o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

500 plus dla emerytów. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić

0
Podziel się

Od 1 października zaczął obowiązywać program 500+ dla osób niesamodzielnych, z czego istotną część - obok osób z niepełnosprawnościami - stanowią tu emeryci. Kiedy należy spodziewać się wypłat?

500 plus dla emerytów. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić
500 plus dla emerytów. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić (Shutterstock.com, shutterstock.com)
bEEIxLUB

500 plus dla emerytów. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić

Wypłaty 500+ ruszyły w dniach 1, 5 i 6 bieżącego miesiąca. To standardowe dni wypłacania świadczeń. Jak podaje "SE", część seniorów mogło otrzymać pieniądze także 3 października, ponieważ ZUS wprowadził jedną wypłatę niestandardową. Kolejne płatności w tym miesiącu zostaną uruchomione w dniach: 10, 15, 20 i 25 października.

Zobacz także: Oglądaj: Awantura wokół 500 plus w Warszawie. Komentarz Michała Dworczyka
bEEIxLUD

Przy świadczeniu 500+ obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". Wypłata pełnej kwoty 500 zł przysługuje osobom, których renta lub emerytura nie są wyższe od 1100 zł. Jak informuje rzecznik ZUS, aż 60 proc. wniosków mieści się w tym limicie i otrzyma pełną kwotę.

500 plus dla emerytów. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić

By móc otrzymać świadczenie, trzeba złożyć stosowny wniosek w dowolnej placówce ZUS (KRUS w przypadku rolników). Druk wniosku ESUN należy pobrać ze strony www.zus.pl jak również w salach obsługi klientów w placówkach Zakładu.

bEEIxLUJ

Osoby z "mundurówki" zainteresowane świadczeniem składają z kolei wnioski do zakładów emerytalno-rentowych.

Mimo zwiększenia limitu, z pełnej kwoty świadczenia skorzystają tylko te osoby, które mają najniższe dochody. Senackie poprawki wprowadziły bowiem zasadę "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że gdy inne świadczenia (w tym emerytura czy renta) łącznie sięgają na przykład kwoty 1010 zł brutto, wtedy na rękę takie osoby otrzymają 490 zł, aż do limitu 1600 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEIxLVe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić