Wróć na
Klaudia Stawska
|

Asteroida minęła Ziemię zaledwie o 70 tys. km. Mimo to została wykryta w ostatniej chwili

36
Podziel się

Kilkanaście godzin temu ogromna asteroida minęła Ziemię w odległości zaledwie 70 tys. km od powierzchni planety. Pozostawała niezauważona do ostatniej chwili. To dowód na to, jak trudno jest wykryć potencjalne zagrożenie.

Asteroida 2019 OK pozostawała niezauważona do ostatniej chwili
Asteroida 2019 OK pozostawała niezauważona do ostatniej chwili (iStock.com, sdecoret)
bCITFidN

Asteroida o szerokości 100 metrów minęła Ziemię zaledwie o 70 000 km, przelatując w okolicy Australii. 2019 OK została odkryta przez brazylijskie badanie SONEAR zaledwie kilka dni wcześniej, a fakt, że minie Ziemię w tak niewielkiej odległości zaobserwowano na kilka godzin przed tym, jak pomknęła obok naszej planety.

Asteroidy potencjalnie niebezpieczne dla Ziemi

Brak ostrzeżenia pokazuje, jak szybko potencjalnie niebezpieczne asteroidy mogą zbliżyć się do Ziemi, a jednocześnie nie zostać zauważone. Na szczęście 2019 OK nie jest niebezpieczna dla naszej planety. Jednak ta i inne asteroidy znajdujące się w pobliżu Ziemi stanowią prawdziwe ryzyko.

bCITFidP

Astronomowie doskonale zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie stwarzają asteroidy, więc NASA, ESA i pozostałe światowe agencje kosmiczne nieustannie obserwują tego typu obiekty. Nie trzeba przypominać o zniszczeniach, jakie mogą spowodować. Ogromny wpływ planetoidy sprzed 65 milionów lat w pobliżu Chicxulub w dzisiejszym Meksyku zapoczątkował upadek dinozaurów. Patrząc w niedaleką przeszłość można przywołać przykład katastrofy w Tungusce czy Chelyabinsku.

Zobacz też: NASA przeprowadziła symulację. Same złe wieści

Asteroida 2019 OK to nie pierwsze duże ciało niebieskie, które zbliżyło się do Ziemi i zostało odkryte bardzo późno. W czerwcu tego roku skategoryzowano asteroidę 2019 LF6, która była do tej pory niewykrywana ze względu na specyficzną orbitę, po jakiej krąży.

Asteroida 2019 LF6 została zakwalifikowana do grupy Atiry, czyli krążących wewnątrz orbity Ziemi i będącej bliżej Słońca od naszej planety. Czy jest ryzyko kolizji? 2019 LF6 jest trudny do obserwowania, ale według aktualnych danych NASA nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla naszej planety.

bCITFidV
bCITFieq
KOMENTARZE
(36)
jj
12 miesięcy temu
Pierdzą w stołki, nic nie robią - dlatego nie wykryli asteroidy
koniec świata...
12 miesięcy temu
nasa dało d. ale to nic nowego
mm.
12 miesięcy temu
no a gdzie "poważne" organizacje naukowe ,są takie na ziemi ?
bCITFier
gosc
12 miesięcy temu
Przecież nie powiedzą,że coś uderzy,bo mogą wywołać panikę. Tak samo było z tą ostatnią,wiedzieli,ale lepiej nic nie mówić i nie siać strachu,bo sami nie byli pewni jak bardzo może się zbliżyć do Ziemi.
heh
12 miesięcy temu
Klaudio, grzywko pomielona: jakim cudem nie jest niebezpieczna, jednak stanowi prawdziwe ryzyko?: "Na szczęście 2019 OK nie jest niebezpieczna dla naszej planety. Jednak ta i inne asteroidy znajdujące się w pobliżu Ziemi stanowią prawdziwe ryzyko."
Najnowsze komentarze (36)
kuszi12
4 miesiące temu
łał ale super
Dj
12 miesięcy temu
Przyciaganie ziemskie zaczyna się na wysokości około 80 km. Walnął by w ziemięjeśli był by taki duży. Miał max 7 metrów i się spalił w atmosferze. 200 metrów dotarło by do powierzchni a szkody były by straszne...
ASTRONOMIA TH...
12 miesięcy temu
Takich ustrojstw dziennie kilka przelatuje koło Ziemi. Może nie tej wielkości, ale mniejsze które trudno wyłapać w naszym układzie słonecznym.
Obserwator ni...
12 miesięcy temu
To jest tylko kwestia czasu, aż jakaś się znajdzie na torze kolizyjnym z Ziemią. Kiedy to nastąpi nie wiadomo, ale jest pewne że kiedyś na pewno.
otm
12 miesięcy temu
I niech wreszcie pierdyknie to może ludzie otworzą oczy !
John
12 miesięcy temu
W Australii leciała?
emu?
12 miesięcy temu
Ty, Polak - "Chelyabinsku" to po jakiemu?
joda
12 miesięcy temu
Natura szykuje się do zrobienia porządku na planecie zwanej Ziemia.
bCITFiej
Lewiatan
12 miesięcy temu
Sąsiad na jakiego nas stać
ss
12 miesięcy temu
Nie jest tak jak myślisz ja nie ustępuje ziemi tylko tobie, nie znaczenia już to czy będę w stanie się dogadać czy nie a resztę robię jak najszybciej
ssss
12 miesięcy temu
Jeżeli ci się nie uda mi mi wyjdzie...
oko
12 miesięcy temu
znam ich dłużej i więcej mi wnoszą do życia.
b
12 miesięcy temu
W sukience
mm
12 miesięcy temu
Dla...
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić