Katarzyna Zdziech| 
aktualizacja 

5 książek Olgi Tokarczuk, które musisz przeczytać

4
Podziel się:

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla 2018 za "narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia". Aby dowiedzieć się, co to dokładnie znaczy, warto sięgnąć po jedną z jej wybitnych książek.

Sprawdź, jakie książki Olgi Tokarczuk warto znać
Sprawdź, jakie książki Olgi Tokarczuk warto znać (Getty Images)

"Księgi Jakubowe"

"Księgi Jakubowe" to dzieło absolutnie monumentalne, którego źródła i konteksty można by wyliczać godzinami. Tokarczuk opisuje świat w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów i na pograniczu kultur. To właśnie ta jukstapozycja żydowsko-polska sprawia, że dzieło polskiej noblistki jest nieprzeciętne w swoim przekazie.

Opowieść historyczna wyrywa się z ram swojego gatunku, ponieważ w jej centrum jest samotna jednostka, która tylko czeka, aby stać się kimś wybitnym. "Pan Tadeusz" spotyka "Dziady", a to wszystko okraszone jest mistycyzmem, którego nie powstydziłby się sam Słowacki.

Sama Tokarczuk opisuje "Księgi Jakubowe" słowami:

– Mówiąc w wielkim skrócie, opowiada o tym, jak spora grupa Żydów z Podola, wyznawców XVII-wiecznego kabalisty i rabina Szabtaja Cwi, uważającego się za mesjasza, przeszła z wielką pompą na katolicyzm pod wodzą swojego przywódcy, kupca Jakuba Franka, przedtem zaś przez jakiś czas wyznawała islam.

"Bieguni"

Wydana w 2007 r. książka "Bieguni" doczekała się międzynarodowego rozgłosu prawie 11 lat później, kiedy Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Bookera.

W obfitości obrazów i metafor tworzących tę publikację wyróżnia się jeden – droga. To ona jest motywem przewodnim "Biegunów". Tokarczuk stworzyła filozoficzny przekrój przez czas, miejsce i przestrzeń. Wszystkie historie w "Biegunach" są ze sobą nierozerwalnie związane i stanowią wiwisekcję etosu współczesnego podróżnika.

Mnogość wątków to niewątpliwie wielki atut "Biegunów". Noblistka bierze na warsztat zarówno temat Wikipedii, jak i historię XVII-wiecznego anatoma, Filipa Verheyena.

"Dom dzienny, dom nocny"

Jaki jest sens życia? Na to właśnie pytanie Olga Tokarczuk stara się odpowiedzieć w książce z 1998 r. "Dom dzienny, dom nocny". Ta, z pozoru przytłaczająca i mroczna opowieść, daje nam nadzieję na lepsze jutro. Pisarka wykorzystuje narrację patchworkową, która dzięki swojej fragmentaryczności wciąga czytelnika w niepowtarzalnie kruchy i ulotny klimat powieści. W centrum wszystkiego mamy magiczny realizm.

W jednym z wywiadów Olga Tokarczuk zdradziła, że "Dom dzienny, dom nocny" to swojego rodzaju prequel do "Ksiąg Jakubowych":

– Dla mnie, może to przewrotne, "Księgi Jakubowe" to jednak kontynuacja "Domu dziennego, domu nocnego". Tam było o próbach zakorzenienia, tutaj jest o podróży. To dwa bieguny życia.

"Prowadź swój pług przez kości umarłych"

"Prowadź swój pług przez kości umarłych" to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych książek Olgi Tokarczuk. Krytycy zgadzają się również co do tego, że powieść wydana w roku 2009 jest najprzystępniejszym dziełem noblistki.

Książka jest kanonicznie definiowana jako "thriller", ma jednak z tym gatunkiem niewiele wspólnego. Tokarczuk raz jeszcze bawi się formą i kwestionuje granice nałożone przez swoich poprzedników. Przenosimy się do sennej Kotliny Kłodzkiej. Życie mieszkańców małej wsi zatrząśnie się w posadach, kiedy zacznie dochodzić do serii tajemniczych morderstw.

Dziesięć lat po publikacji książka Tokarczuk została przetłumaczona na angielski i cieszy się wielkim zainteresowaniem. Natomiast w roku 2017 Agnieszka Holland nakręciła "Pokot", czyli film na podstawie książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

"Prawiek i inne czasy"

W książce "Prawiek i inne czasy" ponadczasowy uniwersalizm przeplata się z ambitną próbą scharakteryzowania środkowoeuropejskiej prowincji. Tokarczuk opisuje losy dwóch rodów, Boskich i Niebieskich i zabiera czytelnika w fascynującą podróż przez niemal cały wiek XX.

Powieść traktuje o przemijaniu i walce z codziennym trudem. Z pozoru proste tematy zostają umagicznione poetyckim językiem pisarki.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić