Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Filip Skowronek
|

1200 zabitych przez powódź, miliony pozbawione domu. Świat milczy o tej klęsce

47
Podziel się

Największa klęska żywiołowa od lat, która zabiła ok. 1200 osób, a miliony pozbawiła dachu nad głową. To nie efekt huraganu Harvey, który spustoszył Texas, tylko powódź wywołana monsunami w Azji. Woda odcięła od świata mieszkańców Indii, Nepalu i Bangladeszu.

1200 zabitych przez powódź, miliony pozbawione domu. Świat milczy o tej klęsce
(Twitter.com/StefSimanowitz)
bEUJszsR

Cały zachodni świat żyje powodzią, która dewastuje Houston i resztę Texasu, prowadząc do największej od czasów huraganu Katrina katastrofy humanitarnej w USA. Tymczasem znacznie poważniejsza klęska dotknęła w ostatnich miesiącach półwysep Indochiński. W wyniku wyjątkowo intensywnych monsunów w Indiach, Nepalu i Bangladeszu życie straciło już ok. 1200 osób. Miliony straciło dach nad głową, a tysiące wiosek jest zupełnie odciętych od świata i dostępu do świeżej żywności i wody pitnej.

Związane z monsunami powodzie w południowej Azji to zjawisko typowe dla tego regionu - pora deszczowa trwa tam od końca maja do września. W tym roku jednak opady pobiły wieloletnie rekordy, przyczyniając się do największej od dekad katastrofy. Tylko na wschodzie Indii woda zabiła już ponad 500 osób. "Straits Times" informuje, że powodzie w Indiach wpłynęły na życie 17 milionów ludzi, tysiące rozlokowano w obozach dla uchodźców.

bEUJszsT

Tragiczne konsekwencje czekają biedne regiony, takie jak indyjski stan Bihar, w którym powodzie zniszczyły uprawy. Żywioł uderzył jednak także w duże miasta, jak Mumbaj (Bombaj), gdzie władze były zmuszone do ewakuacji niżej położonych dzielnic, w których poziom wody sięgał na 1,5 m. Na domiar złego opady wciąż nie ustają, a do mieszkańców wystosowano apele, by nie opuszczali domów.

Monsun doprowadził także do katastrofy w Bangladeszu. Zalane pola uprawne oznaczają niemal zagładę gospodarki tego biednego kraju, całkowicie zależnej od rolnictwa. 600 tys. hektarów pól zostało tam częściowo zniszczonych, zaś 10 tys. - całkowicie "zmytych" przez wodę. Dotkniętych przez powodzie w tym kraju zostało ponad 7 milionów ludzi. Z kolei w Nepalu woda zabiła 150 osób i zniszczyła 90 tys. domów. W tym samym czasie zachodnie media piszą o "bezprecedensowej" powodzi w Teksasie. Według najnowszych raportów zginęły w niej 22 osoby.

bEUJsztu
KOMENTARZE
(47)
Nicko
4 lata temu
"Smierc jednego czlowieka to tragedia, smierc milionow to statystyka."
fillip
4 lata temu
to nie sa islamisci dlatego cisza o tych biednych ludziach.
kara1953
4 lata temu
"...katastrofy humanitarnej..." Polecam używanie słowników
bEUJsztv
Bagno
4 lata temu
Bangla-deszcz i sąsiedzi czyli życie jednostki jest nic niewarte. Mnożą się w norach jak króliki i w norach giną tysiącami.
jacek61
4 lata temu
Jakby w niepamięć odeszła śmierć setek tysięcy osób na obrzeżach Oceanu Indyjskiego podczas pamiętnego świątecznego tsunami... Pytanie tylko, czy to amnezja patologiczna czy sterowana...
jacek61
4 lata temu
Jakby w niepamięć odeszła śmierć setek tysięcy osób na obrzeżach Oceanu Indyjskiego podczas pamiętnego świątecznego tsunami... Pytanie tylko, czy to amnezja patologiczna czy sterowana...
hmm
4 lata temu
Chyba napisałem za dużo prawdy bo mój komentarz zniknął po kilku sekundach - ot i mamy wolność słowa
macierek
4 lata temu
Hindusi i tak żyją jak zwierzeta w budach zbitych z tektury to co tu się dziwić że deszczyk im wszystko rozwalił. To nadal trzeci świat i miliard ich jest 1200 nie zrobi im różnicy wielkiej ...
manust
4 lata temu
natura sama reguluje przyrost naturalny dlatego jest coraz więcej kataklizmów
ola
4 lata temu
DZIWICIE SIE?WSZYSCY MAMY DOSC TYCH KOLOROWYCH!!!
Ffr
4 lata temu
Ameryka jest najważniejsza tak się im wydaje w tych slamsach stanowych.
maszynista
4 lata temu
Indie, Nepal i Bangladesz to nie Indochiny.
Likaon
4 lata temu
To tak jak z zabijaniem chrześcijan , świat milczy.
bEUJsztn
kk
4 lata temu
za dwa dni będzie w TVN, Polsat - za tydzień nasza premier ogłosi klęskę żywiołową w tamtych rejonach i zrąbie prezydenta tego państwa że się ma wziąć do roboty......
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić