o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Michał Zieliński
|

270 tys. zł za przekroczenie prędkości o 21 km/h. Tak się karze w Finlandii

28
Podziel się

Fińska policja przyłapała lokalnego milionera na przekroczeniu prędkości. W rejonie, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, jego limuzyna poruszała się 71 km/h. Ukarano go srogim mandatem wyliczonym na podstawie jego zarobków.

Fotoradar na drodze
Fotoradar na drodze (Shutterstock.com, sdecoret)
bDnLMHZx

Dokładna wartość kary wyniosła 63 240 euro (ok. 270 tys. zł). Dlaczego aż tyle? W Finlandii za przekroczenie prędkości do 20 km/h mandat wynosi do 155 euro. Jednak wyższe przewinienie skutkuje mandatem wyliczanym na podstawie zarobków. Anders Wikloef, którego zatrzymała policja, zarabia miesięcznie 416 463 euro (ok. 1,8 mln zł), dlatego kara była tak wysoka.

Jak powiedział w rozmowie ze swoim dziennikiem "Alandstidningen", żałuje że dostał mandat. Wolałby bowiem, by te pieniądze trafiły na cele charytatywne lub do domów dziecka. Nie jest to też pierwszy przypadek, gdy słyszymy o mandatach Wikloefa. Jesienią 2013 roku został przyłapany na jeździe z prędkością 77 km/h na "pięćdziesiątce". Wtedy kara wyniosła 95 tys. euro (ok. 400 tys. zł) i do dzisiaj pozostaje najwyższym mandatem za prędkość wystawionym w rejonie. Co ciekawe, wtedy też tłumaczył, że lepiej by było, gdyby te pieniądze trafiły na szczytny cel.

bDnLMHZz

Wikloef jechał kremowym bentleyem flying spur, mniejszą z dwóch czterodrzwiowych limuzyn brytyjskiej marki. Samochód jest dostępny w dwóch wersjach silnikowych: z 4-litrowym V8 oraz 6-litrowym W12. Dla przypomnienia, gdyby w Polsce przekroczył prędkość o 21 km/h, zostałby ukarany mandatem w wysokości od 100 do 200 zł.

bDnLMIaa
KOMENTARZE
(28)
lol
2 lata temu
I tak powinno być w każdym kraju. Co to dla milionera mandat w wysokości 500zł? Ale kilkaset tysięcy już zaboli
jajcooo
2 lata temu
W Polsce większość ludzi zarabia poniżej 2000 zł co oznacza że mandat 200 zł to 10% zarobków.Chyba już nikt się nie dziwi
Świniopas
2 lata temu
W Polsce wieprze przy korycie zasłaniają się immunitetem
bDnLMIab
anna
2 lata temu
to mnie w Polsce bardziej ukarali, jechałem 65km/h w terenie zabudowanym,radar w KOCKU na ul. kleberga, pobieram rentę 850zł a mandat przyszedł 100zł
noo
2 lata temu
Już dawno powinny być kary za przekroczenia drogowe w/g uzyskanego dochodu. Mandat nawet 500zł dla zarabiającego miesięcznie 20tys to wydatek na tzw waciki. I gdyby nie dodawane punkty każdy z tych naruszających przepisy tylko uśmiechnął by się i kazał policjantowi szybciej wypisywać mandat bo mu się śpieszy.
Najnowsze komentarze (28)
Tomuś
2 lata temu
Jeszcze powinna być konfiskata samochodu
krzys-k2
2 lata temu
i bardzo dobrze
FFF
2 lata temu
Finlandia to kraj o najniższej korupcji na świecie. Widać, że potrafią również zdyscyplinować kierowców. Tu nie chodzi o zawiść, ale o to by utrzymać bezpieczeństwo na drogach. Ktoś kto ma krocie zapewne śmiałby się z mandatu 200€. Ja jestem skłonny powiedzieć, że przy zarobkach 1,8 mln miesięcznie to mandat 270 tys. też nie będzie bardzo dotkliwy dla tej osoby.
erwq
2 lata temu
milionerzy... a zwykły co zarabia 1500zł to dostnie 500zł czy 1/3 wypłaty...o to kraj absurdu
yy
2 lata temu
To prawo jest tak idiotyczne, ze az boli. Lewactwo w najczystszym wydaniu ... Przyjechalem do obcego kraju doslownie z tym co mialem na sobie, nikt mi nic nie dal i nic nie odziedziczylem po nikim. Ciezko pracuje i DOBRZE zarabiam - ale nie mam praktycznie nic, zyje z dnia na dzien w wynajmowanym mieszkaniu i place OGROMNE podatki, bo wedlug lewackiej ideologi "jestem bogaty". A teraz zabawna czesc ... moja sekretarka zarabia 1/3 tego co ja, wiec wedlug Lewakow jest "biedna" - ona nie placi podatkow prawie wcale. Tylko ze ONA odziedziczyla w spadku dwa domy, o wartosci milion € kazdy (!!!). Ja jestem "bogaty" i place horrendalnie wysokie podatki w ramach "sprawiedliwosci spolecznej", a miliona € na koncie nie zobacze w tym zyciu, chocbym do smierci zyl na chlebie i wodzie, chodzil do pracy na piechote i chodzi w jednych spodniach. A ona, ta "biedna" ma 28 lat i majatek w wysokosci 2 milionow € !!! Na fryzjera wydaje wiecej niz mi zostaje na zycie, ale ona jest "biedna" bo malo zarabia.
drtyty
2 lata temu
taniej by wyszło mieć szofera na umowę zlecenie. co za głupek.
Paweł
2 lata temu
Tak samo powinno być u nas, oby jakiś rząd się w końcu opamiętał i wprowadził takie przepisy. A za jazdę po pijaku, czy po narkotykach, co najmniej pięć lat bezwzględnego więzienia, a wyroki powinny zapadać w trybie 24-godzinnym. To dla kogoś złapanego tylko na jeździe po pijaku, a dla kogoś kto w tym stanie spowoduje wypadek, 25 lat do dożywocia włącznie jeśli będą ofiary śmiertelne.
m3353
2 lata temu
a jak sie tam zarabia - zresztą mandat zależy od zarobków.
bDnLMHZT
uczciwa
2 lata temu
Są dobre wzorce prawe, więc dlaczego nasi osłowie tego nie wprowadzają w życie w postaci Ustaw???
GOść
2 lata temu
Mandat zależny od portfela i tak powinno być inaczej nie boli .
Absmak
2 lata temu
A co z ochroną danych osobowych.
asse
2 lata temu
Bo tam jest "demokracja" i nie ma pisowskiego "reżimu", choć nie pochwalam głupiej jazdy i bezmyślnych kierowców.
fdasfdsa
2 lata temu
Dlaczego PiS nie chce taksować kierowców niemieckich, skandynawskich czy brytyjskich wg ich zarobków....? Skoro my jesteśmy w RFN kasowani wg stawek tamtejszych...
XEA
2 lata temu
I takie mandaty powinny być w naszym kraju. Może wtedy kierowcy zdejmą nogę z gazu
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić