Wróć na
Klaudia Stawska
|

Asteroida minęła Ziemię zaledwie o 70 tys. km. Mimo to została wykryta w ostatniej chwili

36
Podziel się

Kilkanaście godzin temu ogromna asteroida minęła Ziemię w odległości zaledwie 70 tys. km od powierzchni planety. Pozostawała niezauważona do ostatniej chwili. To dowód na to, jak trudno jest wykryć potencjalne zagrożenie.

Asteroida 2019 OK pozostawała niezauważona do ostatniej chwili
Asteroida 2019 OK pozostawała niezauważona do ostatniej chwili (iStock.com, sdecoret)
bCZccTnV

Asteroida o szerokości 100 metrów minęła Ziemię zaledwie o 70 000 km, przelatując w okolicy Australii. 2019 OK została odkryta przez brazylijskie badanie SONEAR zaledwie kilka dni wcześniej, a fakt, że minie Ziemię w tak niewielkiej odległości zaobserwowano na kilka godzin przed tym, jak pomknęła obok naszej planety.

Asteroidy potencjalnie niebezpieczne dla Ziemi

Brak ostrzeżenia pokazuje, jak szybko potencjalnie niebezpieczne asteroidy mogą zbliżyć się do Ziemi, a jednocześnie nie zostać zauważone. Na szczęście 2019 OK nie jest niebezpieczna dla naszej planety. Jednak ta i inne asteroidy znajdujące się w pobliżu Ziemi stanowią prawdziwe ryzyko.

bCZccTnX

Astronomowie doskonale zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie stwarzają asteroidy, więc NASA, ESA i pozostałe światowe agencje kosmiczne nieustannie obserwują tego typu obiekty. Nie trzeba przypominać o zniszczeniach, jakie mogą spowodować. Ogromny wpływ planetoidy sprzed 65 milionów lat w pobliżu Chicxulub w dzisiejszym Meksyku zapoczątkował upadek dinozaurów. Patrząc w niedaleką przeszłość można przywołać przykład katastrofy w Tungusce czy Chelyabinsku.

Zobacz też: NASA przeprowadziła symulację. Same złe wieści

Asteroida 2019 OK to nie pierwsze duże ciało niebieskie, które zbliżyło się do Ziemi i zostało odkryte bardzo późno. W czerwcu tego roku skategoryzowano asteroidę 2019 LF6, która była do tej pory niewykrywana ze względu na specyficzną orbitę, po jakiej krąży.

Asteroida 2019 LF6 została zakwalifikowana do grupy Atiry, czyli krążących wewnątrz orbity Ziemi i będącej bliżej Słońca od naszej planety. Czy jest ryzyko kolizji? 2019 LF6 jest trudny do obserwowania, ale według aktualnych danych NASA nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla naszej planety.

bCZccTod
bCZccToy
KOMENTARZE
(36)
jj
rok temu
Pierdzą w stołki, nic nie robią - dlatego nie wykryli asteroidy
koniec świata...
rok temu
nasa dało d. ale to nic nowego
mm.
rok temu
no a gdzie "poważne" organizacje naukowe ,są takie na ziemi ?
bCZccToz
gosc
rok temu
Przecież nie powiedzą,że coś uderzy,bo mogą wywołać panikę. Tak samo było z tą ostatnią,wiedzieli,ale lepiej nic nie mówić i nie siać strachu,bo sami nie byli pewni jak bardzo może się zbliżyć do Ziemi.
heh
rok temu
Klaudio, grzywko pomielona: jakim cudem nie jest niebezpieczna, jednak stanowi prawdziwe ryzyko?: "Na szczęście 2019 OK nie jest niebezpieczna dla naszej planety. Jednak ta i inne asteroidy znajdujące się w pobliżu Ziemi stanowią prawdziwe ryzyko."
Najnowsze komentarze (36)
kuszi12
6 miesięcy temu
łał ale super
Dj
rok temu
Przyciaganie ziemskie zaczyna się na wysokości około 80 km. Walnął by w ziemięjeśli był by taki duży. Miał max 7 metrów i się spalił w atmosferze. 200 metrów dotarło by do powierzchni a szkody były by straszne...
ASTRONOMIA TH...
rok temu
Takich ustrojstw dziennie kilka przelatuje koło Ziemi. Może nie tej wielkości, ale mniejsze które trudno wyłapać w naszym układzie słonecznym.
Obserwator ni...
rok temu
To jest tylko kwestia czasu, aż jakaś się znajdzie na torze kolizyjnym z Ziemią. Kiedy to nastąpi nie wiadomo, ale jest pewne że kiedyś na pewno.
otm
rok temu
I niech wreszcie pierdyknie to może ludzie otworzą oczy !
John
rok temu
W Australii leciała?
emu?
rok temu
Ty, Polak - "Chelyabinsku" to po jakiemu?
joda
rok temu
Natura szykuje się do zrobienia porządku na planecie zwanej Ziemia.
bCZccTor
Lewiatan
rok temu
Sąsiad na jakiego nas stać
ss
rok temu
Nie jest tak jak myślisz ja nie ustępuje ziemi tylko tobie, nie znaczenia już to czy będę w stanie się dogadać czy nie a resztę robię jak najszybciej
ssss
rok temu
Jeżeli ci się nie uda mi mi wyjdzie...
oko
rok temu
znam ich dłużej i więcej mi wnoszą do życia.
b
rok temu
W sukience
mm
rok temu
Dla...
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić