Wróć na
Tomasz Molga
|

Andrzej Duda ostro atakuje sędziów. Zarzuca im, że wobec licznych skandali pozostają bezkarni

70
Podziel się

W sprawie sędziów prezydent Andrzej Duda definitywnie zerwał z wizerunkiem umiarkowanego polityka. Wystarczyło kilka minut wywiadu dla TVP Info, a oskarżył sędziów o skandale i łamanie prawa, powiązania z PRL, zarzucił im też że kłamią, skarżąc się instytucjom Unii Europejskiej na reformę sądownictwa.

Andrzej Duda niezwykle ostro zaatakował sędziów.
Andrzej Duda niezwykle ostro zaatakował sędziów. (East News, Bartek Syta/Polska Press/East News)
bCZKPweZ
  • Prezydent Andrzej Duda w bardzo ostrych słowach skrytykował środowisko sędziów
  • Zarzucił im łamanie prawa, norm moralnych i bezkarność
  • Przekonywał, że konieczne jest wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej

- Wśród sędziów w Polsce jest grupa, niestety dosyć istotna, ludzi, którzy uważają, że ma być tak, jak było, czyli że sędziowie de facto nie ponoszą żadnej odpowiedzialności, przede wszystkim odpowiedzialności dyscyplinarnej - powiedział prezydent Andrzej Duda.

- Sędzia nie może przekraczać sobie w dowolny sposób prędkości na drodze, a potem legitymować się legitymacją sędziowską, żądać, aby go zostawiono w spokoju. Bo jemu wolno, dlatego, że on ma immunitet. A takie sytuacje są częste - powiedział ostrym tonem Andrzej Duda.

bCZKPwfb

To tylko jeden z obrazowych argumentów prezydenta Andrzeja Dudy za koniecznością wprowadzenia ustawy dyscyplinującej sędziów. W bardzo mocnych słowach skrytykował to środowisko.

Andrzej Duda. Izba dyscyplina ma przyjrzeć się przypadkom łamania prawa

Prezydent Andrzej Duda wspomniał o bezkarnych przypadkach łamania prawa, zasad etycznych, a nawet o "piciu wódeczki" ze stronami w postępowaniu sądowym. - Izba dyscyplinarna miała za zadanie wnikliwie przyjrzeć się, wszelkim takim przypadkom łamania przez sędziów zasad prawa i zasad etycznych - tłumaczył prezydent.

W jego opinii władza sądownicza próbuje pokazać społeczeństwu, że jest mocniejsza niż inne władze. - Na zachód Europy płynie z Polski rzeka kłamstwa na temat tego, co dzieje się, jeżeli chodzi o ustawodawstwo wobec wymiaru sprawiedliwości. Opowiadane są niestworzone historie, Polska jest demonizowana - mówił dalej prezydent.

bCZKPwfh

Ustawa dyscyplinująca uchwalona przez Sejm

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych, która przewiduje m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i modyfikację procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Zmiany sprowokowały protesty w obronie sędziów. Krytykuje je również opozycja.

Andrzej Duda podkreślił, że taka reforma jest niezbędna. - Władza sądownicza próbuje pokazać całemu społeczeństwu, władzy ustawodawczej i wykonawczej, że jest mocniejsza i ma nad nimi przewagę. Konstytucja RP ani trójpodział władzy nie przewidują takiej sytuacji - dodał.

Według prezydenta Dudy opór środowisk sędziowskich wynika z utraty wpływów. - Te grupy, które dzisiaj próbują de facto prawie, że rozwiązania siłowego wobec demokratycznie wybranych w Polsce władz - powiedział Andrzej Duda.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCZKPwfC
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(70)
maciek
9 miesięcy temu
Człowiek który przysięga na Konstytucję z imieniem Boga na ustach a potem ją łamie nie ma prawa krytykować kogokolwiek. Powinien mieć dożywotni zakaz sprawowania funkcji publicznych
Fuj
9 miesięcy temu
Straszne i to on powołał Piotrowicza i Pawłowicz...fuj!
alfik
9 miesięcy temu
Z tego co pamiętam i co mówi polska konstytucja jasno wynika jaka jest droga procedowania ustaw i nie ma tam mowy o jakieś Pipciakowej z Czech, nie ma tam mowy o prerogatywach marszałka |Senatu co do polityki zagranicznej, nie ma tam mowy o sędziach wiecujących na hucpach razem z oskarżonymi jest natomiast mocno podkreślona troska polityków o wspólne dobro OBYWATELI które jest kompletnie pomijane w tej "wojence"
bCZKPwfD
Niemożliwy
9 miesięcy temu
Co za kmiot! Jak taka pacyna może piastować tak ważny urząd!? Dobre jest to, że będzie rozliczony i szczerze mu tego życzę, aby stało się to jak najszybciej. Dla naszego dobra
Torunanin
9 miesięcy temu
Trybunał stanu dla tego pana
Najnowsze komentarze (70)
emeryt
9 miesięcy temu
sędzia to taki sam obywatel jak m. i.premier, minister, prezes, prezydent ,kierowca ksiądz,dyscyplina należy się każdemu.
dfe
9 miesięcy temu
ktoś tu za dużo bierze
Preczzkomuną
9 miesięcy temu
Wszystko rozbija się o brak przyzwoitości wśród elit wyrosłych w PRL-u. Zachciało im się teraz piastować urzędy i smród korupcji z komunistycznych czasów, którym nasiąkli, ciągnie się za nimi. Ci, którzy byli na lukratywnych stołkach i wybrali kasę szufladową nigdy nie powinni sięgać po władzę z rąk ludu. To chyba jest oczywiste, ale nie w Polsce. Bo brakuje autorytetów jak rot. Pilecki. Sędziowie nie oczyścili się sami w swoim środowisku. Sfery budżetu nie sięgła reforma Balcerowicza i to środowisko jak i wiele innych zawodowych środowisk tkwią mentalnie dalej w komuniźmie. Chcą rządzić, kraść, kłamać, być nietykalnymi, mieć zapewnione tłuste emerytury i jednocześnie mieć dobrobyt jak w europie zachodniej. Tych postaw i dobrobytu nie pogodzi się na dłuższa metę, bo brak prawdy i szlachetności nie stawia tych ludzi po dobrej stronie mocy. Dobrobyt powstaje z ciężkiej pracy, a nie z manipulacji. Wcześniej czy później prawda i tak wyjdzie na jaw i dochodzi do wstydu, hańby.Tylko szkoda czasu, bo inne nacje w rozwoju odjeżdżają nam jak pociąg, a my naród ciągle robimy przesiadki, bo śmierdzi komunistami.
obserwator
9 miesięcy temu
Popieram to co mówi Pan Prezydent Polski . Sędziowie którzy działają przeciwko Polskiemu prawu trzeba ZAMKNĄĆ W WIĘZIENIU O ZAOSTRZONYM RYGORZE . to są Komunistyczni wywrotowcy i rosyjscy agenci
joda
9 miesięcy temu
Czy menora w oknie Pałacu już zapalona dla uczczenia Święta Hanuka ???
MARCO
9 miesięcy temu
CHCĘ NOWYCH SĄDOW , ODCIĄĆ TĘ PĘPOWINĘ PRL
bodzio
9 miesięcy temu
Wszyscy zarzucają że PiS spowolniło pracę sądów-nieprawda.To jest robota nieuków z IUSTITII część z nich po prostu nie umie czytać i składanie liter trwa tak długo.
afrykaner
9 miesięcy temu
prawdę powiedział,sąd to mafia.
bCZKPwfv
afrykaner
9 miesięcy temu
ocenzurowano przez cenzorskie rury.
777
9 miesięcy temu
Prezydencka interpretacja prawa, orzeczeń TSUE i SN, zasad trójpodziału władz i niezawisłości sędziowskiej jest żenująca. Atak na prof. Gersdorf bezsilną wściekłością. Nerwy puszczają od ub. roku, kiedy na podstawie postanowienia TSUE prezydent musiał podpisać ustawę anulującą poprzednią o SN, łamiącą prawo europejskie jak obecna kagańcowa. Nie ja powinienem się wstydzić, a prezydent. Dlaczego jest inaczej?
luz
9 miesięcy temu
takiego bełkotu to nigdy nie słyszałem
Andre
9 miesięcy temu
jak można nazwać presdenta pisu,dlaczego tak krzyczy,bo się boi?
Adrian
9 miesięcy temu
Jest dobrym Prezydentem
Normalny
9 miesięcy temu
Wstyd mi za tego prezydenta,mam nadzieję że trybunał go nie minie....bo to się mu należy ,tak jak innym z pisu
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić