Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
aktualizacja

500+ dla niepełnosprawnych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych już szykuje się na składanie wniosków

27
Podziel się:

By dostać świadczenie 500+ dla osób niepełnosprawnych trzeba wszystko odpowiednio udokumentować i spełnić warunki. Prezes ZUS przypomina o podstawowych zasadach.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS
Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS (PAP, Bartłomiej Zborowski)

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska wystosowała apel do ludzi, którzy składają wnioski o 500+ dla niepełnosprawnych. Trzeba pamiętać: świadczenie należy się tylko tym, którzy mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Bez tego ZUS skieruje na badania przez lekarza orzecznika ZUS. Świadczenia nie wypłaci, póki nie będzie odpowiedniego orzeczenia. Dobra informacja jest jedna: Zakład sam skieruje na badania i wesprze w procesie zbierania dokumentów.

Rozpatrywanie wniosków zacznie się 1 października. W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy, ZUS będzie miał 60 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji w sprawie świadczenia. Później czas ten się skróci do 30 dni. Czas liczony jest od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Zakład opracowuje obecnie formularz wniosku, który ma być dostępny na stronie internetowej ZUS na początku września, a na salach obsługi klienta pod koniec września.

Zobacz też: 500+ dla osób z niepełnosprawnościami. "Nie doliczamy do tej kwoty żadnych dodatków"

Świadczenie będą mogły uzyskać osoby, które ukończyły 18 lat. Ci mniejsi dostają "zwykłe" 500+ bez żadnych zaświadczeń.

Dodatkowe warunki dla niepełnosprawnych to zamieszkiwanie na terytorium Polski i brak świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych. A jeśli już takie są, to ich suma nie powinna przekraczać 1,6 tys. zł.

Osoby z orzeczeniem o "tylko" znacznym stopniu niepełnosprawności (a nie o niezdolności do samodzielnej egzystencji) nie są uprawnione do świadczenia.

470 tys. emerytów

Świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych będzie przysługiwało od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek.

- Nie będzie miała znaczenia data wydania orzeczenia, pod warunkiem że lekarz orzecznik stwierdzi, iż w miesiącu złożenia wniosku osoba była już niezdolna do samodzielnej egzystencji - wyjaśniła szefowa ZUS. Właściwe orzeczenie muszą mieć też osoby po 75. roku życia, którym z racji wieku automatycznie przyznano dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty.

- Z naszych analiz wynika, że ok. 470 tys. osób pobierających dodatek pielęgnacyjny z racji wieku spełnia kryterium dochodowe. Jednak aby uzyskać nowe świadczenie, będą one musiały mieć orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji - wskazała.

Złotówka za złotówkę

Nowe świadczenie będzie przysługiwało w wysokości nie wyższej niż 500 zł, przy czym łączna kwota wszystkich świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1,6 tys. zł.
Zgodnie z tą zasadą uprawnione do 500+ są również osoby, których suma świadczeń ze środków publicznych zawiera się w przedziale między 1,1 tys. a 1,6 tys. zł.

- Przykładowo, jeżeli suma tych świadczeń wynosi 1200 zł, to świadczenie uzupełniające zostanie przyznane w kwocie 400 zł. Z kolei jeśli suma świadczeń ze środków publicznych wynosi 1500 zł, to otrzymamy 100 zł – wyjaśniła prezes.

Przy wypłacaniu świadczenia nie będzie przy tym żadnych zaokrągleń – system wyliczy dokładną kwotę świadczenia co do grosza.

Kryterium dochodowe

Do kryterium dochodowego będą brane pod uwagę prawie wszystkie pobierane świadczenia od państwa o charakterze innym niż jednorazowy, m.in. emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne, świadczenia z pomocy społecznej. Wliczane będą także świadczenia emerytalno-rentowe z zagranicy.

Nie wlicza się świadczeń o charakterze jednorazowym, np. zasiłków socjalnych lub zasiłku pogrzebowego, a także zasiłku pielęgnacyjnego ani dodatków (np. dodatku kombatanckiego), dochodów z pracy, czy rent cywilnoprawnych. Sprawa komplikuje się w przypadku renty rodzinnej.

- Do dochodu nie będzie wliczana renta rodzinna przyznana po zmarłym rodzicu osobom, które stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub przed ukończeniem 25 lat w przypadku kontynuowania nauki – powiedziała prof. Uścińska.

Rząd szacuje, że roczny koszt wprowadzenia świadczenia uzupełniającego to ok. 4,5 mld zł. Świadczenie i koszty obsługi mają być finansowane z pieniędzy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki z Funduszu Pracy oraz dotacji z budżetu państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(27)
Ramzes II
2 lata temu
ZUS to największa PIRAMIDA finansowa jak znam
szary Kowalsk...
2 lata temu
.... a kto n to wszystko zarobi....PYTAM !!!!
Chcemy wyboru...
2 lata temu
Cały ZUS jest niepełnosprawny.
rrs
2 lata temu
Eeeee, tam. Jak to nie ma pieniędzy, a od czego są kredyty? Zadłuży się kraj jeszcze bardziej i tyle. Ważne, żeby utrzymać się przy władzy. TKM, a po nas choćby potop. I tak będzie, innej możliwości nie ma. Brawo dla mądrego suwerena, będzie miał to na co rzetelnie zasłużył.
gosc
2 lata temu
Jak zwykle ci, ktorym naprawde sie nalezy,niczego jak zwykle nie dostana,pieknie, na wyborach pokaze,co o nich mysle, nie glosujac na nich, mam nadzieje,ze wiekszosc sie ze mna zgodzi
Kraj "przyjaz...
2 lata temu
Nie możesz chodzić? To zapieprzaj do urzędu !
bcv
2 lata temu
5oo pomaga i to bardzo, wy wszędzie widzicie patologie a to wy nią jesteście,
Romcio
2 lata temu
Czy te 500+ dostaną też nasi politycy bo chyba naprawdę mają coś niesprawnego
o77
2 lata temu
facet bez rak bedzie co miesiac przychodzil by udowodnic ze mu nie odrosly?
uyp79
2 lata temu
i oczywiscie orzcznik jest obiektywny jak zus mu placi , prawda?
orzecznicy
2 lata temu
facet bez rak bedzie co miesiac przychodzil by udowodnic ze mu nie odrosly?
oi
2 lata temu
i facet bez rak bedzie musial przychodzic co miesiac by udowodnic ze mu nie odrosly?
Realista
2 lata temu
Bak info czy to kwoty brutto czy netto. Mam 1 250 zł co miesiąc na moim koncie od ZUS-u w czym 222,01 zł to dodatek pielęgnacyjny. Więc co miesiąc dostaje 1 250 zł czyli netto, więc należy mi się 500+ czy nie ?
maciek
2 lata temu
ZUS to kolejna mafia ktora powinien zajac sie rzad. Jak dotad widac ze nie ma zamiaru. Jako instytuucja podlegajaca panstwu nie ma prawa do posiadania i oplacania przez siebie zadnych wlasnych lekarzy orzecznikow. Czy z gory nie widac na czyja korzysc beda ci lekarze orzekac...? Za malo mamy jeszcze przykladow takiego orzecznictwa gdzie ludzie nieuleczalnie chorzy mieli odebrane swiadczenia jako zdolni do pracy...? Lekarze orzecznicy powinni byc niezalezni ani od jednej ani od drugiej strony...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić