o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

500+ może przestać płynąć. Urzędnicy przymierzają się do strajku

140
Podziel się

Wypłaty świadczeń 500+ mogą być zagrożone. Pracownicy socjalni zwierają szyki przed strajkiem. - Mamy dość lekceważenia - mówi money.pl Paweł Maczyński, przewodniczący Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych.

Pracownicy socjalni chcą lepiej zarabiać, móc podnosić swoje kwalifikacje i poprawić sposób świadczenia pomocy
Pracownicy socjalni chcą lepiej zarabiać, móc podnosić swoje kwalifikacje i poprawić sposób świadczenia pomocy (East News, Zbyszek Kaczmarek)
bDYPxJLp

Pracownicy socjalni chcą lepiej zarabiać, móc podnosić swoje kwalifikacje i poprawić sposób świadczenia pomocy. Trwa zbiórka deklaracji od związków zawodowych i osób niezrzeszonych w sprawie udziału w strajku.

- Rząd znał nasze postulaty i nie zrobił nic, aby zapobiec temu strajkowi - mówi Paweł Maczyński.

"Pani minister mija się z prawdą"

I dodaje: - Z niepokojem przeczytałem wywiad z panią Elżbietą Rafalską (minister pracy, rodziny i polityki społecznej – przy. red.). Twierdzi ona, że do resortu docierały sporadyczne sygnały, iż jesteśmy niezadowoleni, a o groźbie strajku dowiedziała się teraz. To wszystko jest mijaniem się z prawdą.

bDYPxJLr
Zobacz także: Obejrzyj: Pomysł na Biznes: mini-domy w Polsce

Elżbieta Rafalska zapowiedziała w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", że projekt w sprawie podwyżek jest już prawie gotowy.

bDYPxJLx

- Chcemy wyłączyć stażowe z minimalnego wynagrodzenia. Umożliwi to ustawa przygotowana przez mój resort, której projekt przeszedł konsultacje społeczne przed Komitetem Rady Ministrów - powiedziała minister dziennikowi. Pytanie, czy nowe prawo zostanie uchwalone i wejdzie w życie zanim urzędnicy stracą cierpliwość.

Wypłaty 500+ zagrożone?

Szef PFZPS zapewnia, że wyniki zbiórki deklaracji ws. strajku powinniśmy poznać najwcześniej w czerwcu. Kolejnym krokiem będzie wejście w spór zbiorowy z urzędami i ośrodkami pomocy, a następnie ogłoszenie referendum strajkowego.

- O ile strajk włoski jest możliwy bez tej procedury, o tyle strajk generalny musi zostać przeprowadzony zgodnie z prawem. Tych procedur nie da się skrócić jeśli chcemy, aby nasza akcja była legalna – zaznacza Maczyński.

bDYPxJLy

Kiedy rozpocznie się akcja? Realne są trzy terminy: lipiec, sierpień lub wrzesień. Przypomnijmy, że początek wakacji to gorący okres. Wtedy bowiem rusza nabór wniosków do rozszerzonego programu 500+ na pierwsze dziecko.

- Istnieje takie zagrożenie, że świadczeniobiorcy nie zostaną obsłużeni. Podkreślam, że nie dotyczy to tylko beneficjentów 500+. Milion rodzin, które korzystają z różnych form wsparcia, zostanie bez pomocy - dodał przewodniczący związkowej federacji.

Nasz rozmówca nie chce zdradzić, ile deklaracji już wpłynęło: - Jeśli powiemy, że deklaracji jest mało, to możemy osłabić środowisko. Jeśli powiemy, że jest dużo, to kolejne osoby przestaną się do nas przyłączać.

bDYPxJLz

Zdaniem Maczyńskiego ponad 70 proc. pracodawców, czyli kierowników urzędów i ośrodków pomocy społecznej, popiera postulaty strajkujących pracowników socjalnych.

Jak wynika z badania Sedlak & Sedlak, średnie wynagrodzenia pracowników socjalnych oscylują w kwotach od 1900 do 2400 zł na rękę (dane na luty 2019 r.). Wysokość wypłaty zależy od stanowiska i stopnia awansu.

Z badania wynika też, że najniższe zarobki wskazywane są na poziomie 1800 zł na rękę, a najwyższe na poziomie 2940 zł na rękę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYPxJLS
KOMENTARZE
(140)
Dr
2 lata temu
Zwolnić jak im się nie podoba ale jak znowu parszywa opozycja miesza się do tego statku aby sparaliżować finanse publiczne
pik
2 lata temu
nikt nie przyjdzie moja zona pracuje od 10 lat jako opiekunka na umowe zlecenie, a tyle sie mówi o smieciowych umowach
Proszę bardzo
2 lata temu
Super będę miała pracę w urzędzie za uczciwe pieniądze ozusowaną i oskładkowaną pensję,a urzędasy do prywaciarków, niech zobaczą rzeczywistość i , i tak teraz jest lepiej , za PO była dzicz,robili z pracownikami co chcieli.
bDYPxJLT
MAŁO
2 lata temu
Zabrać dzieciom - niech głodują - dać nam, bo mamy mało, mało, mało!!
Anka
2 lata temu
wprowadzić ustawę zabraniającą strajku dla urzędników państwowych a także wprowadzić wskaźnik o jaki ma wzrosnąć ich pensja - podobnie jak u emerytów
Anka
2 lata temu
uważam że powinno być zapisane w ustawie o tym by urzędnicy państwowi nie powinni strajkować, a także to że ich pensje powinny być regulowane przez określony wskaźnik podobnie jak u emerytów
Bruno
2 lata temu
Jaka praca taka płaca. 💩 robicie, o 14.30 stoicie w blokach startowych, więc czego wymagacie.
pozwalniać ic...
2 lata temu
Pozwalniać ich tą całą biurokrację co pierdzi w stołki i udaje,że ciężko pracuje.Niech idą na swoją działalność i niech płacą tak jak większość, wtedy zobaczą w kieszeni zero zł, albo i często i do dopłaty, jak tak im mało.
Gjjgvb
2 lata temu
Niech strajkuja, nauczycielom się nie udało może chociaż oni dostaną godne zarobki.
dlaczegoś bie...
2 lata temu
Stajemy się narodem żebrzącym o swoje , płacąc podatki w ilości ca 70% ( wszystkie razem ) , nie możemy liczyć na sprawiedliwość . Mafijność i kolesiostwo i uniżona usłużność Naszym okupantom , są wyznacznikiem sprawiedliwości .
Rozwiązanie p...
2 lata temu
Wszystkim paniom urzędniczkom mającym dzieci zabrać na każde dziecko 500+ i dać pracownikom urzędów po 500 zł podwyżki !
Obserwator
2 lata temu
Najpierw szkolenie. Później rozmawiajmy o.zarobkach. A co z "szarymi obywatelami". Są osoby które chciałyby dziecko a nie mogą go/ich mieć. Kto nam pomoże? Mam wrażenie że mam do czynienia z "BUDŻETOWYMI TERRORYSTAMI" szczutymi przez sternika. Pamiętajcie Wszyscy którzy pracujecie w budżetówce że to my "Szare Społeczeństwo" Was utrzymujemy.
Omar
2 lata temu
13pln za godzine to malo.Dac im tysiac pln i to nie wiem czy nie za malo.Moj znajomy mowi ze dalby im 2000pln i to mowi ze zamalo,bo mleko zdrozalo i papierosy.
bDYPxJLL
Matka Polka
2 lata temu
Zwolnić się jak za mało płacą.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić