o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Apple przyznaje, że programowo spowalnia starsze iPhone'y. Wszystko dla dobra użytkowników

12
Podziel się

Wysokiej klasy smartfon z czasem działa coraz wolniej i mniej płynnie? Wiele osób od dawna jest przekonanych, że to umyślne działanie producentów, którzy ten sposób zmuszają użytkowników do "przesiadki" na nowe urządzenia. Apple właśnie przyznało, że programowo spowalnia działanie starszych iPhone'ów, ale sprawa nie wygląda tak jednoznacznie, jak mogłoby się wydawać.

Bateria twojego iPhone'a jest na wyczerpaniu? Przygotuj się na to, że telefon będzie działać wolniej
Bateria twojego iPhone'a jest na wyczerpaniu? Przygotuj się na to, że telefon będzie działać wolniej (Materiały prasowe, Materiały prasowe)
bEKfMRcR

Sprawę opisuje brytyjski "The Guardian". Gazeta pisze, że Apple w zeszłym roku wprowadziło funkcję, która spowalnia działanie urządzeń, by zapobiec ich niestabilnej pracy.

Funkcję ograniczenia szybkości działania wprowadzono po cichu w modelach iPhone 6, 6S i SE wraz z aktualizacją systemu operacyjnego.

W przypadku "siódemki" nastąpiło to przy okazji niedawno wprowadzonej poprawki najnowszej wersji systemu iOS oznaczonej symbolem 11.2.

bEKfMRcT

Funkcja spowalniania pracy ma być z czasem wprowadzana w nowszych modelach.

Firma wyjaśnia, że spowalnianie pracy następuje w przypadku tych urządzeń, które posiadają stare, słabo naładowane lub zimne baterie.

- Naszym celem jest zapewnienie naszym klientom najlepszego działania oraz wydłużenia okresu użytkowania urządzeń - wyjaśnił przedstawiciel Apple.

Firma tłumaczy, że gdy bateria jest w gorszym stanie z powodu ogólnego zużycia lub chwilowych warunków użytkowania, nie jest w stanie zapewnić takiego zasilania, jakiego wymaga procesor.

bEKfMRcZ

W takiej sytuacji może dojść do nagłego wyłączenia się urządzenia, by chronić jego układy elektroniczne.

Wielu użytkowników spotkało się z sytuacją, że ich iPhone nagle wyłączał się, choć wskaźnik baterii wciąż pokazywał 30-40 proc.

Lekarstwem najczęściej okazuje się wymiana baterii na nową, ale nie brakuje użytkowników iPhone'ów, którzy uważają, że w ten sposób firma zmusza ich do wizyty w serwisie.

Apple deklaruje, że "bateria urządzenia została tak zaprojektowana, by po 1000 cykli pełnego ładowania zachowała do 80 proc. pierwotnej pojemności", a roczna gwarancja dotyczy wyłącznie wadliwych, a nie zużytych baterii.

bEKfMRda

Wymiana baterii w USA kosztuje w 79 dolarów, ale w Polsce firma nie podaje konkretnej kwoty. Na polskiej stronie Apple można przeczytać, że "mogą obowiązywać różne warunki i ceny".

Fakt, że Apple tak długo ukrywało fakt programowego spowalniania swoich telefonów, a na domiar złego przyznało się dopiero wtedy, gdy głośno zrobiło się o testach, które wskazywały na istnienie tej funkcji, dodatkowo zirytował wielu klientów firmy.

bEKfMRdu
KOMENTARZE
(12)
Gość
4 lata temu
Stopniowe spowalnianie pracy urządzenia/aplikacji może mieć kilka przyczyn. - nagromadzenie się aplikacji,które w danym momencie mają dostęp do zasobów. - dana aplikacja z różnych powodów musi przetważać coraz więcej informacji,które nagromadzają się z czasem. - spowolnienie pracy przez ustawienia użytkownika/kogoś z zewnątrz związane z szybkością. Być może zmiany konfiguracji sprzętowej i zmiany jakie zachodzą w obwodach/układach pod wpływem czasu/uszkodzeń Czasami może okazać się ,że sam producent (prawdopodobnie oprogramowania)wprowadza pewne zmiany aby użytkowanie było bardziej komfortowe co zmniejsza szybkość bo wymaga więcej obliczeń lub komfort pracy użytkownika mniej rozgarniętego/starszego wymaga spowolnienia
olo
4 lata temu
dlatego nie robię aktualizacji
M.
4 lata temu
Dokładnie to samo z innym softem. Choćby Windows XP. Taka oto sytuacja: Netbook Samsung NC-10 (wyłączony WiFi od 2 lat, nieaktualizowany), tam procesor 1.6GHz Atom, 1MB cache, 1 GB RAM oraz stacjonarny Core2Duo 1.83 GHz, 2MB cache, 4 GB RAM, podłączony z pełną aktualizacją. Zgadnijcie co na dal śmiga, że aż dziw bierze!!?
bEKfMRdv
Siorka
4 lata temu
Nic nowego...
Jan
4 lata temu
Oczywiście że spowalniają. W 2011 roku kupiłem iPada 2. Urzekł mnie tym jak płynnie chodzi. Produkty na Androidzie w tamtych latach mogły pomarzyć o takiej optymalizacji. Jak wszedł iOS7 tablet spowolnił a z każdą koleją aktualizacją było coraz gorzej. Skończyło się tym że zgniotłem go i wyrzuciłem na śmietnik pod koniec 2013 roku. Był niezdatny do jakiegokolwiek użytku.
GSM
4 lata temu
To tak jakby aktualizować Androida cały czas w końcu braknie mu mocy by go płynnie ogarniać, nic nowego tak samo dzieje się z iOS. O bateriach które wyłączają się przy 20-30% to prawda, przeważnie w niskich temperaturach lecz owa bateria musi być naprawdę wyeksploatowana. Co do kosztów napraw pogwarancyjnych urządzeń nie ma tragedii, zwykły ogarnięty serwis poradzi sobie z wymianą np. baterii za rozsądne pieniążki.
k.w.b.
4 lata temu
rozumie że starszy model po wymianie bateri bedzie znowu szybki?? czy to już na stałe taka super funkcja ?
fred
4 lata temu
tak i dokładnie to samo wprowadzają w nowych telefonach np. kumpel kupił se6 miesiąc temu i też spowolniony. Skoro to soft jest aktualizowany to można tak zrobić by spowolnienie funkcji działał po użytkowaniu przez dany okres. SYstem zapisuje od groma informacji a już napewno to od kiedy jest korzystane z telefonu. Także perfekcyjnie durne to ich tłumaczenie. Geniusze z apla pomagają przy wyeksploatowanych modelach kosztem nowych starych iphonów. Widać jak ta firma chce łoić i łoić na nowych i phonach...
sikorka
4 lata temu
Wszystko dla dobra użytkowników. Żeby kupili nowy, szybszy.
Nick
4 lata temu
Papa jabłuszko witaj Lewandowski
aa
4 lata temu
jasne jasne ;)
hugo
4 lata temu
to teraz sobie pojechali :( już nie kupie nowego Iphona - miałem 3,4,5,SE i nie kupie nowego jeśli tak firma postępuje!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić