o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

ASF w Polsce. Producenci trzody chlewnej chwalą GDDKiA

12
Podziel się

"Postulat #1 Intagry zostanie zrealizowany! GDDKiA zamknie przejścia dla zwierząt na autostradach i ekspresówkach" - napisało konsorcjum grup producentów trzody chlewnej na Twitterze.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamyka przejścia dla zwierząt wzdłuż kolejnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamyka przejścia dla zwierząt wzdłuż kolejnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych. (WIkimedia/CC BY-SA 4.0/Mikołaj Grucyk, GDDKiA/WIkimedia/Mikołaj Grucyk)
bDZeefhh

W związku z zagrożeniem spowodowanym wystąpieniem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamyka przejścia dla zwierząt wzdłuż kolejnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych.

GDDKiA podjęła działania prewencyjne na polecenie Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Infrastruktury. Zamykanie przejść ma ograniczyć migrację dzików.

Konsorcjum grup producentów trzody chlewnej Intagry z zadowoleniem przyjęło te działania, o czym poinformowało na Twitterze. Realizują one bowiem pierwszy postulat hodowców.

bDZeefhj

Konsorcjum na koniec grudnia wystąpiło bowiem z żądaniem natychmiastowego podjęcia skutecznych działań przez właściwe w sprawie organy administracji rządowej i samorządowej w celu skutecznej walki z ASF. Pierwszy z sześciu postulatów mówił o zamknięciu przejść dla zwierząt na A1, A2, A4 i S3 i S5.

"Siatki o wysokości do maksimum 1,5 m ustawiane są w przejściach dla zwierząt wzdłuż drogi ekspresowej S5 od skrzyżowania z autostradą A2 do A8, wzdłuż autostradowej obwodnicy Wrocławia i dalej wzdłuż A4 do granicy państwa. Również wzdłuż drogi ekspresowej S3 od skrzyżowania z A2 do skrzyżowania z A4, a także wzdłuż A4 od Wrocławia do Katowic. Zamknięte zostaną także przejścia na koncesyjnym odcinku A2 od granicy państwa do skrzyżowania z S5 w okolicy Poznania" - poinformowała GDDKiA już w piątkowym komunikacie.

bDZeefhp
Zobacz także: Wirus ASF już w Wielkopolsce. Sytuacja coraz poważniejsza. Jaki czarny scenariusz?

Ogrodzenie ma zatrzymać dziki, ale nie ograniczać przemieszczanie się innych zwierząt. "Siatka o wysokości do max. 1,5 m, o grubszym powlekanym drucie i umieszczonej na górnej krawędzi siatki barwnej taśmy lub żerdzi oraz specjalne przełazy w miejscu występowania wilków, mają umożliwić migrację pozostałej zwierzynie" - wyjaśnia GDDKiA.

Tam gdzie nie ma możliwości postawienie ogrodzeń oraz w okolicy węzłów, gdzie nie ma ciągłości ogrodzenia drogi, zastosowane zostaną środki zapachowe odstraszające dziki.

bDZeefhq

Jak zapowiedziało konsorcjum grup producentów trzody chlewnej, wciąż będzie walczyć o pozostałe pięć postulatów: redukcji populacji dzików w Polsce do 0,5 szt. na 100 ha; ustanowienia zasad bioasekuracji dla myśliwych oraz osób biorących udział w polowaniach i odstrzale sanitarnym dzików; podjęcia czynności przewidzianych w tzw. obszarze WAMTA. Hodowcy domagają się również zmiany organizacji pracy powiatowych inspektoratów weterynarii i urzędowych lekarzy weterynarii, w tym wprowadzenie karencji 72 godz. (dla czynności zw. z padłymi dzikami, a wejściem do chlewni).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZeefhK
KOMENTARZE
(12)
Elk
rok temu
Bardzo intryguja mnie te przejścia nad ,pod autostradami itp ,skąd zwierzaczki mają wiedzieć że to przejście dla nich ,prowadzi ktoś może badania jaki jest ruch na tych ścieżkach??Rozumiem.ze są one dobrze oznakowane znakami typu ,,przejście dla jeży " "przejście dla stonogi" korytarz powietrzny dla wrobelka itd ale mimo wszystko jak to działa skąd te biedne zwierzaczki wiedzą że za 2 km będzie przejście dla sarenek??
joda
rok temu
Co z tego jak padłe dziki przewozi się samochodami w rejony czyste od ASF i tam porzuca.
struś
rok temu
Wytłumaczcie mi dlaczego te wszystkie pomory i inne kataklizmy są od lat tylko w Polsce. Niemcy sie grodzą od nas, Nikt nie chce od nas kupować drobiu, wołowiny,wieprzowiny.Jakaś salmonella i jakieś inne diabły. Ta polska to jedna wielka ZARAZA!!!!!!!!!
bDZeefhL
wania
rok temu
Chińczycy mielą wszystkie odpady i dodają do paszy i nam sprzedają koncentraty z wirusem.
majorka
rok temu
a może gumniaki by zaczeli od siebie,restrykcyjnie przestrzegając zasad dezynfekcji w hodowli trzody.do chlewni chyba dziki nie wchodzą. do obejścia też.ale gospodarze i handlarze .w brudnych gumofilcach tak.i od tego panie ardanowski trzeba zacząć!!!ale po co!przecież to wasz elektorat.najlepiej wybić dziki bo dziki nie głosują.
Setra
rok temu
ASF przenosi się obecnie głównie na ludziach którzy nie przestrzegają zasad kwarantanny i m.in. nie zmieniają ubran po kontakcie z chorymi zwierzętami.
zachód
rok temu
już nie pójdą na
dasasd
rok temu
A co to jest przejść dzikowi pod siatką....
Posel
rok temu
O.5 sztuki na 100 ha A gdyby tak 0.5 sztuki księdza na 100 ha
Roman.
rok temu
Ciekawe dlaczego w takim stopniu te zarazy są tylko u nas a ofiarami to świne i drób. Na moje ktoś chce wykonczyć nasze chodowle abyśmy byli uzależnieni od zagranicy. Wykańczają nas zarazami i tym, że rząd pozwala podatki firmom i politykom pracującym w Polsce płacić w innych krajach.
Myśliwy
rok temu
Bardzo bardzo późno
MOHER
rok temu
DZIKI NA DWÓCH NOGACH DADZĄ SOBIE RADĘ.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić