o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Sylwester Ruszkiewicz
Sylwester Ruszkiewicz
|
aktualizacja

25 milionów na remonty kościołów z budżetu państwa. Tak dużo jeszcze nie wydano

54
Podziel się

W tym roku wydano już ponad 25 milionów złotych z budżetu ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji na remonty kościołów. Pieniądze pochodzą z tzw. Funduszu Kościelnego. To - w porównaniu z ubiegłymi latami - rekordowa kwota.

25 milionów na remonty kościołów z budżetu państwa. Tak dużo jeszcze nie wydano
(123RF)
bErichLp

Działalność Funduszu Kościelnego nadzoruje osobiście szef MSWiA Joachim Brudziński. To właśnie z budżetu resortu idą pieniądze na remonty i prace budowlane kościołów. Jak można otrzymać dotację? Są one udzielane wyłącznie na wykonywanie podstawowych prac zabezpieczających sam obiekt, czyli na remonty i konserwację zabytkowych obiektów sakralnych i kościelnych – np. remonty dachów, stropów, ścian i elewacji, osuszanie i odgrzybianie, izolację, remonty i wymianę zużytej stolarki okiennej i drzwiowej, a także wykonanie instalacji elektrycznej, wodnej czy kanalizacyjnej.

- W szczególnie uzasadnionych przypadkach może nastąpić finansowanie z Funduszu Kościelnego ruchomego wyposażenia obiektów sakralnych oraz stałych elementów wystroju wnętrz (takich, jak ołtarze, polichromie, freski, posadzki) – czytamy na stronie MSWiA.

Zobacz także: Zobacz także: Ksiądz z Lasów Państwowych ucieka przed reporterem WP. „Trochę jestem rozczarowany”
bErichLr

Wnioski o przyznanie dotacji można było składać od 29 stycznia 2018 r. do 16 marca 2018 r. Ile wydano do tej pory? Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronach MSWiA, do 23 sierpnia tego roku (a więc przez niespełna 8 miesięcy) przyznano już rekordową kwotę 25 milionów 649 tysięcy złotych. Dla porównania: w 2016 roku wydano 13 milionów 949 tysięcy złotych (przez cały rok). A w całym 2017 roku ok. 15 milionów złotych.

W tym roku dotacje otrzymało już 188 kościołów. Przykładowo: Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie na prace przy fundamentach, elewacji oraz stolarce w kościele – 830 tys. zł; Parafia Katedralna p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu na renowację i konserwację filarów Katedry w Opolu - milion złotych. Z kolei Parafia Rzymskokatolicka pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Gdyni na konserwację elewacji kościoła w Gdyni – 1 mln 602 tys. zł.

bErichLx

Pełna lista dotacji tutaj : Dotacje na remonty 2018 r.

Z Funduszu Kościelnego, z którego idą pieniądze na remonty kościołów, opłacane są również składki do ZUS i KRUS na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. W ubiegłym roku było to aż 143 miliony złotych.

Z danych opublikowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli, jeszcze do 2012 r. z Funduszu Kościelnego wydawano poniżej 100 mln zł. W 2013 r. kosztował podatników 118 mln, w 2014 r. – 133 mln, w 2015 r. – 128 mln, a w 2016 r. – 145 mln zł. Okazało się, że za zwiększeniem budżetu na Fundusz Kościelny stało właśnie zwiększenie środków na remonty. - Na wzrost wydatków miała wpływ decyzja parlamentu o wznowieniu od 2016 r. udzielania dotacji z Funduszu Kościelnego na konserwację i remonty obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej – informowało MSWiA, któremu podlega fundusz.

bErichLy

Jak specjaliści uzasadniają tak wysokie wydatki? Według socjologa profesora Polskiej Akademii Nauk Antoniego Kamińskiego może być wiele przyczyn takiego stanu. – O dotacje mogą się starać zabytkowe obiekty, a remonty zabytków wymagają sporych nakładów finansowych. Sam kościół miałby ogromne trudności ze zgromadzeniem takich kwot. Może być również tak, że przekazywanie środków na remont, może być pośrednio związane z utrzymaniem dobrych relacji z duchownymi w całej Polsce, a także z parafianami. To zależy, czy parafia, która otrzyma pieniądze na remont, pochwali się dotacją od MSWiA – ocenia w rozmowie z WP prof. Antoni Kamiński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErichLS
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(54)
Observator
3 lata temu
Ta Czarna Banda jest jak rak toczący Polskę
tomasz.persso...
3 lata temu
zlodzieje i zboczency!!!
gość
3 lata temu
Przewalają 9 MILIARDÓW ROCZNIE i jeszcze im MAŁO?! KONIEC ŚWIATA i ZGROZA!!!
bErichLT
zyga
3 lata temu
Dosyć tego rozdawnictwa!Niech sami utrzymują swoje kościoły.Religia ze szkół nich wróci do sal katechetycznych.Najważniejsze to rozwiązać konkordat i żadnych dotacji na wszelkie wyznaniowe kwestie!
Zbyszek
3 lata temu
"PSY" Wy możecie sobie strajkować kasa z MSWiA idzie na okupanta watykańskiego a nie dla Was.
Tu i teraz
3 lata temu
dla niepełnosprawnych nie ma ani grosza
Tu i teraz
3 lata temu
a dla policjantów pieniędzy brakuje
Tu i teraz
3 lata temu
banda czarnych złodziei...
Aksel
3 lata temu
Dlaczego tak dużo w tym roku? To proste. Następna władza zapewne nie będzie już tak życzliwa dla KJ. Trzeba korzystać póki można.
Matka Polka
3 lata temu
A dla niepełnosprawnych dzieci to pieniędzy nie.bylo... podła , bardzo podła zmiana
mały
3 lata temu
Lepiej wydana kasa, niż na na przykład du-rne wojsko. Kościoły przetrwają wieki, a armaty zeżre rdza.
nie-wierny
3 lata temu
"Krzyż Pański z kościołem ".
Polak - Katol...
3 lata temu
Gdzie jest mój wpis ??!!
bErichLL
*/*
3 lata temu
Znowu nie można oddać głosu, Pudel, jesteś zakłamanym manipulatorem
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić