o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Asteroida, która zabiła dinozaury miała długotrwały efekt. Naukowcy zaniepokojeni odkryciem

14
Podziel się

Uderzenie asteroidy, która zakończyła epokę dominacji dinozaurów miała zaskakujący wpływ na atmosferę. Impakt wytworzył tyle dwutlenku węgla, że temperatura wzrosła średnio o pięć stopni. W dodatku na 100 tysięcy lat.

Krater Chicxulub powstały po uderzeniu asteroidy
Krater Chicxulub powstały po uderzeniu asteroidy (Science Source, Detlev van Ravenswaay)
bEDWFLAl

Jedno z nowych badań opublikowanych w czasopiśmie Science opisuje jak klimat zmienił się pod wpływem ogromnego napływu dwutlenku węgla. Spalenie dzisiejszych paliw kopalnianych możemy porównać do asteroidy, która zabiła dinozaury. Naukowcy alarmują, że tą analogię należy brać na poważnie.

Długotrwałe skutki uderzenia asteroidy Chicxulub były roztrząsane już od dawna. Naukowcy byli przekonani, że kosmiczna skała, która uderzyła 65 milionów lat temu w Ziemię, musiała wywołać podmuch intensywnego ciepła o ogromnych wielofalowych skutkach.

bEDWFLAn

Asteroida Chicxulub i wyginięcie dinozaurów

Po wybuchu przez lata lub dziesięciolecia chmura pyłu i sadzy mogła blokować promienie słoneczne powodując tzw. globalną zimę. Jeśli do tego doszło, nie mogły przetrwać żadne rośliny ani zwierzęta. Kiedy pierwsze promienie Słońca zaczęły się przedostawać na planetę, Ziemia stała się ultra-rozgrzana. Brak roślinności i ogromna ilość dwutlenku węgla wytworzona przez asteroidę i pożary spowodowały gwałtowny wzrost temperatur.

Ciężko było jednak udowodnić taką teorię. Geologicznie wydawało się to nie do zrobienia - twierdziła specjalistka Page Quinton z Uniwersytety Stanowego Nowego Jorku. Poprosiła o pomoc paleontologa Kena MacLeoda z Uniwersytetu Missouri w stanie Columbia. Ich wspólnym zadaniem było odnalezienie zmian temperatur poprzez skamieniałości.

Zobacz także: Zobacz też: Katastrofa tunguska - co o niej wiemy?
bEDWFLAt

Naukowcy poszukiwali skamieniałości ryb, co nie było proste z racji na niewielki rozmiar. Przebadali tunezyjskie skały z El Kef, w miejscu, gdzie często odnajdywano skamieniałości zarówno z czasów sprzed jak i po uderzeniu katastrofy. Analizując skamieliny ryb, naukowcom udało się ustalić, że temperatury przed uderzeniem Chicxulub były dosyć stabilne, ale później nastąpił szybki wzrost o około 5 stopni Celsjusza, który trwał przez 100 tysięcy lat.

W dalszej części badań naukowcy wysnuli niepokojącą teorię. Dwutlenek węgla powstały w wyniku uderzenia oraz pożarów wytwarzał się przez krótki czas. Jego konsekwencje natomiast były zauważalne przez kolejne 100 tysięcy lat. Badacze sądzą, że nawet jeśli zmniejszymy emisję dwutlenku węgla do minimum, to niewiele da. Będziemy potrzebować czasu bliskiego 100 tysiącom lat, zanim wytworzony przez nas CO2 zniknie z atmosfery.

bEDWFLAu

Źródło: Science

bEDWFLAO
KOMENTARZE
(14)
Aj waj
2 lata temu
Jeszcze mi powiedzcie-naprawde wierzycie w te bzdury?
gosc
2 lata temu
eeeeeeeeeeeeeeeheheheheheheheheheheheeeeee
wertyk
3 lata temu
"...........po uderzeniu katastrofy" ?????? to asteroida czy katastrofa uderzyła ???
bEDWFLAP
nn
3 lata temu
To skąd sa teraz rośliny i zwierzęta , oszuście.
nn
3 lata temu
Cłowiek wytwarza znikoma ilośc. Poza tym dwutlenek z paliw kopalnych był juz kiedys w atmosferze i co? Zyjemy. Oszuści .
123
3 lata temu
" Impakt" ja prdl....
Jarek
3 lata temu
A przerobić go na alkohol i zutylizować...
kpt. Memo
3 lata temu
"Jeśli do tego doszło, nie mogły przetrwać żadne rośliny ani zwierzęta." Wniosek- nie doszło, bo rośliny i zwierzęta przetrwały.
mnk
3 lata temu
To ludzie ubili dinozaury.... kamieniami
gosc
3 lata temu
Nic, nowego. Jedynie dziwne jest to że raz ci niby naukowcy twierdzą że temperatura się obniżyła a teraz że podwyższyła - pewnie jakieś eko lobby im za takie dyrdymały zapłaciła.
wert
3 lata temu
Jeżeli za czasów dinozaurów było około 2500ppm to żeby podnieść temperaturę o 5 stopni wzrost musiałby być o około 4000-5000ppm razem 7500ppm. Badania geologiczne wykazują że około 440mln lat temu była największa wartość co2 około 4500-5500ppm. Gdzieś brakuje tutaj 2000-3000ppm.
bratan
3 lata temu
Brednie eko terrorystów. Związki siarki są dużo bardziej szkodliwe a nikt o tym nie pisze bo Niemcom zależy żeby nie pisać. Ich energetyka opiera się na węglu brunatnym którego spalanie jest mega szkodliwe w przeciwieństwie do węgla kamiennego.
Dinożarły
3 lata temu
hehe, asteroida wygenerowała tyle dwutlenku węgla, że dinozaury się podusiły. Dobre.
bEDWFLAH
PATRYJOTA
3 lata temu
Potrzebują kasy to wymyślają pierdoły a że coś rąbnie w ziemie to pewne i kwestia czasu ,w 2010 wulkan na islandi wywalił więcej dwutlenku węgla niż mu wytworzyliśmy go przez 200 lat , nabijanie kasy nierobom i paskudnym ekologom.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić