m.in. indonezyjski Coral Triangle - faunę Morza Karaibskiego oraz siedliska głębinowe i życie morskie w północnej części Zatoki Meksykańskiej. Naukowcy pokazali właśnie podwodne zdjęcia z tej wyprawy, ukazując, jak niezwykłe jest życie na dużych głębokościach. Niektóre obserwacje nawet ich wprawiły w osłupienie.

2/8

Wcześniej takiej nie widzieli

0
0

- To prawdopodobnie najdziwaczniejsza kałamarnica jaką kiedykolwiek widziałem - powiedział ekspert od głowonogów, Mike Vecchione. Jest to tylko jeden z gatunków, które odkryto podczas prac naukowców.

3/8

Dlaczego warto badać oceany?

0
0

Oceany to świat w 95 proc. niezbadany przez człowieka i na co dzień niewidoczny dla ludzkich oczu. Zespół National Oceanic and Atmospheric (NOAA) uważa, że konieczne jest zbadanie go, żeby móc odpowiednio chronić jego niezwykłych mieszkańców.

4/8

Wszystko robią zdalnie

0
0

Większość naukowców uczestniczących w misjach Okeanos Explorer pozostaje na brzegu. Obraz na żywo z dna morskiego i inne dane przesyłane są przez satelitę i szybkie łącze internetowe do naukowców przebywających w Centrach Dowodzenia. Eksploracją zajmują się na lądzie lub nawet w zaciszu własnych gabinetów. Mogą też koordynować pracę statku niezależnie od jego położenia.

5/8

Okeanos Explorer to statek-odkrywca

0
0

Po wykryciu anomalii o dużym znaczeniu statek może się zatrzymać i rozmieścić zdalnie sterowane pojazdy (ROV) oraz inne czujniki i systemy. Przebywający na lądzie naukowcy i technicy mogą przeprowadzić na morzu wstępne badania terenowe, opracowując wystarczającą ilość danych, aby stworzyć fundament pod bardziej szczegółowe badania.

6/8

Statek wyposażony jest w wiele czujników i systemów

0
0

Na szczególną uwagę zasługuje nowoczesny sonar wielowiązkowy z kadłubem do generowania wysokiej rozdzielczości map dna morskiego. Pozwala on na robienie zdjęć z głębokości nawet do 6 tys. metrów.

7/8

Ryby z rodziny gardłoszowatych pływają kilka metrów nad dnem

0
0

Piękny przedstawiciel Hoplostethus occidentalis. To długowieczna ryba głębinowa, którą można spotkać od Nowej Szkocji po Brazylię najczęściej na głębokości ponad tysiąca metrów.

8/8

Kudłata żabnica

0
0

Okaz z gatunku lophiodes beroe zaobserwowano na głębokości 640 m. Ryby te są dość powszechne na głębokości około 600 - 800 metrów, gatunek należy do rodziny żabnicowatych. Trzeba jednak przyznać, że wygląda zjawiskowo.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić