o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Ważny termin dla "500+". Rząd wprowadził zmiany w programie

13
Podziel się

Sejm, po burzliwej debacie z udziałem opozycji, premier Beaty Szydło i minister rodziny, przyjął bez poprawek ustawę o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin - wprowadzającą m.in. zmiany w programie "Rodzina 500+". Posłowie opozycji krytykowali zarówno program, jak i proponowane do niego zmiany.

Ważny termin dla "500+". Rząd wprowadził zmiany w programie
(East News)
bDYgAJKd

- Myślę, że ta zapalczywość w krytykowaniu, niekończące się podawanie w wątpliwość efektów naszego programu - po stosunkowo krótkim okresie jego funkcjonowania, bo to jest rok - to jest droga donikąd. Jeśli opozycja dalej będzie tak agresywnie atakować ten program, to narośnie społeczne przekonanie o tym, że gdyby tylko mogła, to by go zlikwidowała - powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Jej zdaniem, stawia się mu nieuzasadnione, niepoparte rzeczywistymi danymi zarzuty. - Ja nie mówię, że nie ma rzeczy, które by można poprawić, one pewnie są w odniesieniu do każdego z funkcjonujących systemów. My do naszego programu wprowadzamy poprawki po roku, a wiele z pozostałych systemów funkcjonuje w niezmienionym kształcie od kilku, kilkunastu lat, nie były jeszcze poddawane tak gruntownej ocenie, jaką my zrobiliśmy - zwróciła uwagę.

bDYgAJKf

Rafalska przypomniała, że zgodnie z ustawą ocenę funkcjonowania programu "Rodzina 500+" rząd będzie przeprowadzał co roku, a przy tej okazji będą analizowane również inne systemy świadczeń, bo często są one ze sobą powiązane.

Zmiany i w innych świadczeniach

Minister podkreśliła, że nowa ustawa wprowadza zmiany w ustawach: o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, o świadczeniach rodzinnych, o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, o Karcie Dużej Rodziny.

- Ma przede wszystkim umożliwić redukcję niepożądanych zjawisk, które się pojawiły podczas pierwszego roku realizacji programu "500+", które nie mają charakteru masowego, ale jednak występowały, a więc np. dopasowywanie do dochodu do kryterium uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko, niezgodne ze stanem faktycznym deklarowanie samotnego wychowywania dziecka, żeby przy ustalaniu dochodu nie brać pod uwagę zarobków partnera - mówiła.

bDYgAJKl

Jak podkreśliła, bardzo ważne są zmiany dotyczące obsługi wniosków składanych w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Dotychczas zajmowały się tym urzędy marszałkowskie, po zmianach zadania te przejmą wojewodowie.

- To jest bardzo ważne i liczymy, że skróci to czas oczekiwania na wydawanie decyzji, co dziś trwa wiele miesięcy, liczę na szybszą, lepszą obsługę tych wniosków - powiedziała Rafalska.

4 mln wniosków

Minister Rafalska zwróciła uwagę, że kończy się okres zasiłkowy pierwszych przyznanych świadczeń i od 1 sierpnia będzie można już składać wnioski na nowy okres zasiłkowy, który rozpocznie się 1 października. Podkreśliła, że nowy termin dotyczy nie tylko świadczenia wychowawczego, lecz także świadczeń rodzinnych i z funduszu alimentacyjnego.

Zaznaczyła, że w tym roku internetowe i papierowe wnioski będą mogły być składane od 1 sierpnia, a od przyszłego roku przez internet będzie można składać wnioski o miesiąc wcześniej - od 1 lipca.

bDYgAJKm
Zobacz także: Program działa i będzie działał?

- To jest bardzo ważna dla wszystkich informacja, również dla samorządów, ponieważ trzeba będzie obsłużyć przyjęcie ok. 4 mln wniosków, nie tylko o "500+", ale i o pozostałe świadczenia. Gminy będą musiały dobrze się przygotować do wzmożonej obsługi i sprawnie wydawać decyzje, żeby nie było przerw w wypłacie świadczeń - podkreśliła minister.

Zaznaczyła, że w nowej ustawie ważne są też zmiany w tzw. ustawie żłobkowej. - Naszym głównym celem było zwiększenie liczby miejsc, ale też obniżenie cen pobytu dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych. Dlatego wprowadzamy ułatwienia, chcemy to zrobić, zachowując wysoki standard bezpieczeństwa, dlatego zaproponowaliśmy m.in. obowiązek stosowania norm żywieniowych, wymagania cyklicznych szkoleń z pierwszej pomocy dla pracowników i wolontariuszy, możliwość powołania rady rodziców, która będzie miała wgląd do pomieszczeń żłobka, dokumentacji i posiłków. To wszystko poprawia szeroko rozumiane bezpieczeństwo dzieci - powiedziała.

bDYgAJKn

Żłobki i kluby dziecięce, tak jak przedszkola, będą też zwolnione z opłat od nieruchomości.

Minister wraziła nadzieję, że to wszystko sprawi, że ciągle wysokie koszty pobytu dzieci w tych placówkach się zmniejszą i poprawi się ich dostępność. Podkreśliła, że żłobków wciąż jest za mało - w 70 proc. polskich gmin nie ma żadnej instytucji opieki nad małymi dziećmi.

Rafalska zwróciła też uwagę na ważną, rozszerzającą liczbę uprawnionych zmianę w Karcie Dużej Rodziny - od 2019 r. uprawnionymi do niej będą rodzice, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Ustawa ma wejść w życie 1 sierpnia, poza kilkoma wyjątkami, które mają zacząć obowiązywać od 2018 r. i 2019 r.

bDYgAJKG
Źródło:
KOMENTARZE
(13)
lamia
4 lata temu
Niech mi zaproponuja nawet milon na mc na dziecko nie urodze!!! Nie vhce dzieci i nic ale to nic mnie nie zacheci!!!!!!!!!!!!
poiu
4 lata temu
Zniesc 500 plus
Xx
4 lata temu
500 + dla patologii i biznesmenów
bDYgAJKH
ela
4 lata temu
popieram ciągle tylko 500 +, co niektórym to się w głowach po wywracało, a ludzie uczciwie pracujący za najniższą krajową, w wieku po 40 i 50 minus 500 z koryta, żeby zabezpieczyć tych z 500+. A może tak tym marnie zarabiającym dorzucić teraz 500+, na godziwe życie.
Gość
4 lata temu
Dlaczego jedynacy są pokrzywdzeni,czy oni nie muszą jeść,wychodzić do kina ,leczyć się.W/g PIS nie!!!.Należeć powinno się każdemu dziecku ,a nie jedno lepsze niż inne
Ksiadz zdradz...
4 lata temu
No i pis wycykal swoich wyborcow....oddali glosy i spieprzac dziady ...zero kasy....a wladzy chocby po trupach juz nie oddadza
AS do marcin
4 lata temu
Na moją emeryturę pracowałam 35 lat. Gdzie są moje pieniądze?
Nick
4 lata temu
Dyskryminacja jedynajów
Asd
4 lata temu
Marcin w takim systemie to w większości będą klienci MOPSu, którzy przyzwyczajeni, że im się należy będą brać i brać
Int3ligentny ...
4 lata temu
A co to za pan na zdjęciu? RAFALALA?
Muzyk
4 lata temu
podnieś cene chleba o 50 groszy. a starych zakopać w terminie i jest gitara
frechen
4 lata temu
jest mowa w koło tylko o 500 o wychowaniu dzieci ale o ludziach którzy są po 40 i po 50 ani słowa to tak jak by ci ludzie dla was nie istnieli tylko sie słyszy 500 i podwyżki
huiiliuili;
4 lata temu
ale o co chodzi?
bDYgAJKz
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić