o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Tomasz Molga
|

Andrzej Duda ostro atakuje sędziów. Zarzuca im, że wobec licznych skandali pozostają bezkarni

70
Podziel się

W sprawie sędziów prezydent Andrzej Duda definitywnie zerwał z wizerunkiem umiarkowanego polityka. Wystarczyło kilka minut wywiadu dla TVP Info, a oskarżył sędziów o skandale i łamanie prawa, powiązania z PRL, zarzucił im też że kłamią, skarżąc się instytucjom Unii Europejskiej na reformę sądownictwa.

Andrzej Duda niezwykle ostro zaatakował sędziów.
Andrzej Duda niezwykle ostro zaatakował sędziów. (East News, Bartek Syta/Polska Press/East News)
bDSDOqsB
  • Prezydent Andrzej Duda w bardzo ostrych słowach skrytykował środowisko sędziów
  • Zarzucił im łamanie prawa, norm moralnych i bezkarność
  • Przekonywał, że konieczne jest wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej

- Wśród sędziów w Polsce jest grupa, niestety dosyć istotna, ludzi, którzy uważają, że ma być tak, jak było, czyli że sędziowie de facto nie ponoszą żadnej odpowiedzialności, przede wszystkim odpowiedzialności dyscyplinarnej - powiedział prezydent Andrzej Duda.

- Sędzia nie może przekraczać sobie w dowolny sposób prędkości na drodze, a potem legitymować się legitymacją sędziowską, żądać, aby go zostawiono w spokoju. Bo jemu wolno, dlatego, że on ma immunitet. A takie sytuacje są częste - powiedział ostrym tonem Andrzej Duda.

bDSDOqsD

To tylko jeden z obrazowych argumentów prezydenta Andrzeja Dudy za koniecznością wprowadzenia ustawy dyscyplinującej sędziów. W bardzo mocnych słowach skrytykował to środowisko.

Andrzej Duda. Izba dyscyplina ma przyjrzeć się przypadkom łamania prawa

Prezydent Andrzej Duda wspomniał o bezkarnych przypadkach łamania prawa, zasad etycznych, a nawet o "piciu wódeczki" ze stronami w postępowaniu sądowym. - Izba dyscyplinarna miała za zadanie wnikliwie przyjrzeć się, wszelkim takim przypadkom łamania przez sędziów zasad prawa i zasad etycznych - tłumaczył prezydent.

W jego opinii władza sądownicza próbuje pokazać społeczeństwu, że jest mocniejsza niż inne władze. - Na zachód Europy płynie z Polski rzeka kłamstwa na temat tego, co dzieje się, jeżeli chodzi o ustawodawstwo wobec wymiaru sprawiedliwości. Opowiadane są niestworzone historie, Polska jest demonizowana - mówił dalej prezydent.

bDSDOqsJ

Ustawa dyscyplinująca uchwalona przez Sejm

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych, która przewiduje m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i modyfikację procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Zmiany sprowokowały protesty w obronie sędziów. Krytykuje je również opozycja.

Andrzej Duda podkreślił, że taka reforma jest niezbędna. - Władza sądownicza próbuje pokazać całemu społeczeństwu, władzy ustawodawczej i wykonawczej, że jest mocniejsza i ma nad nimi przewagę. Konstytucja RP ani trójpodział władzy nie przewidują takiej sytuacji - dodał.

bDSDOqsK

Według prezydenta Dudy opór środowisk sędziowskich wynika z utraty wpływów. - Te grupy, które dzisiaj próbują de facto prawie, że rozwiązania siłowego wobec demokratycznie wybranych w Polsce władz - powiedział Andrzej Duda.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSDOqte
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(70)
maciek
rok temu
Człowiek który przysięga na Konstytucję z imieniem Boga na ustach a potem ją łamie nie ma prawa krytykować kogokolwiek. Powinien mieć dożywotni zakaz sprawowania funkcji publicznych
Fuj
rok temu
Straszne i to on powołał Piotrowicza i Pawłowicz...fuj!
alfik
rok temu
Z tego co pamiętam i co mówi polska konstytucja jasno wynika jaka jest droga procedowania ustaw i nie ma tam mowy o jakieś Pipciakowej z Czech, nie ma tam mowy o prerogatywach marszałka |Senatu co do polityki zagranicznej, nie ma tam mowy o sędziach wiecujących na hucpach razem z oskarżonymi jest natomiast mocno podkreślona troska polityków o wspólne dobro OBYWATELI które jest kompletnie pomijane w tej "wojence"
bDSDOqtf
Niemożliwy
rok temu
Co za kmiot! Jak taka pacyna może piastować tak ważny urząd!? Dobre jest to, że będzie rozliczony i szczerze mu tego życzę, aby stało się to jak najszybciej. Dla naszego dobra
Torunanin
rok temu
Trybunał stanu dla tego pana
Najnowsze komentarze (70)
emeryt
rok temu
sędzia to taki sam obywatel jak m. i.premier, minister, prezes, prezydent ,kierowca ksiądz,dyscyplina należy się każdemu.
dfe
rok temu
ktoś tu za dużo bierze
Preczzkomuną
rok temu
Wszystko rozbija się o brak przyzwoitości wśród elit wyrosłych w PRL-u. Zachciało im się teraz piastować urzędy i smród korupcji z komunistycznych czasów, którym nasiąkli, ciągnie się za nimi. Ci, którzy byli na lukratywnych stołkach i wybrali kasę szufladową nigdy nie powinni sięgać po władzę z rąk ludu. To chyba jest oczywiste, ale nie w Polsce. Bo brakuje autorytetów jak rot. Pilecki. Sędziowie nie oczyścili się sami w swoim środowisku. Sfery budżetu nie sięgła reforma Balcerowicza i to środowisko jak i wiele innych zawodowych środowisk tkwią mentalnie dalej w komuniźmie. Chcą rządzić, kraść, kłamać, być nietykalnymi, mieć zapewnione tłuste emerytury i jednocześnie mieć dobrobyt jak w europie zachodniej. Tych postaw i dobrobytu nie pogodzi się na dłuższa metę, bo brak prawdy i szlachetności nie stawia tych ludzi po dobrej stronie mocy. Dobrobyt powstaje z ciężkiej pracy, a nie z manipulacji. Wcześniej czy później prawda i tak wyjdzie na jaw i dochodzi do wstydu, hańby.Tylko szkoda czasu, bo inne nacje w rozwoju odjeżdżają nam jak pociąg, a my naród ciągle robimy przesiadki, bo śmierdzi komunistami.
obserwator
rok temu
Popieram to co mówi Pan Prezydent Polski . Sędziowie którzy działają przeciwko Polskiemu prawu trzeba ZAMKNĄĆ W WIĘZIENIU O ZAOSTRZONYM RYGORZE . to są Komunistyczni wywrotowcy i rosyjscy agenci
joda
rok temu
Czy menora w oknie Pałacu już zapalona dla uczczenia Święta Hanuka ???
MARCO
rok temu
CHCĘ NOWYCH SĄDOW , ODCIĄĆ TĘ PĘPOWINĘ PRL
bodzio
rok temu
Wszyscy zarzucają że PiS spowolniło pracę sądów-nieprawda.To jest robota nieuków z IUSTITII część z nich po prostu nie umie czytać i składanie liter trwa tak długo.
afrykaner
rok temu
prawdę powiedział,sąd to mafia.
bDSDOqsX
afrykaner
rok temu
ocenzurowano przez cenzorskie rury.
777
rok temu
Prezydencka interpretacja prawa, orzeczeń TSUE i SN, zasad trójpodziału władz i niezawisłości sędziowskiej jest żenująca. Atak na prof. Gersdorf bezsilną wściekłością. Nerwy puszczają od ub. roku, kiedy na podstawie postanowienia TSUE prezydent musiał podpisać ustawę anulującą poprzednią o SN, łamiącą prawo europejskie jak obecna kagańcowa. Nie ja powinienem się wstydzić, a prezydent. Dlaczego jest inaczej?
luz
rok temu
takiego bełkotu to nigdy nie słyszałem
Andre
rok temu
jak można nazwać presdenta pisu,dlaczego tak krzyczy,bo się boi?
Adrian
rok temu
Jest dobrym Prezydentem
Normalny
rok temu
Wstyd mi za tego prezydenta,mam nadzieję że trybunał go nie minie....bo to się mu należy ,tak jak innym z pisu
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić