o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

ABW zatrzymała dwie osoby podejrzane o terroryzm. Wzorem był dla nich Breivik

10
Podziel się

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali w Warszawie i Szczecinie dwie osoby podejrzane o przygotowywanie ataków z wykorzystaniem materiałów wybuchowych. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych.

ABW przeszukuje posesję we Włochach
ABW przeszukuje posesję we Włochach (Agencja Gazeta, Dariusz Borowicz)
bEruJreJ

ABW rozbiła ekstremistyczną grupę, która zastraszała osoby wyznania islamskiego mieszkające w Polsce. Funkcjonariusze Agencji ustalili, że poza szykanami i prześladowaniami grupa planowała ataki z wykorzystaniem broni palnej i materiałów wybuchowych. Przestępcy wzorowali się na zamachach terrorystycznych dokonanych przez takich ekstremistów jak Anders Breivik w Norwegii czy Brenton Tarrant w Nowej Zelandii - poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb.

ABW przeszukała wiele miejsc na terenie województw: mazowieckiego, zachodniopomorskiego i podkarpackiego. W domu jednorodzinnym na terenie warszawskiej dzielnicy Włochy funkcjonariusze zabezpieczyli substancje i środki chemiczne do produkcji materiałów wybuchowych, broń palną, amunicję, a także elementy konstrukcyjne służące do przerabiania broni. Materiał wybuchowy został zneutralizowany na terenie poligonu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce koło Warszawy.

bEruJreL

W przeszukiwanych mieszkaniach znaleziono również osiem fiolek z silnie toksycznymi substancjami chemicznymi, narkotyki, ponad 170 książek dotyczących wytwarzania materiałów wybuchowych, a także elektroniczne nośniki danych, które mogą służyć do utrzymywania szyfrowanej łączności pomiędzy członkami grupy.

ABW: Ma związek z Brunonem K.

Dwóm osobom przedstawiono zarzuty: przygotowania do przestępstwa sprowadzenia zdarzeń zagrażających życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach w formie planowania eksplozji materiałów wybuchowych, publicznego nawoływania do zabójstwa wobec grup etnicznych i wyznaniowych, posiadania bez wymaganego pozwolenia materiałów wybuchowych, broni palnej i amunicji, a także przewozu narkotyków wewnątrz UE.

Wobec zatrzymanych sąd zastosował tymczasowy areszt.

bEruJreR

Jedna z zatrzymanych osób była już objęta śledztwem w 2013 r. Chodzi o sprawę Brunona K., który w 2012 r. planował zamach na Sejm. Podejrzany mężczyzna miał orzeczony przez sąd zakaz kontaktów i zainteresowań w zakresie broni, amunicji i eksperymentów pirotechnicznych. Mimo tego nadal zajmował się wytwarzaniem broni palnej i materiałów wybuchowych.

Śledztwo prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Zatrzymania podejrzanych zostały przeprowadzone we współpracy z Pododdziałami Kontrterrorystycznymi Policji z KSP w Warszawie oraz KWP w Szczecinie, Kielcach i Rzeszowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEruJreS
bEruJrfm
KOMENTARZE
(10)
Straaaszne
2 lata temu
Biedny ten Brunon K. Wszystko z nim powiązane... nawet jak jasio zrobi petardę to też będzie wina Brunka...
Armageddon
2 lata temu
W tym wypadku to wlasnie ABW dziala na szkode Panstwa. Obywatele powinni bronic Sie sami. Co zrobi ABW i czy ta agencja ma odpowiednie srodki I informacje zeby zapobiegac ewentualnym zamachom ze strony Islamistow ???
ssss
2 lata temu
Szkoda że w sprawie Banasie nie byli tacy mądrzy. Geniusze .
bEruJrfn
87
2 lata temu
Teraz to by nawet Wołodyjowskiego zamknęli. A Sobieskiego POd trybunał stanu POstawili. Wojna ma różne oblicza i widać V kolumna Europę już całkowicie sparaliżowała
Oponent
2 lata temu
Jeżeli organy państwa nie wywiązuja się ze swoich zobowiązań wobec własnych obywateli, to sprawy należy brac we własne ręce...
Jan
2 lata temu
A Banasia nie mogli namierzyć
gość*
2 lata temu
dwóch aresztowanych? Szukać źródła, kto ich inspirował, kto dostarczył fiolki i inne rzeczy, przecież w Biedronce tego nie kupili. Znów zamknęli rybki. A obecne służby wywiadowcze różnej maści w Polsce hulają.
Lkk
2 lata temu
Jak długo ABW będzie bezkarnie wycierać sobie gębę Brunonem ?
bratan
2 lata temu
Piłsudski też był terrorystą i jego brat. Obaj byli zesłańcami a teraz są bohaterami. Trzeba mieć prawdziwe jaja żeby się postawić machinie.
Batalion Chło...
2 lata temu
A jakich byli poglądów politycznych? Taka nienawiść znikąd się nie bierze.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić