REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
oprac. Paweł Orlikowski09.08.19 (19:08)

500+ dla osób z niepełnosprawnościami. Prezydent podpisał

Jest podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą wprowadzającą dodatek 500 zł dla dorosłych osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Świadczenie będzie wypłacane od października.
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - informuje kancelaria prezydenta. Dzięki temu wymienionym w ustawie osobom będzie przysługiwało dodatkowe 500 zł miesięcznie, dlatego ustawa zyskała już miano nowego 500+.

REKLAMA

Ustawa jasno określa, kto może liczyć na taki dodatek pieniężny. To osoby, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem: o całkowitej niezdolności do pracy, albo o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym lub też o całkowitej niezdolności do służby.

Określono też limit - inne świadczenia nie mogą przekraczać kwoty 1600 zł. Jednak zastosowano zasadę "złotówka za złotówkę", a więc jedynie osoby, których suma miesięcznych świadczeń nie przekracza 1100 zł, dostaną pełną kwotę 500 zł miesięcznego dodatku uzupełniającego. Pozostali będą dostwali propocjonalnie mniej. Jeśli obecnie pobierają świadczenia w kwocie 1300 zł, to dostaną 300 zł dodatku uzupełniającego, i tak aż do kwoty 1600 zł.

Obejrzyj: Nowe podatki. "Rząd szuka pieniędzy na 500+"

Świadczenia nie są przyznawane automatycznie, trzeba złożyć stosowny wniosek w odpowiednim urzędzie. Wnioski trzeba składać w ZUS-ie, w przypadku rolników - w KRUS-ie, a osoby z mundurówki składają wnioski do zakładów emerytalno-rentowych.

Z dodatku pierwotnie miało skorzystać 300 tys. osób. Jednak Senat zaakceptował poprawki zgłoszone przez PiS, które podnoszą limit dochodowy z 1100 zł do 1600 zł, dlatego programem objętych zostanie łącznie ok. 850 tys. osób. W tym roku można zyskać maksymalnie 1500 zł, maksymalnie, bo jak już wyżej wspominaliśmy, gdy obecne świadczenia przekraczają kwotę 1100 zł to i z nowego 500+ popłynie co miesiąc mniej pieniędzy (tak, by zrównać kwotę do 1600 zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij