o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Afrykański pomór świń. Pierwszy przypadek w powiecie płockim

6
Podziel się

Cały powiat płocki zostanie objęty czerwoną strefą. To efekt wykrycia ASF-u padłego dzika znalezionego na polu pod Wyszogrodem.

ASF – koszt utylizacji dzika wynosi nawet do 1500 zł/szt.
ASF – koszt utylizacji dzika wynosi nawet do 1500 zł/szt. (iStock.com)
bDZemeBh

W gospodarstwach rolnych będą musiały być ustawione ogrodzenia i maty dezynfekcyjne. Konieczne będzie także oddzielenie trzody chlewnej od innych zwierząt hodowlanych oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny, zwłaszcza po pobycie w lasach – pisze Polska Agencja Prasowa.

To procedury, które trzeba wdrożyć w związku z pierwszym przypadkiem ASF na terenie powiatu płockiego.

bDZemeBj
Zobacz także: Obejrzyj też: Związek Łowiecki przyznaje, że większość polowań na dziki została uniemożliwiona

- Konsekwencją wykrycia dzika zakażonego ASF w powiecie płockim będzie na pewno wprowadzenie strefy czerwonej. Być może stanie się to już pod koniec tego tygodnia. Najpóźniej strefa ta zostanie ogłoszona na początku przyszłego tygodnia. Wtedy też będzie wiadomo, jaki obszar powiatu zostanie nią objęty.

Wszystko zależy od uzgodnień między naszymi, centralnymi władzami weterynaryjnymi a odpowiednim przedstawicielstwem Komisji Europejskiej – tłumaczył cytowany przez PAP powiatowy lekarz weterynarii Marek Sankiewicz.

bDZemeBp

Oznacza to, że każdy transport trzody do ubojni czy hodowli będzie podlegał badaniom krwi, pobieranej od pewnej liczby zwierząt, w zależności od wielkości stada. Dalszy transport będzie możliwy dopiero po wydaniu świadectwa zdrowia dla zwierząt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZemeBK
KOMENTARZE
(6)
khorba
2 lata temu
ASF to sciema nie ma zadnego asfu
hehe
2 lata temu
a coż to powiat płocki??? co? u niego nie wolno asyfa ,czy co? smarują i smarują te głupoty
stevan
2 lata temu
Są świadkowie, że dywersanci zrucaja z samolotów zarażone truchła, żeby spowodować w Polsce zarazę. Kto? Ci co chcą wykończyć polskie rolnictwo.
bDZemeBL
marek
2 lata temu
Tego odyńca złapali w Tworkach
gość
2 lata temu
Ciekawe kto tę zarazę podrzucił na teren Polski? Może warto by było wybudować ogrodzenie pod napięciem na wschodniej granicy Polski? Powstrzymałoby to dodatkowo napływ niejakich ukraińców z zagarniętych i okupowanych terenów Polski.
Asd
2 lata temu
Autor nie ma bladego pojęcia o czym pisze...
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić