Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Wiktoria Jędrzejewska
|
aktualizacja

Atomowa bateria zasili elektroniczne urządzenia. Może działać... 50 lat

6
Podziel się

Szybko rozładowujące się baterie w urządzeniach elektronicznych to codzienne utrapienie wielu z nas. Z rozwiązaniem przychodzą Rosjanie, a dokładniej inżynierowie z Rosatomu. Bateria, którą zaprezentowali, będzie w stanie nieprzerywanie zasilać gadżety nawet przez 50 lat.

Atomowa bateria zasili elektroniczne urządzenia. Może działać... 50 lat
(Youtube.com)
bEKfYcjV

Podczas targów technologii nukearnych Atomexpo w Moskwie, rosyjscy naukowcy pokazali baterię atomową o wielkości mniej więcej ludzkiego paznokcia. Inżynierowie z Rosatomu uzyskali izotop niklu-63 i na jego bazie zbudowali ogniwo. W skład baterii wchodzą także inne substancje, jak poinformowali - również radioaktywne. Jednak ich ilość jest na tyle niewielka, że specjalnie zamontowana warstwa ochronna wykonana z metalowej folii zapewnia bezpieczeństwo dla użytkownika.

Zobacz także: Zobacz: Pewnie też robisz to źle. Oto jak poprawnie ładować smartfona

Urządzenie nadaje się m.in. do zegarków i telefonów, a w większej wersji nawet do napędzania samochodów elektrycznych. Ponadto rosyjscy naukowcy mają w planach udoskonalić urządzenie tak, aby mogło być używane np. do zasilania sprzętów pracujących w kosmosie.

bEKfYcjX
bEKfYcky
Źródło:
WP Tech
KOMENTARZE
(6)
MMk
4 lata temu
Takie baterie Rosjanie już znali dawno temu, wykorzystując je w satelitach szpiegowskich. Niestety to jest materiał radioaktywny i nie nadaje się do cywilnych zastosowań, gdzie każdy może baterię rozebrać i uwolnić izotopy.
CZarnobyl
4 lata temu
I każdy w kieszeni spodni będzie miał swoją prywatną atomówke!!!! He He
Addhd
4 lata temu
Lol po 60 latach wracamy znowu do zasilania sprzętów energia atomowa ? Już były baterie na atom samochody na atom i inne potem to porzucono a teraz wracamy zacofany ten swiat jest gdyby tego nie porzucono mars i wszystkie planety slonca były by już nasze
bEKfYckz
prąd tak ale ...
4 lata temu
Tęsknią za Czarnobylem?
Łot
4 lata temu
Amerykanie ukradli masę technologi podczas ll wojny przekupili niemieckich rosyjskich inżynierów
Polok
4 lata temu
Kto powiedzial, że ruskie są głupie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić