Wróć na
oprac. Bartosz Goluch
|

Antoni Macierewicz o stanie wojennym. "To był obóz koncentracyjny"

63
Podziel się

Były szef MON Antoni Macierewicz ubolewa nad faktem, że osoby odpowiedzialne za wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku nie zostały rozliczone. Poseł PiS twierdzi, że ZSRR wcale nie miał zamiaru wkroczyć do Polski i decyzja sprzed 38 lat była błędem.

Antoni Macierewicz
Antoni Macierewicz (PAP)
bCPNmZsl
  • Macierewicz twierdzi, że wśród polskich elit wciąż jest wiele osób, które wspierały komunistyczny reżim
  • Zdaniem posła PiS nie było konieczności, by 38 lat temu wprowadzać stan wojenny
  • Polityk ma żal do TVP o zbyt mały nacisk na programy o historii PRL
bCPNmZsn

- Stan wojenny nie został rozliczony. To nasz wstyd. Do dzisiaj są respektowane przez niektórych stopnie generalskie zbrodniarzy stanu wojennego. To stwarza olbrzymi zamęt w świadomości narodowej - powiedział Macierewicz na antenie Polskiego Radia 24.

Zdaniem polityka, a w PRL opozycjonisty, istnieje "olbrzymia rzesza ludzi", którzy współpracowali z komunistycznymi władzami, a obecnie pełnią istotne funkcje w państwie. Do tego grona zaliczył m.in. sędziów z nominacjami od rady państwa PRL.

Macierewicz przypomniał również o płk. Adamie Mazgule, który był członkiem PZPR i uważa wprowadzenie stanu wojennego za dobre rozwiązanie. - Pan Mazguła nie powinien posługiwać się tytułem pułkownika. Jego słowa o tym, że stan wojenny był "kulturalnym wydarzeniem" są skandaliczne. To wina przyzwalania na tego rodzaju komentarze przez lata. Teraz młodzież nie ma świadomości, że 20 tys. osób trafiło wtedy do więzień - tłumaczył.

bCPNmZst

Zobacz też: Janniger grozi pozwem politykom PO. Jest reakcja Platformy

Antoni Macierewicz wspomina stan wojenny

Prowadzący rozmowę Adrian Klarenbach poprosił Macierewicza o opisanie stanu wojennego jednym zdaniem. - To był obóz koncentracyjny zrobiony z całego kraju - odparł bez wahania poseł.

Macierewicz podkreślił, że w 1981 roku nie było konieczności, by wprowadzać stan wojenny. - Pan Jaruzelski za wszelką cenę dążył do tego, by Sowieci wsparli go w ciemiężeniu Polaków. (...) Rosjanie nie mieli potrzeby wkraczać do Polski, mieli tu kilkanaście tysięcy żołnierzy i aparat komunistyczny. To właśnie on marzył o stanie wojennym, bo się bał i chciał złamać kręgosłup moralny Polaków. W pewnym sensie im się udało - ocenił.

bCPNmZsu

Były minister obrony narodowej z żalem stwierdził, że wiedza Polaków nt. stanu wojennego i okresu PRL jest niewystarczająca. Winą za ten stan rzeczy obarcza m.in. media. - TVN i Polsat to telewizje prywatne opanowane przez komunistów, na nich w tej kwestii nie ma co liczyć. Co gorsza, w TVP wciąż jest za mało audycji na ten temat. Potrzeba więcej programów i publicystyki o PRL i stanie wojennym - powiedział.

Źródło: PR24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCPNmZsO
KOMENTARZE
(63)
zbyszekj23
8 miesięcy temu
Tego gościa trzeba leczyć!
obserwator
8 miesięcy temu
pis wprowadza ustawy restrykcyjne wobec sędziów rodem z ze stanu wojennego, nic dziwnego, skoro prokurator stanu wojennego Piotrowicz jest sędzią trybunału konstytucyjnego. Trzynastego grudnia Jarosław Polskę zbaw spał do południa przez nikogo nie niepokojony. Macierewicz i jego koledzy z KGB robią w Polsce swoją robotę
k-3
8 miesięcy temu
A ci, którzy wtedy nie trafili do kicia, teraz się mszczą...bo jak to? Tacy patrioci, i nikt ich nie docenił?
bCPNmZsP
fiolka
8 miesięcy temu
Przerażające, że po takiej kompromitacji jaką była jego obecność w rządzie, bzdurach smoleńskich, położeniu na łopatki armii i wywiadu, po aferach z chłoptasiami, którym zmuszeni byli salutować oficerowie, taki facet ma dalej dobry humor i ma czelność wypowiadać się w mediach, zamiast schować się do mysiej dziury ze wstydu.
Ja
8 miesięcy temu
Trzynastego grudnia spałem do południa.
Najnowsze komentarze (63)
CZARNY
8 miesięcy temu
Drogi Panie porównanie stanu wojennego do obozu koncentracyjnego jest objawem braku znajomości historii oraz brakiem szacunku dla byłych więzniów tych że obozów A co do znajomości historii to trudno się dziwić skoro tacy jak pan sami ją zakłamują i przedstawiają historię według własnego widzi mi się na potrzeby własne Was też ktoś kiedyś rozliczy za to co robicie NARODOWI POLSKIEMU
Toni
8 miesięcy temu
Mnie tylko ciekawi jaki znajdzie powod zeby znowu nie zakonczyc prac komisji smolenskiej.
sigi2
8 miesięcy temu
więzienia ??? większość w ośrodkach wypoczynkowych mswia., mon ,.
Jakon
8 miesięcy temu
Maciarewiczowi to człowiek bez honoru i etyki okradajacy polski naród w sposób bezczelny szastajacy pieniędzmi społecznymi na swoje chore wyobrażenia i ambicje. Przypadek chorej nienawiści i nie tylko.
Bibi
8 miesięcy temu
Panie Maciarewiczowi obudź się Pan i przestań tak bezczelnie kłamać i w sposób cyniczny załamywać fakty chyba nie rozumie Pan definicji obozu koncentracyjnego. Jak można tak ranić byłych więźniów obozów. A wojska radzieckie koncentrowaly się na granicy z Polską i gdyby nie stan wojenny wkroczy y do Polski.
Damian
8 miesięcy temu
co prawda boli.
jkhi
8 miesięcy temu
A temu już całkiem pomieszało zmysły! Stan wojenny dał mu stołek i władzę!
jarek k
8 miesięcy temu
Używa słów których znaczenia nie zna i nie rozumie, gdyby to był obóz koncentracyjny to by dzisiaj nie bełkotał publicznie,ale co jakiś czas musi o sobie bzdurą przypomnieć, bo jego fanatycy pomyśleli by, że nie żyje
bCPNmZsH
Polak
8 miesięcy temu
Może obóz ale ty byłeś w szpitalu -tak prawda
Viidziałem...
8 miesięcy temu
za mało programów w TVP o bohaterstwie prezesa i jemu podobnych służalców PRL w stanie wojennym!
ADAM
8 miesięcy temu
CO JESZCZE TEN CY.....BAŁ WYMYSLI
Edek
8 miesięcy temu
Strajki 80 zaczęły się od podwyżek cen kaszanki w kantynach pracowniczych. Dziś drożeje wszystko za sprawą tych co wtedy strajkowali.
bear
8 miesięcy temu
Antoni wie najlepiej co Ruscy chcieli zrobić przed stanem wojennym.
ben
8 miesięcy temu
Powiedział Anton prowadzony na pasku przez opcję moskiewską
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić