o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

ABW inwigilowała Jarosława Kaczyńskiego? Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Krakowie

1
Podziel się

Od czterech lat śledczy prowadzą postępowanie dotyczące przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy służb specjalnych za czasów rządów PO-PSL. Nikt w tej sprawie nie usłyszał do tej pory zarzutów. Prokuratorzy tłumaczą, że ma to związek z "wielowątkowością postępowania".

Jarosław Kaczyński był inwigilowany przez ABW?
Jarosław Kaczyński był inwigilowany przez ABW? (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER/East News)
bEsighfp

Śledztwo, jak przypomina "Wprost" wszczęto po publikacjach tygodnika w listopadzie 2015 roku. Opisano w nich, jak za czasów rządów PO-PSL Służba Kontrwywiadu Wojskowego miała inwigilować dziennikarzy i polityków ówczesnej opozycji, m.in. Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego.

Gdy Prokuratura Generalna przekazała śledztwo Prokuraturze Regionalnej w Krakowie pojawił się nowy wątek - rozpracowywania operacyjnego polityków PiS, w tym - jak informuje "Wprost" - szefa tego ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. Miała je prowadzić Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

bEsighfr

- Prowadzono operację specjalną wobec polityków PiS, którzy wtedy byli w opozycji. Użyto w niej wszystkiego, od podsłuchów po obserwację - mówi "Wprost" informator tygodnika.

Prokuratura w rozmowie z dziennikarzem tygodnika nie zaprzecza, ale i nie podaje szczegółów postępowania, zasłaniając się dobrem śledztwa.

Zobacz też: Donald Tusk ciągle docina PiS. Jest reakcja

bEsighfx

Pomimo wieloletniego śledztwa w tej sprawie do dzisiaj nikomu nie postawiono zarzutów w tej sprawie.

Jarosław Kaczyński na celowniku ABW?

Adam Szłapka, poseł KO, członek sejmowej komisji ds. specjalnych przypomina, że gdy w 2015 roku władzę przejął PiS, we wszystkich służbach specjalnych przeprowadzono audyt. Jego wyniki prezentował wówczas w Sejmie minister koordynator ds. specsłużb Mariusz Kamiński, zarzucając służbom m.in. inwigilację dziennikarzy czy uczestników marszu "Obudź się Polsko" i obrońców życia.

bEsighfy

- Po audycie, wysłałem zapytanie poselskie do każdego z ministerstw. Nie otrzymałem żadnej konkretnej odpowiedzi, która potwierdzałaby słowa koordynatora. To była raczej publicystyka niż przedstawienie dowodów - mówi w rozmowie z "Wprost" Szłapka.

Zdaniem Szłapki, gdyby było inaczej, to już dawno przedstawiono by winnym zarzuty i odbyłby się proces. - A skoro tego nie ma, to uzasadnione jest twierdzenie, że żadnych nielegalnych działań w służbie nie było - dodaje poseł KO.

Źródło: "Wprost"

bEsighfS
KOMENTARZE
(1)
Nie był
2 lata temu
internowany, więc nobilituje się późniejszą, rzekomą inwigilacją.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić