Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

500+ dla osób z niepełnosprawnościami. Prezydent podpisał

36
Podziel się

Jest podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą wprowadzającą dodatek 500 zł dla dorosłych osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Świadczenie będzie wypłacane od października.

Nowe 500+. Prezydent podpisał ustawę dot. osób z niepełnosprawnościami
Nowe 500+. Prezydent podpisał ustawę dot. osób z niepełnosprawnościami (PAP)
bEEbxsgl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - informuje kancelaria prezydenta. Dzięki temu wymienionym w ustawie osobom będzie przysługiwało dodatkowe 500 zł miesięcznie, dlatego ustawa zyskała już miano nowego 500+.

Ustawa jasno określa, kto może liczyć na taki dodatek pieniężny. To osoby, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem: o całkowitej niezdolności do pracy, albo o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym lub też o całkowitej niezdolności do służby.

bEEbxsgn

Określono też limit - inne świadczenia nie mogą przekraczać kwoty 1600 zł. Jednak zastosowano zasadę "złotówka za złotówkę", a więc jedynie osoby, których suma miesięcznych świadczeń nie przekracza 1100 zł, dostaną pełną kwotę 500 zł miesięcznego dodatku uzupełniającego. Pozostali będą dostwali propocjonalnie mniej. Jeśli obecnie pobierają świadczenia w kwocie 1300 zł, to dostaną 300 zł dodatku uzupełniającego, i tak aż do kwoty 1600 zł.

Zobacz także: Obejrzyj: Nowe podatki. "Rząd szuka pieniędzy na 500+"

Świadczenia nie są przyznawane automatycznie, trzeba złożyć stosowny wniosek w odpowiednim urzędzie. Wnioski trzeba składać w ZUS-ie, w przypadku rolników - w KRUS-ie, a osoby z mundurówki składają wnioski do zakładów emerytalno-rentowych.

bEEbxsgt

Z dodatku pierwotnie miało skorzystać 300 tys. osób. Jednak Senat zaakceptował poprawki zgłoszone przez PiS, które podnoszą limit dochodowy z 1100 zł do 1600 zł, dlatego programem objętych zostanie łącznie ok. 850 tys. osób. W tym roku można zyskać maksymalnie 1500 zł, maksymalnie, bo jak już wyżej wspominaliśmy, gdy obecne świadczenia przekraczają kwotę 1100 zł to i z nowego 500+ popłynie co miesiąc mniej pieniędzy (tak, by zrównać kwotę do 1600 zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEbxsgO
KOMENTARZE
(36)
ano
2 lata temu
Większość niepełnosprawnych z orzeczeniem o znacznym upośledzeniu ma w dokumencie zus "trwale niezdolny do pracy". I na tej podstawie nie dostanie dodatku, bo brak jest "trwale niezdolny do samodzielnej egzystencji". w tym wypadku ważniejszy jest dokument zus, niż treść orzeczenia o niepełnosprawności. To jest dzielenie grupy niepełnosprawnych i ich opiekunów na lepszych i gorszych. Niestety.
Brać lecz nie...
2 lata temu
Dobrodziejstwo ma dwie strony ( jak księżyc - ta druga jest niewidoczna z Ziemi ) . Brać co dają , lecz nie myśleć za co i jakie to będą dalsze skutki . Był taki wiersz " Pani Twardowska" i że ... ta karczma Rzym się nazywa , kładę areszt na Waszeci . Zdeprawowanie wartości będzie skutkowało późniejszym karaniem za przyzwyczajenia do tegoż .
1111
2 lata temu
błazen
bEEbxsgP
Ula
2 lata temu
Dodajcie jeszcze, że chodzi o kwoty brutto, a wnioski można składać dopiero od września. Pierwsze wypłaty świadczeń będą po wyborach, gdy PiS znowu wygra i będzie za późno na pretensje, że pieniędzy jest mniej niż się ktoś spodziewał...
dać-zabrać
2 lata temu
Czy to już może kampania wyborcza ? Bo czuć na kilometr " kiełbasą " .
Tom
2 lata temu
a polacy jak zwykle narzekaja nie bylo nic to bylo zle taraz cos dali to tez zle wszystkich na raz nie uszczesliwia ale w ogole zaczeli cos ludziom dawac i nie pieprzcie znow ze to idzie z waszych podatkow bo pkiedys tez placiliscie te podatki a ludzie z tego NIC nie mieli
Obserwator
2 lata temu
Popatrzcie na twarz tego prezydenta. Sprawia wrażenie, że znowu nie wie co podpisał.
nn
2 lata temu
Inwalidzi limity a na dzieci bez ograniczeń Absurd
Krycha !!!!!!...
2 lata temu
jasne !!! jak na czyjeś dzieci- to emeryci i renciści też płaca podatki ! Nie ważne ile rodzice zarabiają ale dla nas to limity !!!!!!!! Przeczcież pan nie ma pojęcia jak mając np 61 lat , żyje się samotnie za 1.230 zł + 222 zł ( dodatek opiekuńczy DZIADOSTWA ) bo jest się na tz leczeniu paliatywnym !!!!!!!!!!!!!!!! Co jeszcze rzucicie przed wyborami z pańskiego stołu ??????
edek
2 lata temu
A ustawe 447 tez dal podpisac -.
Hania
2 lata temu
Panie Prezydencie ma pan mój głos w wyborach na prezydenta
pzt
2 lata temu
na podniesienie notowań PiS. Nic o nadużyciach marszałków?
Hmm
2 lata temu
Tuz przed wyborami...
bEEbxsgH
Dziwna polity...
2 lata temu
Politycy z PiS. Jeśli nic nie zrobicie w najbliższym czasie dla ludzi pracujących i nie korzystających z żadnego programu 500+ to tacy ludzie wraz z rodzinami wyjadą z tego kraju. To samo dotyczy małych przedsiębiorców gdzie koszty prowadzenia firmy są coraz wyższe. Nie wiem czy wy chcecie wykończyć wszystkich zaradnych i chcących coś osiągnąć w życiu?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić