Wróć na
oprac. Karolina Szczęsna
|

2622 urzędników dostanie podwyżki. 850 zł miesięcznie

83
Podziel się

Już od nowego roku, czeka Polaków podwyżka ceny wody. Kwota wzrośnie o 56 zł rocznie. Pieniądze za wodę pójdą na podniesienie płacy pracownikom Regionalnych Zarządach Gospodarki Wodnej.

Podwyżka ceny wody dotknie Polaków
Podwyżka ceny wody dotknie Polaków (flickr.com)
bCYCqCth

W zeszłym roku pracownicy Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej (RZGW) wynegocjowali sobie podwyżkę. Jak podaje "Super Express", więcej pieniędzy otrzyma 2622 osób. Pensja zostanie podwyższona o 850 zł brutto i za cały rok 2017 pracownicy RZGW dostaną wyrównanie po 200 zł miesięcznie.

- Jak widać, pieniądze z podwyżek cen wody zostaną w większości przejedzone przez dobrze opłacaną olbrzymią machinę administracyjną, jaką będą Wody Polskie - opowiada "Super Expressowi" Janusz Cichoń, były wiceminister finansów rządzie PO-PSL

Zmiana obejmuje nie tylko podwyżki z kieszeni obywateli, ale także zmianę systemu naliczania opłat. Stawki za wodę i ścieki będą ustalane centralnie. Wyznaczona spółka będzie zatwierdzała taryfy, co do tej pory robiły rady miast.

bCYCqCtj

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" gminy stracą wpływ na wysokości stawek opłat za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. Do tego zostanie powołany specjalny organ zajmujący się gospodarką wodną: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

- Taryfami zajmie się więc organ centralny, a gminy, których zadaniem własnym jest dostarczanie wody i odbieraniem ścieków, stracą kontrolę nad cennikiem tych usług – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą", Piotr Ciepierski, adwokat.

Zobacz też : Waloryzacja emerytur w 2018 r. Seniorzy dostaną podwyżki świadczeń

Odpowiedzialnością Wód Polskich będzie rozstrzyganie sporów między przedsiębiorcami wodno-kanalizacyjnymi a odbiorcami usług. Ministerstwo Infrastruktury tłumaczy, że obecny system nie zdaje rezultatu. Gminy, które same zatwierdzają taryfy mogą bez żadnego powodu podnieść ceny wody, a to dla ministerstwa jest niepokojące.

bCYCqCtp

Podaje także argument - w raporcie NIK możemy przeczytać, że w Polsce mamy najwyższe koszty dostarczania wody i odprowadzania ścieków spośród całej Unii Europejskiej. W latach 2011-2016 ceny wzrosły z 18 proc. do 42 proc. Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich w rozmowie z "Rzeczpospolitą", tłumaczy, że w ten sposób gminy zostaną pozbawione kluczowych kompetencji dotyczących zarządzania własnym systemem wodno-kanalizacyjnym.

bCYCqCtK
KOMENTARZE
(83)
emeryt
3 lata temu
Na razie to oni podwyższyli ceny. Swoją drogą, też chcę podwyżkę 850 zł a nie 2,50
BBB
3 lata temu
Dobra zmiana:) popierajcie dalej tych złodziej
LOLO
3 lata temu
dajcie im więcej - szybciej OTRUJĄ NAS TĄ WODĄ
bCYCqCtL
Wodniak.
3 lata temu
Pracownicy RZGW tzw.liniowi obsługa sluz i jazów oraz zapór wykonują pracę 7zawodów w jednym! Są:malarzami,pilarzami,marynarzami, ogrodnikami,mechanikami,geodetami, hydraulikami itp.Dlatego zasługują na podwyżkę płacy!!!
Wodniak.
3 lata temu
Stać Polskę na wiele więcej.Po prostu wystarczy nie kraść!!!
Najnowsze komentarze (83)
stefan
3 lata temu
urzedasy ciezko pracuja , podwyzka im sie nalezy
Mck193
3 lata temu
Ludzie pracują w RZGW od 20 lat i dostają miesięcznie 2000 tys. - przecież to śmiech na sali... ale cebulaki i Janusze i tak powiedzą że a po co to komu, na co ?? Idźcie i robcie po 3 zmiany swieta itp to zobaczymy kto będzie pierwszy do narzekania....
mirek
3 lata temu
wodociągi zostaly sprzedaje firmie tahal z izraela
😭
3 lata temu
A kto dostanie kasę! A prezes i spółka dziadostwa siedzącego za biurkiem
Wodniak.
3 lata temu
Stać Polskę na wiele więcej.Po prostu wystarczy nie kraść!!!
Wodniak
3 lata temu
Ponieważ Ci Ludzie pracują za 7!!!
Wodniak.
3 lata temu
Pracownicy RZGW tzw.liniowi obsługa sluz i jazów oraz zapór wykonują pracę 7zawodów w jednym! Są:malarzami,pilarzami,marynarzami, ogrodnikami,mechanikami,geodetami, hydraulikami itp.Dlatego zasługują na podwyżkę płacy!!!
Polka
3 lata temu
Szanowna Pani Klaudio,wielu ludzi za tyle pracuje,często bardzo ciężko.
bCYCqCtD
D
3 lata temu
Czemu aż tyle to nie fert wobec ludzi 100zl a nie 850 odrazu.
BB
3 lata temu
od lat dostaje podwyzke oplat za wode i scieki za kazdym tazem ta sama wymowka DLA POLEPSZENIA JAKOSCI WODY woda jak smierdziala chlorem tak smierdzi pozatym DLA ROZBUDOWY TECHNOLOGI PRZETWAZANIA SCIEKOW na janowku we wroclawiu. Jadac mostem milenijnym mozna pasc ze smrodu jaki jest na polach retencyjnych na osobowicach wiec pytam gdzie jest kasa za podwyzki ostatnio powolano spolke miejska wroclawskie wodociagi zbudowano za miliony muzeum wody pod sit nazwa hydropolis robione sa spedy dzieci ze szkol aby robic kase czyli komercja spolka zatrudnia zarzad prezesow i armie urzednikow oczywiscie swoich po ukladach i wszystko my placimy juz dzis co niektorych niestac na wysokie rachunki za wode wtstarczy przejechac sie tramwalem to czuc ze ludzie sie nie myja mysle ze centralne zarzadzanie cenami ze wode i scieki jest dobre ukruci to zapedy gmin i ich wladcow aczkolwiek w przeszlosci to przerabialismy
Roman
3 lata temu
A czy ktoś wie, że ci pracownicy żyją na granicy nędzy,bo od 2008 roku nie dostali ani grosza podwyżki. Proszę sobie przypomnieć kto zamroził płace w sferze budżetowej?. Od 9 lat płace w gospodarce wodnej nie wzrastały!!! Teraz są na pograniczu płacy minimalnej!!! Czy wzrost o 850 zł brutto to dużo? Na rękę będzie około 570 zł,a płacą wzrośnie do 3200 z! Brutto!!! Może jakiś inżynier przyjdzie za tą kasę do pracy? Potrzebujemy kadry do pracy,ale każdy kręci nosem na płace i rezygnuje jak przychodzi na nabór. Czyta się artykuł i złość zalewa niektórych. Fakty są inne,a wiem,bo jestem jednym z tych 2622 pracowników tej branży. Czy mamy czekać kolejne 9 lat,aby ktoś zrozumiał, że klepiemy biedę,bo kiedyś tak zdecydowano. Ludzie przemyślcie swe komentarze. My nie jesteśmy posłami,ministrami,ale zwykłymi urzędnikami najniższego szczebla.
joanna
3 lata temu
Świetny artykuł, rzeczywiście pieniądze z podwyżki zostaną przejedzone. Mój mąż pracownik rzeczonego RZGW ostatnią realną podwyżkę dostał bodajże 8 lat temu. A podwyżkę, o którą pracownicy walczyli prawie od dwóch lat ( oczywiście obiecaną) okrojono im w haniebny sposób. Nie napiszę ile zarabia mój mąż po ponad 30 latach przepracowanych w tej firmie, bo to po prostu żenada....
nick
3 lata temu
A ja dostalem 0.45gr podwyzki
PiS
3 lata temu
Jarek weź się za tych krwiopijców z łodzi. PO w łodzi ciągnie to miasto na dno
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić