o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Oskar Górzyński
|

Andrzej Duda: W Unii podejmowane są decyzje, które nas z niej wypychają. To jest wspólnota?

125
Podziel się

- Jeśli nie jesteśmy szanowani, jeśli podejmowane są decyzje, które szkodzą polskim interesom, w jakimś sensie nas wypychają, to czy można powiedzieć, że to jest wspólnota? - pytał prezydent Andrzej Duda w wywiadzie radiowej Trójce. Stwierdził też, że praktyki unijnego Trybunału Sprawiedliwości są "groźne i niebezpieczne dla suwerenności".

Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda (PAP/EPA, Marcin Obara)
bDoClRPF

W sobotnej audycji "Śniadania w Trójce", prezydent krytykował postawę Brukseli wobec Polski w kontekście sporu o praworządność. Komentując zastrzeżenia KE co do ustawy o Sądzie Najwyższym i postanowienie unijnego Trybunału o przywróceniu do sędziów przeniesionych w stan spoczynku, Duda stwierdził:

- Uważam, że Komisja Europejska nie ma racji. Uważam, że TSUE orzekając w tej sprawie, zajmował się naszą sprawą wewnętrzną. Mówiłem o tym np. kanclerz Angeli Merkel. Moim zdaniem praktyki TSUE są groźne i niebezpieczne dla suwerenności.

Jak dodał, działania Brukseli są wynikiem sporu ideologicznego, a w całej sprawie chodzi dodatkowo o wyścig o to, kto będzie przyszłym szefem Komisji Europejskiej. Duda odniósł się także do swojej szeroko krytykowanej wypowiedzi o Unii jako wyimaginowanej wspólnocie.

bDoClRPH

- Wszystko można wyśmiać. Ale jeżeli nie jesteśmy szanowani, jeśli podejmowane są decyzje, które szkodzą polskim interesom, jak chociażby kwestia pracowników w Unii Europejskiej, jeżeli są podejmowane decyzje, które w jakimś sensie nas wypychają ze wspólnoty, to czy można mówić, że ta wspólnota jest wspólnotą? - pytał retorycznie prezydent. Dodał, że chciałby, by Unia Europejska opierała się bardziej na "bratnich zasadach", podczas gdy obecnie jest na zasadach konkurencji.

Fort Trump to hasło umowne

Prezydent odniósł się też do kwestii proponowanej amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce. Stwierdził, że dyskusje w tej sprawie nadal trwają i liczy na to, że amerykańska obecność militarna się zwiększy. Przyznał jednak, że Amerykanie niechętni są budowaniu nowych "tradycyjnych baz wojskowych", takich jak np. Niemczech i że zamiast tego wolą obecność rotacyjną.

- Temat jest otwarty, a postaci obecności mogą być różne. Fort Trump jest hasłem przysłowiowym - powiedział Duda. Skomentował przy tym głośną rezygnację szefa Pentagonu Jamesa Mattisa. Według głowy państwa, tajemnicą poliszynela było to, że Mattis był negatywnie nastawiony do idei bazy w Polsce i być może jego odejście ułatwi negocjacje. Duda nie chciał natomiast komentować szeroko krytykowanej decyzji Donalda Trumpa w sprawie nagłego wycofania wojsk z Syrii. Jak powiedział, nie będzie oceniał decyzji podejmowanych przez prezydenta największego mocarstwa na świecie.

bDoClRPN

Duda: Pozostanę kandydatem PiS. Kaczyński tak mówił

Prezydent odniósł się też do spraw krajowych. Komentując pogłoski o możliwych przedterminowych wyborach stwierdził, że nic na ten temat nie wie. Zapewnił jednak, że jeśli chodzi o wybory prezydenckie 2020 roku, to on z pewnością będzie ubiegał się reelekcję jako kandydat Zjednoczonej Prawicy.

- Premier Jarosław Kaczyński kilkakrotnie powtarzał, że jestem i będę kandydatem Zjednoczonej Prawicy i PiS - powiedział prezydent.

Zobacz również: Duda dla WP: Tusk nie ma szacunku do Polski (( video_player http://wp.tv/?mid=2030486 false #adv=1# ))

bDoClRPO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDoClRQi
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(125)
Europa to nie...
2 lata temu
No i mamy coś jak Soviet Union. Mówienie prawdy w "wolnych mediach" jest postrzegane jako uderzenie w Unię... Tylko zabrakło zarzutu o spisem kontrrewolucyjny :-)))
hju
2 lata temu
Nie wiem co ten człowiek chce osiągnąć tym podejściem.
II sort
2 lata temu
Wschód albo Zachód, drogę na Zachód otworzył sierpniowy dzień, ty trzecią drogą chcesz nas prowadzić. Gdzie? Nie wiadomo gdzie? Ani na północ, nie na południe, na zachód, ani na wschód. Historia uczy i ty wiesz o tym, że nie ma trzecich dróg. Panie Kaczyński, Panie Kaczyński, czemu nas dzielisz dziś? Na dobrych, co w ciemno idą za tobą i złych, co nie chcą z tobą iść? Pieśń o Jarosławie Kaczyńskim - YouTube
bDoClRQj
jack
2 lata temu
kariera mu wygasa naród mu nie zapomni co mówi mało ważne ważne co zrobią z nim jego następcy , a napewno tego tak nie zostawią
janusz
2 lata temu
wspólnota nie oznacza samowoli i panoszenia się bez przestrzegania reguł! nie można ciastka zjeść i je mieć! to trudne dla niego?
Najnowsze komentarze (125)
gość
2 lata temu
Oj "duduś duduś" - wybierz się lepiej z prywatną wizytą na prawdziwy zachód i zobacz na własne oczy- jak tam jest- a nie słuchaj prezesia, który nigdy tam nie był - i I NIC WIE.
sr
2 lata temu
A w nas uderzyli w śmieci 80 procent podwyżki.
Jasiek z IV b
2 lata temu
Unia przypomina mi czasy o których mówił mi Dziadek Władek - 1939-1989
bolek
2 lata temu
Boże dlaczego nas tak pokarałeś.
Senyszuk
2 lata temu
Ma słuszną rację!!!Co to za unia?!Co się porobiło z Europą gdy rudy tam trafił?;Kupili wszystkich,cały europarlament z PO jest zgermanizowany,To są Szwaby! Szkodzą Polsce jak tylko mogą,powinni odpowiadać za zdradę państwa!!!
Zbych
2 lata temu
Ciekawe kto był doradcą... Kończ waść, wstydu oszczędź.
Babcia 70 tka...
2 lata temu
To, co mówi Pan Prezydent Doda to PRAWDA, PRAWDA, PRAWDA. Słyszę prawdziwe słowa i prawdę taką jaką Polacy czują. Polacy muszą to przetrwać, bo życie kłamczuchów też kiedyś się kończy, a niejedna grupa wzajemnej adoracji nie istnieje. Damy radę.
rwq
2 lata temu
Z Unii przecież korzystają wszystkie niemieckie landy, do których od lat jeździmy po pracę. Nie należy tak uderzać w nasze kołchozowe siedlisko emigracyjne.
bDoClRQb
Kasii
2 lata temu
A ja daleko mam co ten prostak ma do powiedzenia jeszcze 2 lata i trybunał stanu go czeka
ugh
2 lata temu
Unijna zgnilizna jest aż nadto widoczna! Ta struktura jest o wiele gorsza od komuny z czasów jej największego mroku!
Pol
2 lata temu
Tak trzymac panie prezydencie !!! Powinno to byc pana priorytetem zeby uwolnic sie z pod zaboru UE
II sort
2 lata temu
Mnie nie wypychają. A jak się komuś nie podoba.....wolna wola, wolna droga.
bbc
2 lata temu
Jak żeście skreślali TAK gdy było referendum w sprawie wejścia Polski do UE to w tym momencie żeście sprzedali naszą suwerenność.
buh8
2 lata temu
najgłupszy prezydent jakiego mieliśmy do tej pory
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić