o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Arabki będą mogły prowadzić samochód

35
Podziel się

Król Arabii Saudyjskiej Salman wydał we wtorek dekret, na mocy którego kobiety będą mogły prowadzić samochód - podała telewizja Al-Arabija. Saudyjskie królestwo było ostatnim krajem na świecie, w którym było to zakazane.

Arabki będą mogły prowadzić samochód
(Reuters)
bECdKLKd

Dekret nakazuje, by w ciągu 30 dni powstało ministerialne ciało, które ma doradzać w tej sprawie, a decyzja króla ma wejść w życie do czerwca 2018 roku.
 
Na dekret królewski zareagował natychmiast Departament Stanu USA, który nazwał go "wspaniałym krokiem we właściwym kierunku".
 
W sobotę Saudyjki po raz pierwszy w historii królestwa weszły na stadion narodowy w Rijadzie, gdzie mogły uczestniczyć w uroczystościach związanych z obchodami 87. rocznicy założenia państwa.

Arabia Saudyjska, w której obowiązuje szczególnie surowa, wahabicka interpretacja islamu, jest jednym z ostatnich krajów na świecie, w których kobiety wciąż obowiązuje wiele ograniczeń. Panie nie mogą wychodzić z domu bez ubioru osłaniającego twarz i ciało. Jeśli nie towarzyszy im mężczyzna, nie mają prawa podróżować.
 
Kobieta musi mieć zgodę męskiego opiekuna, ojca, męża, brata lub syna, aby wyjść za mąż, uzyskać paszport, wyjechać za granicę, pójść na studia czy poddać się niektórym operacjom medycznym.
 
Król Salman rozpoczął łagodzenie surowych restrykcji wobec kobiet w maju, gdy wydał dekret głoszący, że kobiety nie muszą już uzyskiwać zgody męskiego opiekuna na oficjalne usługi, "chyba że zaistnieje prawna podstawa" w prawie muzułmańskim.

bECdKLKG
KOMENTARZE
(35)
hhhh
4 lata temu
Arabia Saudyjska to najwiekszy muzulmanski ciemnogrod traktujacy matki, zony corki jak przedmioty. Bandyci i tyle
Gość
4 lata temu
Nie no, szacun! To tylko patrzeć, jak będą mogły same jeść, spać i robić siusiu bez pytania swego pana i władcy w osobie mężczyzny o zgodę. Tak jeszcze z 1000 lat i będą mogły normalnie wyjść z domu. Szacun, wielki postęp.
xxxx
4 lata temu
"wspaniałym krokiem we właściwym kierunku".- czy ja wiem? teraz kobiety bedą atakowac ludzi samochodami na ulicach Londynu.Wczesniej byli to tylko faceci wiec mozna przypuszczac, że teraz zamiast jednego ataku na 3 miesiace bedą minimum dwa
bECdKLKH
rafał
4 lata temu
my kozy uważamy, że to niesprawiedliwe, czyli one w bagazniku, my w kabinie
Wojtek
4 lata temu
Jeszcze żeby im zdjęli te ohydne czarne chusty z głowy
GreG
4 lata temu
No proszę - 13 wieków islamu (około) i taki wielki skok w postęp ! Za kolejne 10 wieków będą mogły wyjść z domu, a za kolejne 20 wieków zaczną je traktować lepiej niż taborety kuchenne... Co za rozwój !
braq
4 lata temu
no ! i niech siedzą teraz we własnym kraju razem ze swoimi bykami
prawo szariat...
4 lata temu
Ciekawe, kto podczas wypadku będzie uznany winnym? kobieta kierowca czy mężczyzna kierowca :)
9 latka
4 lata temu
A od ilu lat będzie można dostać prawo jazdy? Czy w tym samym wieku w którym można zostać żoną?
XXI w
4 lata temu
Tak, zezwolił. Kobietom i kozom!
Dot
4 lata temu
Nareszcie! XXI wiek, a w Arabii żyją, jakby było średniowiecze...
oficer, inżyn...
4 lata temu
Wspaniałych przyjaciół ma USA: zamordystyczna Arabia Saudyjska, zamordystyczna Turcja. Kiedy wjadą tam US-meni bronic demokracji ? Kiedy Departament Stanu USA ucieszy się, ze Arabia Saudyjską przestała finansować terroryzm - w tym ISIS i Talibów, Al-Kaidę, Al-Nusrę (odnogę Al-Kaidy, sponsorowaną i wspieraną przez USA) ?
koza
4 lata temu
Łechtaczki dalej wycinają tym arabkom ??
bECdKLKz
Kika
4 lata temu
Życie kobiet w takim kraju to koszmar.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić