o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Sylwester Ruszkiewicz
Sylwester Ruszkiewicz
|

Adrian Zandberg chwali PRL za mieszkania dla młodych ludzi. W sieci zawrzało

27
Podziel się

Zdaniem lidera Partii Razem Adriana Zandberga, polska polityka mieszkaniowa po 1989 zawiodła, a za PRL łatwiej było o tanie mieszkanie niż obecnie. W odpowiedzi od internautów usłyszał, że w PRL na mieszkania trzeba było czekać latami, zbierając pieniądze na książeczki mieszkaniowe.

Adrian Zandberg chwali politykę mieszkaniową PRL
Adrian Zandberg chwali politykę mieszkaniową PRL (East News, Mariusz Grzelak/REPORTER)
bErLUOfF

Wszystko zaczęło się od wpisu warszawskiego aktywisty i byłego radnego Jana Śpiewaka. "Najbardziej roszczeniowe pokolenie jakie znam to pokolenie baby boomers, które dostało edukację i mieszkania od państwa, a teraz nam wkręca, że jesteśmy roszczeniowi, bo nie chcemy kredytów hipotecznych na 30 lat i śmieciówek" - napisał Śpiewak na Twitterze.

Jego wpis podchwycił Adrian Zandberg, poseł i szef Partii Razem. "@JanSpiewak napisał prawdę: po PRL miliony ludzi otrzymały mieszkania za ułamek rynkowej wartości. Młodzież, która wejdzie w dorosłość w 2020, nie dostanie tego prezentu. Tak, łatwiej dziś o szynkę i zagraniczne wakacje. Ale w sprawie mieszkań wolna Polska nie ma się czym chwalić"- stwierdził lider Razem.

bErLUOfH

Jego zdaniem, kolejne rządy nie potrafiły wprowadzić sensownej polityki mieszkaniowej.

Zobacz także: Zobacz także: Z czego żyje i ile zarabia? Adrian Zandberg mówi wprost

"O tym, że wolna Polska, nie waloryzując wkładów, złamała w tej sprawie umowę społeczną? Że zamiast sensownej polityki mieszkaniowej były opowieści o "rynku, co szybko wszystko załatwi", a potem kredytowa wolnoamerykanka? Zgadzam się, to było mocno nie w porządku" - dodał lider partii Razem.

bErLUOfN

Według Zandberga, częstym argumentem przeciw budownictwu epoki PRL jest to, że na mieszkanie z przydziału trzeba było czekać. "Na spadek z oczywistych przyczyn czeka się zdecydowanie dłużej. Nie mówiąc już o tym, że jest całkiem spora grupa, która żadnego takiego spadku nie otrzyma" - uważa lewicowy poseł.

Opinia Zandberga wywołała lawinę komentarzy.

"Bawią mnie te peany na cześć stanu PRL-owskiego mieszkalnictwa. Może warto uświadomić sobie, że to po PRL odziedziczyliśmy fatalne statystki liczby osób na mieszkanie. Ten ustrój żadnego problemu nie potrafił rozwiązać. Mieszkaniowego też. A moi rodzice przez 13 lat po ślubie mieszkali albo z rodzicami albo w mieszkaniu bez wody z przydzielonymi sublokatorami. By potem "dostać” 39 metrów na Bródnie" - odpisał dziennikarz Konrad Piasecki, prowadzący "Kawa na Ławę" w TVN24.

bErLUOfO

W podobnym tonie wypowiedział się redaktor naczelny "Newsweeka" Tomasz Lis. "W PRL rozdawano na ulicy mieszkania, samochody, mięso i wykształcenie. Z nieznanych powodów w 89. roku ten wspaniały system runął jednocześnie w dziesięciu krajach" - napisał Tomasz Lis na Twitterze.

Również były wicepremier, prof. Leszek Balcerowicz odniósł się do wpisu szefa Partii Razem. "Wygląda na to, że określenie "neokomunizm" wobec Zandberga i jego wyznawców, nie jest wielką przesadą. Podobnie jak wobec PIS. Różnice w retoryce" - uważa Balcerowicz.

bErLUOfP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErLUOgi
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(27)
aaa
2 lata temu
Ale jakby na to nie patrzył za PRL-u budowano... W roku 1960 oddano do użytku 142,1 tysięcy mieszkań, a w roku 1970 194,2 tysięcy mieszkań[2]. Najwięcej mieszkań wybudowano w 1978 roku - 283,6 tys. o przeciętnej powierzchni około 62 m². Liczba oddawanych mieszkań od roku 1964 do roku 1989 włącznie nie spadała poniżej 150 tys. Dla porównania, w roku 2015 wybudowano 147,7 tys. mieszkań. Średnia powierzchnia mieszkań w roku 2016 wyniosła 58,2 m²[3], a w latach 1990-2015 liczba mieszkań 150 tys. została przekroczona tylko w 2003, 2008 i 2009 roku. Po okresie PRL nigdy nie przekroczono granicy 200 tys. mieszkań, co zdarzało się w latach 1972-1980, a mieszkania budowane w dzisiejszych czasach mają trochę mniejszą powierzchnię od tych budowanych w latach 70-tych ubiegłego wieku...!
NIKO
2 lata temu
koalicjant SLD W CZESTOCHOWIE NIE MA BONIFIKATY NA WYKUP MIESZKAN Z WIECZYSTEGO NA WLASNOSC MAMY GOSPODARZA Z SLD
Polander
2 lata temu
Niebezpieczny lewak!!!!!
bErLUOgj
Walek
2 lata temu
Halo, tu ziemia, kiedyś to nawet trawa była zielona. Polska w 98 r. to był bankrut. P. Balcerowicz postawił to na nogi. Teraz po 30 latach mamy znów komunistów u władzy, zatem za jakieś 10 lat znów będziemy bankrutami.
realista
2 lata temu
że Ziemia takich nosi, jeszcze nie spotkałem normalnego lewaka
duży
2 lata temu
tępota nad tępotą
rb2345
2 lata temu
Różnica jest taka że prl samo próbowało rozwiązać problem, a po '89 problem ma trwać by kabzę nabili bankierzy i deweloperzy. Państwo tak dba o dobro obywateli że kredytu na mieszkanie nie zabezpiecza mieszkanie, a ryzyko jest wyłącznie po stronie kredytobiorcy. Tyle ma to wspólnego z polityką mieszkaniową co Tomasz Lis z wolnością słowa.
ZZZZ
2 lata temu
No tak to może teraz jest lepiej pobity wschodnie ceny mieszkań zachodnie system finansów Wschodni a polityka zachodnia na takim rozdwojeniu jaźni to się długo nie zajeździe
Vfgftx
2 lata temu
Adrian odjechał...Mieszkanie jest zawsze dobrem luksusowym, bo takie są koszty jego wytworzenia, a te koszty płaci nabywca. Nie wyobrażam sobie tego, by inni ludzie fundowali z obowiązku innym luksusy. To chore. Oczywiście od każdej reguły generalnej są wyjątki, ale to mają być wyjatki, margines w skali zagadnienia.
lopek
2 lata temu
Jak taka skrajna lewica moze cos miec jescze do powiedzenia w Polsce,ten Pan powinnien jechac do Korei Polnocnej...
upsla
2 lata temu
Jak Zandberg chce komunizmu to przypomnę, że gdyby wprowadzić komunizm na Saharze to zbrakłoby piasku...
upsla
2 lata temu
Zandberg chce komunizmu. Przypomnę, że gdyby wprowadzić komunizm na Saharze to zbrakłoby piasku...
upsla
2 lata temu
Zandberg chce komunizmu. Przypomnę, że gdyby wprowadzić komunizm na Saharze to zbrakłoby piasku...
bErLUOgb
upsla
2 lata temu
Zandberk to komunista. Przypomnę, że gdyby wprowadzić komunizm na Saharze to zbrakłoby piasku...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić