o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Apteki nie chcą dyżurować w nocy. Posypią się kary

2
Podziel się

Apteki nie są w stanie zapewnić nocnego dyżuru mieszkańcom, bo przepisy są zbyt wymagające. Inspekcja Farmaceutyczna grozi, że będzie odbierać pozwolenia. Na razie taka sytuacja jest w jednym z powiatów, ale niedługo może się powtórzyć w całej Polsce.

Apteki buntują się przez pracę w nocy
Apteki buntują się przez pracę w nocy (East News, WOJCIECH JARGILO/REPORTER)
bDYPgrcR

Przypadek powiatu trzebnickiego przywołuje "Gazeta Wyborcza". To tam sytuacja jest najgorętsza.

O co chodzi? Przepisy nakazują od pewnego czasu, by podczas nocnego dyżuru w aptece był magister farmacji z przynajmniej 5-letnim stażem. Tak zadecydował Sąd Najwyższy.

A apteki nie są w stanie zapewnić takich warunków bez naruszania Kodeksu pracy. W związku z tym nie chcą dyżurować w nocy.

bDYPgrcT

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Wracając jednak na Dolny Śląsk. Starosta trzebnicki sam wyznaczył terminy dyżurów, ale apteki się do nich nie dostosowały. - Te dyżury są niepotrzebne. Jak już ktoś przyjdzie, to po test ciążowy albo pojemnik na mocz - mówią farmaceuci.

Ale to nie przekonuje samorządowców, którzy nie są zadowoleni z faktu, że apteki nie stosują się do wytycznych. W takim razie poszedł więc donos do Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego.

bDYPgrcZ

Efekt? Inspekcja zagroziła, że może cofnąć uprawnienia do prowadzenia aptek.

- To absurd - komentują farmaceuci.

Jak twierdzi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, to forma szantażu. - Tym bardziej bulwersującego, że popełnianego przez urzędników. Jeśli lekarz odmówi dyżuru to czy ktoś grozi mu cofnięciem prawa do wykonywania zawodu? - pyta Tomków na łamach "GW".

bDYPgrda

Sytuacja w Trzebnicy nie jest wyjątkiem. Podobne historie mają miejsce w innych miastach. Apteki chcą, by za nocne dyżury dodatkowo płacić. Ale ministerstwo w tej sprawie na razie milczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYPgrdu
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(2)
po co ci te t...
2 lata temu
w centralnej Austrii spytałem w Sobotę o 14:00 gdzie jest najbliższa czynna apteka - wysłali mnie do Niemiec i jakoś żyją ...
ssas
2 lata temu
dziwny kraj.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić