o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Bartosz Kołodziejczyk
|

Absurd w całej Polsce. Mieli dostać darmowe przejazdy. To mit

6
Podziel się

Kuriozalna sytuacja, która przytrafiła się Michałowi. Nasz czytelnik jest Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi. Przysługuje mu 100 proc. ulga na przejazdy MZK, ale... żeby korzystać z przywilejów w Pile najpierw musi zapisać się do Oddziału Regionalnego Polskiego Czerwonego Krzyża. Konieczne są także składki członkowskie. O absurdalnej sytuacji opowiedział redakcji Dziejesię.

Piła. MZK i kuriozalne przepisy o honorowych dawcach krwi
Piła. MZK i kuriozalne przepisy o honorowych dawcach krwi (zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl, Michał)
bEDrXqrp

Michał jest mieszkańcem Piły. Nie byle jakim, bo jest także posiadaczem złotej odznaki Honorowego Dawcy Krwi.

Piła. MZK i walka Michała

Co to odznacza w praktyce? Michał oddał już ponad 15 litrów krwi i przysługuje mu 100 procent ulgi na przejazdy komunikacją miejską w Pile. Tylko jest z tym mały problem. Jaki? - Otrzymałem z MZK w Pile informację, że aby korzystać z bezpłatnych przejazdów, należy dodatkowo być zrzeszonym w Zarządzie Rejonowym PCK i opłacać składki członkowskie - napisał do redakcji Dziejesię.

Jak dodał w rozmowie telefonicznej, Piła to nie jedyne takie miasto. - Podobne praktyki są stosowane w Malborku. Kuriozalna sytuacja. Te składki nie są duże, ale dyskwalifikują ulgę, jako "bezpłatną" - żalił się Michał.

bEDrXqrr
Zobacz także: Zobacz także: Bez rękawiczek i dezynfekcji. Pielęgniarka z łodzi odsunięta od pracy

Piła. Miasto odpowiada

Mężczyzna w tej sprawie pisał już do MZK i do Urzędu Miasta w Pile. - W odpowiedzi otrzymałem komunikat. Jest tam zapis, że ulga gminna nie jest dla krwiodawców przywilejem, który obowiązuje w całej Polsce. W Wielkopolsce tylko 11 miast ma honorować moją legitymację - tłumaczy zbulwersowany czytelnik WP.

Rzeczywiście, w skanie przesłanym do naszej redakcji widzimy, że "uprawnionymi do bezpłatnych przejazdów są honorowi dawcy krwi I stopnia zrzeszeni w Oddziale Rejonowym PCK". Co więcej, miasto tłumaczy też, że obowiązujący w Polsce system prawny nie przyznaje krwiodawcom prawa do bezpłatnej bądź ulgowej komunikacji miejskiej.

bEDrXqrx

Czy są jeszcze jakieś obostrzenia? Jedno, dosyć istotne. "Intencją Uchwały jest, aby osoba uprawniona do przejazdów bezpłatnych była aktywnym uczestnikiem ruchu społecznego krwiodawców stąd potwierdzenie coroczne przez Zarząd OR PCP takiego statusu" - podkreśla miasto.

Co to oznacza w praktyce? - A no to, że co roku muszę chodzić z legitymacją do zaktualizowania. Trzeba wykazać, że jest się aktywnym i dalej oddaje się krew - odpowiada Michał.

Piła. PCK: taka jest polityka miasta

O to ile wynoszą składki i czy organizacja ma jakiś wpływ na zmianę przepisów, zapytaliśmy oddział rejonowy PCK w Pile.

bEDrXqry

- Przedmiotową ulgę wprowadziła na prośbę ówczesnego Zarządu Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Pile Rada Miasta Piły uchwałą nr XVII/149/99 z dnia 26.10.1999 r. Genezą wprowadzenia tej ulgi była chęć uhonorowania najbardziej zasłużonych honorowych dawców krwi z naszego rejonu - przekazała w oświadczeniu Małgorzata Koper, sekretarz rejonowego oddziału PCK.

Jak dodaje, przed wystosowaniem prośby do Rady Miasta brano pod uwagę czynniki ekonomiczne i skutki finansowe, jakie dotknęłyby MZK w Pile. - Dlatego też zdecydowano, że ulga ta nie może być powszechna dla wszystkich krwiodawców. W ówczesnych realiach było to jak najbardziej uzasadnione - czytamy.

bEDrXqrz

Według przekazanych informacji, liczba osób korzystających z uprawnienia do bezpłatnych przejazdów w okresie ostatnich 10 lat nie przekroczyła 170 osób rocznie. - Nasze składki wynoszą 25 złotych za rok. To kwota symboliczna - podkreśla sekretarz rejonowego oddziału PCK.

Czy więc taka polityka komukolwiek się opłaca? Michał jasno stwierdza, że nie. - Otrzymałem informację z MZK, że w 2018 roku zgłosiło się do nich z takim wnioskiem 17 osób. W tym roku zaledwie dziewięć. O połowę mniej. Takie zmuszanie człowieka do przynależności do jakiejś organizacji jest bezsensowne - kończy rozmowę.

Wy również macie problemy administracyjne? Poinformujcie nas na dziejesie.wp.pl. Czekamy na Wasze zdjęcia oraz nagrania!

bEDrXqrS
Źródło:
dziejesie.wp.pl
KOMENTARZE
(6)
Marysia
2 lata temu
Głupota poraża... a miało być mądrzej!
igor
2 lata temu
ciekawe czy jak dają kew np burmistrzowi to on też musie być honorowym biorcą krwi i musie wniwść skłądku aby otrzymać krew.moj brat także był honorowym dawcą ale do pewnego momętu jak kierowca pks-u nie wzioł go a mial zmienić się z żoną na pilnowanie dzziecka i zrezygnował i DOBRZE ZROBIŁ to było w komunie dla przypomnienia
Max_von_S
2 lata temu
do xxx - nie nie jest. Za granice sprzedaj się wyłącznie osocze w celu wytworzenia leków podawanych w leczeniu m.in. :hemofilii, wstrząsów, oparzeń, chorób wątroby (nowotwory, marskość, zatrucia), obrzęków mózgu, wodobrzusza. W Polsce do tej pory nie powstała fabryka frakcjonowania osocza. W związku z tym lepiej je sprzedać gdzie zostanie przetworzone na leki niż utylizować.
bEDrXqrT
sigi2
2 lata temu
aToruniu mozna oddac 100 litrów ale w roku przed wydaniem legitymacji trzeba oddać min 3 razy krew . takich mamy radnych
obronnosci kr...
2 lata temu
a taki misiewicz dostal zloty medal za zaslugi...prawda ze polska to niezly cyrk?
Z59
2 lata temu
Złota odznaka (I stopnia) to 18 litrów krwi oddanej Honorowo. W całej aglomeracji warszawskiej jeździsz za free tak MZK jak i KM. Ale są miasta gdzie musisz mieć udokumentowane oddanie nawet 21 litrów, lub (i) być mieszkańcem ich "terytorium". Szczegółowe informacje można znaleźć w internecie na stronach PCK. Również uważam, iż ze Złotą odznaką ZHDK powinno się mięć przywilej darmowej jazdy we wszystkich środkach komunikacji publicznej takich jak MZK w całej Polsce. Nie jest przecież nas tak dużo. Pozdrawiam wszystkich HDK.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić