o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Abonament za samochód: nowy pomysł TVP

112
Podziel się

Niewykluczone, że właściciele samochodów niebawem zostaną obciążeni kolejną obowiązkową opłatą. Tylko czy w każdym przypadku będzie ona słuszna?

Abonament za samochód: nowy pomysł TVP
(WP.PL)
bDJNSkOd

Przyłowie mówi, że tonący brzytwy się chwyta. Trwają konsultacje publiczne w sprawie Projektu ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Swoją opinię na temat dokumentu do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przesłała również TVP. Pomysł publicznej telewizji nie spodoba się zmotoryzowanym. W piśmie czytamy:

„Jak wiadomo, bardzo mało efektywny jest pobór opłat abonamentowych od firm i instytucji. W tym zakresie, a także w odniesieniu do gospodarstw domowych innych niż korzystające z usług telewizji płatnej, znacząca poprawa skuteczności poboru opłat abonamentowych mogłaby nastąpić przynajmniej przez ułatwienie identyfikacji odbiorników radiowych w samochodach”.

TVP proponuje, by przydzielić operatorowi, który będzie zajmował się egzekwowaniem abonamentu, dostęp do danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów. A podstawie tych informacji właściciele aut mieliby być obciążani abonamentem. Obecnie opłata za odbiornik radiowy wynosi on 7 zł miesięcznie, czyli 84 zł rocznie. Tylko czy rzeczywiście zapłaciliby tylko ci, którzy korzystają z radia?

bDJNSkOf

Nie od dziś wiadomo, ze Centralna Ewidencja Pojazdów jest pełna błędów. Nie brakuje w nim tzw. martwych dusz, czyli samochodów, które już dawno zostały zezłomowane lub po prostu rozebrane na części. Według ewidencji w Polsce zarejestrowanych jest aż 6 mln samochodów starszych niż 25 lat, 23 tys. pojazdów powstałych nim z linii produkcyjnej zjechał pierwszy Ford T, 65 tys. żuków, 38 tys. syren, a nawet samochody liczące więcej niż 1000 lat. Te ostatnie to oczywiście efekty urzędniczych błędów przy wpisywaniu do systemu roku produkcji samochodów podczas ich rejestrowania.

Sytuację ma zmienić wprowadzenie nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów. - Przewidywany termin wprowadzenia CEP 2.0 to październik 2017 roku – mówi Wirtualnej Polsce Igor Ryciak z Centralnego Ośrodka Informatyki. - Od kilku miesięcy działa już opracowany z Instytutem Transportu Samochodowego słownik, który, pobierając dane z dokumentów homologacji poszczególnych modeli, nie pozwala urzędnikowi na wprowadzenie błędnych danych o rejestrowanym samochodzie - dodaje Ryciak.

Wprowadzenie CEP-u 2.0 ograniczy błędy w przypadku nowo rejestrowanych samochodów. Proces eliminacji z rejestru starych błędów potrwa jednak bardzo długo, a może nawet nigdy nie będzie w pełni możliwy. Wprowadzenie połączenia pomiędzy koniecznością płacenia abonamentu a wpisem w Centralnej Ewidencji Pojazdów będzie więc prowadziło do tego, że wezwania do zapłaty otrzyma wiele osób, które już dawno pojazd zezłomowały.

bDJNSkOl
bDJNSkOG
KOMENTARZE
(112)
carlos
4 lata temu
jedyne wyjście z sytuacji zakodować . kto zechce zapłaci..Polacy mają wrodzony mechanizm obronny przed "darciem z nich skóry " :)
fghjkl
4 lata temu
niech tylko wprowadza dodatkowy podatekk neudacznicy a firma w czechach i tam kupuje samochó by w polsce nie płacic akcyzy i róznych dziwnyc podatków
POMYSŁODAWCA
4 lata temu
Proponuje wprowadzić blokady na telewizję publiczną jak z HBO. Kto zapłaci temu odblokują. Zobaczymy ilu patriotów mamy.
bDJNSkOH
ja
4 lata temu
ja bym wprowadził podatek od bycia politykiem i opłaty za pokazywanie ich w mediach- zastąpi to abonament tv . w końcu to oni najwięcej korzysyają z tv
kurajaca
4 lata temu
Łatwo wymyślić dziadka z wermahtu lub wsadzić żonę na ciepłą posadkę. Jak trzeba zaproponować coś sensownego - lipa. Nie ta głowa.
Najnowsze komentarze (112)
liyo
4 lata temu
Moje radio w aucie służy podczas 11km dojazdu do pracy i nie nazwałbym tego radiem a ODTWARZACZEM PŁYT ZA KTÓRE ZAPŁACIŁEM KASĘ! wiec już zapłaciłem wiec komu mam płacić za darmo ? mi nikt nie daje pieniędzy za nic!
dinko
4 lata temu
a kto powiedział że w aucie musi być radio fabrycznie?
Antoś Ciarewi...
4 lata temu
Gdyby wprowadzono w PiS abonament za głupotę, złodziejstwo, zboczenia seksualne współżycie z kotem to by spłacono dług publiczny
H4848
4 lata temu
PROPONUJĘ KOLEJNY RAZ WPROWADZIĆ KODOWANIE MEDIÓW NARODOWYCH? ( dla mniej wtajemniczonych tuby propagandowej PIS-ua..),WTEDY WYBRAŃCY " pierwszego sortu", ZOSTANĄ DOCENIENI OCZYWIŚCIE PO OPŁACIE ABONAMENTU CZYTAJ HARACZU NA PROPAGANDĘ PREZESA. TAK PROSTE, ŻE DLA ODPOWIEDNIEGO SORTU NIEZROZUMIAŁE.
Arco
4 lata temu
Abonament na mózg niech wprowadzą ale sobie....
mirek
4 lata temu
Ja caly czas oglądam TVP tylko mam wyciągnietą wtyczke z gniazdka
wdwe
4 lata temu
co pis jeszcze wymysli zeby zdeptac suwerena
Igor
4 lata temu
Tow.Kurski kolejny już raz udowodnił, że jest tym...brakującym ogniwem w teorii Darwina.:))
bDJNSkOz
Miro
4 lata temu
Metoda znana z e stacji komercyjnych TV, chcesz oglądać płać????? Z radiem jest dokładnie tak samo, czyli zakodować i koniec, kto chce niech płaci!!! Lepszy sort wymyślił ????????? Pogrążyć gorszy sort i ograbić z resztki godności wymyślając przeróżne manipulacje!!!!! To jest chore???? A i tak zdechną..... Dziwne, stacje komercyjne nie wpadają na tak głupie pomysły. Mają marketing, są ludzie odpowiedzialni za reklamy, realnie, (odpowiedzialni nie kradnący jak w PR, TV) i ciągle im brakuje, ciekawe???
adam
4 lata temu
kurski tysie nadjesz na parkinkowego
chory Michał
4 lata temu
w sumie lepsze bedzie podejscie - masz chamie uszy to plac bo mozesz sluchac radia!!
ewa
4 lata temu
Ten ma swira
Zico
4 lata temu
Za co płacić ? Za to propagandowe pieprzenie w mediach publicznych. Nikt normalny ich nie słucha ani nie ogląda.
gość
4 lata temu
za mamy płacić jak w telewizji są same powtórki
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić