Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Awantura o polską kiełbasę. Niemieccy hodowcy wściekli na Lidla

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
24
Podziel się:

Mięso do produkcji kiełbasy po części pochodzi z Polski, gdzie obecnie szerzy się afrykański pomór świń.

ASF nie jest niebezpieczny dla ludzi. Zagraża świniom i dzikom
ASF nie jest niebezpieczny dla ludzi. Zagraża świniom i dzikom (iStock.com, taviphoto)

Sucha, długodojrzewająca kiełbasa, którą w asortymencie mają markety Lidla, wywołała oburzenie niemieckich hodowców trzody chlewnej. Mięso do produkcji kiełbasy własnej marki Lidla "Kuljanka" po części pochodzi z Polski, gdzie obecnie na północnym wschodzie szerzy się afrykański pomór świń (ASF). Zaraza coraz szybciej rozprzestrzenia się w Europie Wschodniej.

Lidl poinformował, że surowiec do produkcji kiełbasy nie pochodzi z obszarów objętych zarazą, a poza tym mięso poddawane jest ścisłej kontroli jakości.

"Jak Lidl może w 100 procentach wykluczyć, że nie przetworzone zostało mięso świni, która już zachorowała?" - pytał czytelnik portalu fachowego czasopisma rolniczego "Top Agrar", który jako pierwszy informował o kiełbasie na półkach sklepowych Lidla. "Rolnicy są zaalarmowani i bardzo uwrażliwieni na ten temat. W najgorszym przypadku chodzi przecież o egzystencję całego gospodarstwa rolnego" - tłumaczył portal.

Zobacz także: Zobacz też: Wiem, ale nie powiem. Kuriozalna odpowiedź wiceminister rolnictwa

Lidl otrzymał wsparcie od Federalnego Instytutu Badań Weterynaryjnych, który potwierdził, że nic nie przemawia przeciwko importowi normalnych produktów spożywczych z regionów Polski, które nie są dotknięte zarazą.

Całe zamieszanie powstało także z tego względu, że Federalne Ministerstwo Rolnictwa już od dłuższego czasu ostrzega przed wędlinami i produktami mięsnymi zawierającymi ewentualnie zarazki ASF, jakie do Niemiec mogłyby dotrzeć z prowiantem kierowców tirów czy robotników sezonowych z Europy Wschodniej.

Zdaniem niemieckiego ministerstwa istnieje niebezpieczeństwo, że resztki jedzenia, wyrzucane przez te osoby np. na postojach przy autostradach, mogłyby zostać zjedzone przez dziki, przez co wirus rozprzestrzeniałby się w Niemczech. Zarazek afrykańskiego pomoru świń nie jest niebezpieczny dla ludzi, lecz obawiają się go przede wszystkim hodowcy trzody chlewnej. Już przy pierwszym przypadku stwierdzenia obecności tego wirusa w Niemczech cały eksport wieprzowiny do krajów poza Unią Europejską, np. do Chin, zostałby wstrzymany.

Małgorzata Matzke

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(24)
xxdd
4 lata temu
Kiełbaska jakoś tak dziwnie sflaczała........
rex
4 lata temu
"Po części" to się jeździ albo chodzi, ale nie pochodzi! Redaktorzy, wtórnym analfabetyzmem zarażacie ludzi! Pisze się - częściowo!
dwudusznik so...
4 lata temu
W Sochaczewie po zburzonej mleczarni powstanie piękny niemiecki Lidl- będą w nim produkty niemieckie ale ceny polskie.
z
4 lata temu
Małgorzata MATZKE nazwisko mówi wszystko
Xar
4 lata temu
Jak widac firma stawia na jakosc i dobry stosunek ceny do jakosci i nacjonalizm nie ma tu nic do gadania. Polacy uczcie sie!
Ubićbrudasa
4 lata temu
Ukraińcy, rumuni, bułgarzy... To główna zaraza Europy, która osiąga kolosalne rozmiary. To nas wszystkich zabije...
ojnjo
4 lata temu
a te chińczyki to jednej świni zarażonej niegroźną dla ludzi chorobą nie ruszą ale szczury ,karaluchy ,chomiki,psy w.i.r.a.a.ą aż się uszy trzęsą.......
Bolek i Donek
4 lata temu
Niech zabierają te Lidle do siebie Niemiaszki jak im tak źle.
cyt.
4 lata temu
"... cały eksport wieprzowiny do krajów poza Unią Europejską, np. do Chin, zostałby wstrzymany." I o to w tym wszystkim tylko chodzi.O kasę!
sdsds
4 lata temu
Dziwne że na ASF zdychają tylko dziki?
adsadsa
4 lata temu
Dziwne że na ASF zdychają tylko dziki?
sdfvsdfds
4 lata temu
Dziwne że na ASF zdychają tylko dziki?
Golomb
4 lata temu
Dziwne że na ASF zdychają tylko dziki?
Kolos
4 lata temu
Mój 6 letni siostrzeniec wymyśla lepsze historie, prawie jak Rydzyk z bezdomnym. Mnie śmieszy że na ASF zdychają same dziki a ubijane są zdrowe polskie siwienie z których można zrobić kiełbasę.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić