o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Alarmy bombowe podczas matur. Nowe informacje o sprawcach

42
Podziel się

Od poniedziałku dyrektorzy szkół, w których odbywa się egzamin maturalny, otrzymują niepokojące e-maile. Autorów tych pism poszukuje policja. Na razie bezskutecznie. Okazuje się, że sprawcami zamieszania mogą być użytkownicy jednego z forów internetowych, którzy za cel obrali sobie nie maturzystów, lecz policjantów.

Fałszywe alarmy bombowe podczas matur postawiły na nogi tysiące policjantów
Fałszywe alarmy bombowe podczas matur postawiły na nogi tysiące policjantów (East News, Marek Maliszewski/REPORTER)
bEqEGnDV

"Zdesperowany uczeń zbudował zasobnik z gazem bojowym fosgen. O godzinie 11 nastąpi detonacja. Bomba jest ukryta w sali, w której zdający piszą egzamin. Ratujcie się, będą ofiary” - takie e-maile, jak wynika z informacji "Gazety Wyborczej" otrzymali w nocy z niedzieli na poniedziałek dyrektorzy wielu szkół w Polsce. Podobne pisma wysłano również w nocy z poniedziałku na wtorek oraz z wtorku na środę. W wielu szkołach matury rozpoczęły się z opóźnieniem, w jednej egzamin się nie odbył - uczniowie napiszą go w terminie dodatkowym.

Na nogi postawiono policję w całym kraju, w nocy z wtorku na środę aż 11 tys. policjantów patrolowało okolice szkół. Dziesiątki funkcjonariuszy poszukują też żartownisiów, którzy rozsyłają e-maile z informacją o podłożonym w szkole ładunku wybuchowym. Na razie jednak bezskutecznie.

bEqEGnDX

Jak wynika z informacji "Gazety Wyborczej" za alarmami bombowymi stoją użytkownicy jednego z internetowych forów już wcześniej znani z podobnych aktywności. To prawdopodobnie oni stali m.in. za atakiem na stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w 2012 r.

Dziennikarze "GW" dotarli do instrukcji dla "bojowników”, która powstała kilka dni przed maturami. Jest podpowiedź, gdzie się zalogować i do ilu szkół jednocześnie można napisać. Adresy szkół ponadgimnazjalnych zostały zebrane w jedną bazę.

Jaki jest cel tej akcji? Udowodnić, że z policji łatwo zrobić pośmiewisko - informuje "Gazeta Wyborcza".

bEqEGnEd

- Ludzie skrzykujący się w zapewniającej anonimowość sieci TOR czują się bezkarni. To poczucie wynika m.in. z tego, że do tej pory skuteczność polskiej policji w ściganiu tego typu przestępstw była niewielka - mówi "GW” Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, w przeszłości szef wydziału ds. terroryzmu w MSWiA. Jego zdaniem za fałszywymi alarmami stoi grupa kilku indywidualistów, którzy "chcą się popisać". - A to, że wodzą za nos policję i jest o tym głośno w mediach, tylko ich nakręca - dodaje.

Źródło: wyborcza.pl

bEqEGnEy
KOMENTARZE
(42)
stefan
2 lata temu
heheheh DARKNET.. losie mówi wam to coś ???????...hahahahah
Znawca
2 lata temu
Tora nikt nie namierzy.
mamrut2
2 lata temu
Jeżeli to pisze GW to kto wie co ma na sumieniu
bEqEGnEz
Ert
2 lata temu
W taki sposób podpowiada się terrorystom. Sprawców wykryć i ukarać
jas
2 lata temu
chcą zabłysnąć jak młodzież wszechpolska; może zrobią kariery polityczne.
ceca
2 lata temu
I znowu się nie udało, co jeszcze wymyślą. Może należy spytać GW ona wie wszystko najlepiej i mówi samą prawdę.
Obserwator
2 lata temu
Nic dziwnego, że nie mogą namierzyć: pozwalniali fachowców, pracują Misiewicze - to jest jak jest. Maciarewicz totalnie rozmontował specjalne służby Polski: fachowcy twierdzą, że ich odbudowa zajmie około 40 lat! Maciarewicz zrobił to, o czym rosyjskie specsłużby marzyły... ... czyżby na ich polecenie...? ;)
ola
2 lata temu
to jest na pewno sprawka lidera strajku, maja swoich hakerów, ktorych chodzilo głownie o obalenie władzy . Z pewnoscia nigdy nie złapia sprawcow...........
bear
2 lata temu
PIS jest zdolny !. Jak oni to robią ?
york
2 lata temu
moze i tak jest - ale to nie tłumaczenie . wspólczesne przestepstwa to równiez te w systemach elektronicznych i nasza policja juz 15 lat temu powinna byc technicznie, operacyjne przygotowana na to . jak widzimy na na dzisiaj baby wiecej suszarek, foto-radarów i dzieciaków z rocznym stazem jako dzielnicowe.
Jak długo będ...
2 lata temu
To jest chore, poprostu chore!
hfgfhghgf
2 lata temu
Mój ziomek jak zrobił kiedyś taki numer to nawet godzina nie minęła i juz u niego w domu byli. Kogo Wy chcecie wkręcić? Takie akcje się bardzo szybko rozwiązuje a tu jak zwykle wszystko powoli bo wiadomo kto jest w to zamieszany. PO.
cxc
2 lata temu
Szkoda że cała młodzież tych szkół nie włączyła się w wykrywanie sprawców. Słabeusze na pewno coś wiedzą.
bEqEGnEr
gość
2 lata temu
Broniarz uciekł i zostali Talibowie w szkole.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić