Wróć na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Afera mięsna. Czesi znów twierdzą, że znaleźli salmonellę w polskiej żywności

26
Podziel się

Czeska telewizja publiczna poinformowała, że weterynarze wykryli bakterię salmonelli w mięsie drobiowym sprowadzanym z Polski. Od czasu wybuchu tzw. afery mięsnej czeskie władze regularnie wskazują na uchybienia w żywności sprowadzanej z naszego kraju.

Czesi twierdzą, że odkryli w polskim mięsie salmonellę
Czesi twierdzą, że odkryli w polskim mięsie salmonellę (Shutterstock.com)
bCZBGMQB

"W 1200 kg mrożonych drobiowych udek pochodzących z Polski weterynarze wykryli salmonellę. Do odkrycia doszło w przesyłce adresowanej do firmy w mieście Louny. Skażonego mięsa może być więcej" – poinformowała czeska telewizja ČT24. Przedstawiciel firmy, w której odnaleziono mięso, odmówił komentowania sprawy. Jak dodał, zakład był dziś nieczynny.

Zobacz też: Komisja Europejska kontroluje polskie ubojnie

bCZBGMQD

Przebadane mięso to tylko część partii, która łącznie miała ważyć 4800 kg i trafić w okolice miast Hradec Králové, Żilina i Ołomuniec. Całość została wyprodukowana przez polski zakład Inter-Natural 2000.

W ocenie Jakuba Groszkowskiego, eksperta Ośrodka Studiów Wschodnich, zajmującego się m.in. relacjami z naszym południowym sąsiadem, w razie potwierdzenia przypadku skażenia drobiu salmonellą "wyraźnie zmaleją szanse na szybkie wygaszenia polsko-czeskiego sporu o handel żywnością".

bCZBGMQJ

To nie pierwszy przypadek wykrycia przez Czechów groźnej bakterii w polskim mięsie. O salmonelli w wołowinie z naszego kraju przed tygodniem poinformował czeski minister rolnictwa Miroslav Toman. Już wówczas zapewnił, że produkty z naszego kraju będą poddawane nadzwyczajnym kontrolom.

Wcześniej specjalne kontrole mięsa z Polski zostały zlecone przez Czechów po tym, jak dziennikarze TVN ujawnili nielegalny proceder pozyskiwania mięsa z krów, które nigdy nie powinny były trafić do uboju - tzw. "leżaków".

bCZBGMQK

W kontekście doniesień z Czech nie bez znaczenia jest fakt, że nasi południowi sąsiedzi od lat słyną z "walki" przeciwko importowi polskiej żywności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCZBGMRe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Artur
2 lata temu
znaleźli w Pradze także nielegalną ubojnie ze swoim mięsem ale jakoś nie przebiło się to do lewackich mediów
GOść
2 lata temu
Knedle ze swoim ministrem właśnie biznes w branży będą kombinowali .
Seniorka
2 lata temu
Jak Czesi truli skażonym alkoholem, to Polacy trzymali język za zębami, zamiast oskarżać na cały świat. Od alkoholu były zgony, od salmonelli niekoniecznie. Nawet przechowywanie mięsa może być powodem skażenia. Czesi to dziwny naród. Zdarza sie, ze płaca na polskich targowiskach fałszywymi pieniędzmi, w sklepach w Czechach ekspedientki wydają resztę wycofanymi z obiegu koronami.
bCZBGMRf
wrrrr
2 lata temu
jak od trefnego alkoholu umierali ludzie to też nas oskarżyli a okazało się, że to jednak od nich się zaczęła dystrybucja skażonego alkoholu ale jakoś przepraszam to nigdzie nie było słychać. Pepiki są dziwne. to tacy francuzi eurpy wschodniej
ed
2 lata temu
Niech wlacza sobie lodowki do pradu.
Najnowsze komentarze (26)
Ewa
2 lata temu
Dobre bo polskie?!
lo98
2 lata temu
Niech żrą swoje mięso. Nie wysyłać do nich. Sprzedać nasze na naszym rynku a od nich też nie przyjmować!
Greg
2 lata temu
Dlaczego mam większe zaufanie do Czeskich kontrolerów niż naszych? Z doświadczenia?
Art
2 lata temu
mają okazję do brudnej konkurencji,pepiczki korzystają z tego na maksa...
kasia
2 lata temu
Pracowałam tam w zakładach drobiarskich , niech nie mówią , że są święci i bardzo czyści. Jakoś Polacy jedzą , a epidemii salmonelli nie ma.
Tadz60
2 lata temu
Zapomnieli jak wytruli kilku naszych swoim alkoholem amięso też mają skażone. A skazić niewygodny towar to żaden problem
Nie jem mięsa
2 lata temu
I tak rozkłada się gospodarkę, garstka pacanów wprowadza do handlu mięso które winno trafić do bakutilu, nie przestrzega się norm, brakuje pracowników i nadzoru, efekt jest jak widać mięso wróci na polski rynek, będzie w promocji za 2 zł za kg. Ręce opadają.
2345
2 lata temu
Najpierw niech ręce umyją jak robią badania,bo tak będzie cały czas
bCZBGMQX
Cu
2 lata temu
Raz w czeskim miesi w Pradze widziałem jak muhy wylatują a potem polskie hyba śmieh
Morrell
2 lata temu
Polskie mięso nie jest najlepszej jakości, to może mało odkrywczy fakt. Czesi po prostu płacą za jakość, jak wychodzą problemy to nie milczą o tym - tylko dbają o zdrowie swoich obywateli. Polska żywność o wątpliwej jakości zalewa Europę, wyjęcie jest jedno: Należy poprawić jakość produktów wysyłanych za granicę, uszczelnić system kontroli weterynaryjnej. Marzę, że kiedyś jakość naszej żywności będzie nie poziomie Węgierskiej, Włoskiej, Rumuńskiej, czy Duńskiej - niestety to lata świetlne od nas. Na miejscu Czechów (i innych, do których mięso dotarło nałożyłbym embargo na polską żywność)... A co do alkoholu z Czech, mieliście swoje 5 minut, trzeba było rozdmuchać aferę na całą Europę - nasi rządzący zamietli sprawę pod dywan, a ludzie poumierali.
axel
2 lata temu
Czesi to chyba wyssali z mlekiem matki niechęć do polskiej żywności...a sami żreją pomyje z Zachodu!
asf
2 lata temu
Czesi maja bardzo skutecznie kontrolujaca słuzbę Sanepidu dbającą o zdrowie własnych obywateli ...nie to co u nas gdzie skandale i naduzycia sa zamiatane pod dywan.
wrrrr
2 lata temu
jak od trefnego alkoholu umierali ludzie to też nas oskarżyli a okazało się, że to jednak od nich się zaczęła dystrybucja skażonego alkoholu ale jakoś przepraszam to nigdzie nie było słychać. Pepiki są dziwne. to tacy francuzi eurpy wschodniej
12345
2 lata temu
nakarmcie mięsem z salmonelą, leżakami swoje rodziny! Pretensje że chcą zdrowe mięso?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić