o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

1 września. Andrzej Duda na Zamku Królewskim. "Nie stajemy w poczuciu żałoby, tylko zwycięstwa"

7
Podziel się

1 września. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Andrzej Duda zaprosił gości na uroczysty obiad w Zamku Królewskim. Prezydent Polski mówił o tym, co oznacza to miejsce.

1 września. Andrzej Duda o 80. rocznicy II wojny światowej
1 września. Andrzej Duda o 80. rocznicy II wojny światowej (East News)
bEqDBLWt

Na Zamku Królewskim zorganizowano oficjalny obiad wydawany przez prezydenta RP z udziałem szefów zaproszonych delegacji. Andrzej Duda przypomniał, ze ten budynek został doszczętnie zniszczony podczas wojny. Podkreślił, że dla Polaków widok utrwalonej na archiwalnych zdjęciach płonącej wieży Zamku Królewskiego pozostaje znakiem tego, ile Polska straciła w czasie walk.

- Odbudowa Zamku Królewskiego zajęła Polakom 40 lat. Jest teraz taki, dzięki wysiłkowi finansowemu całego narodu - dodał Duda. - Jest również naszą dumą i symbolem odradzającego się państwa. Dziś w tym miejscu w Warszawie stajemy razem, by uczcić ofiary II wojny światowej. Nie stajemy w poczuciu żałoby, tylko zwycięstwa - zaznaczył prezydent.

Dodał również, że wspomniane zwycięstwo bierze się nie tylko z faktu pokonania wroga, ale stworzenia wspólnoty państw.
- To wielkie osiągnięcie, którego źródłem jest pamięć tego, co doświadczyły nasze kraje i obywatele 80 lat temu. Jest to doświadczenie, o którym nie wolno nam nigdy zapomnieć. Niech będzie ono dla nas będzie zawsze przestrogą, że (...) dominacja prowadzi do zniszczenia i tragedii - powiedział Andrzej Duda.

bEqDBLWv
Zobacz także: Zobacz także: "Die Welt" z okładką o II Wojnie Światowej. Jest też artykuł od Mateusza Morawieckiego

Wieczorem prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą i szefami delegacji weźmie udział w koncercie "Polskie Requiem" Krzysztofa Pendereckiego upamiętniającym 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie odbędzie się o godzinie 20 w Teatrze Wielkim w Warszawie.

bEqDBLWB

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqDBLWW
KOMENTARZE
(7)
Mocny
2 lata temu
PPIS I PO oddali niepodleg
xxcczxc
2 lata temu
nasz duduś w transie przedwyborczym,brawo!
suweren
2 lata temu
Wygrane poszczególne bitwy nie dały zwycięstwa w całej kampanii, niestety:( Polska została podzielona przez dwóch okupantów a dowództwo armii ucekło z kraju. Więc z czego tu się cieszyć?
bEqDBLWX
Pretend
2 lata temu
Ach te złote myśli wielkiego męża stanu😕
pl
2 lata temu
Kampania wrzesniowa byla kleska a naczelne dowodztwo ucieklo do Rumunii. Potem w 1945 r na Konferencji w Jalcie Anglicy i Amerykanie oddali nas w lapy Stalina. To gdzie to zwyciestwo
war
2 lata temu
Kampania wrzesniowa 1939 byla kleska a naczelne dowodztwo ucieklo do Rumunii.
Gość
2 lata temu
Bawmy się więc i fetujmy radość zwycięstwa w dniu 01 -09 ech duduś co mądrego jeszcze wykrztusisz.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić