o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Klaudia Stawska
|

Badania na Antarktydzie ujawniają tajemnice czarnych dziur

13
Podziel się

Nieczęsto się zdarza, że dzięki obserwacjom zjawisk na Ziemi, możemy odkryć tajemnice kosmosu. Tym razem naukowcom udało się, dzięki badaniom prowadzonym na Antarktydzie, zdobyć więcej informacji o czarnych dziurach.

Naukowcy przyznają, że rzadko udaje się odkryć tajemnice kosmosu, dzięki badaniom zjawisk na Ziemi
Naukowcy przyznają, że rzadko udaje się odkryć tajemnice kosmosu, dzięki badaniom zjawisk na Ziemi (Pixabay.com)
bECyWOHp

Na Antarktydzie zaobserwowano mrugnięcie światła głęboko pod lodową powierzchnią. I chociaż samo zjawisko nie jest czymś niezwykłym, to w tym wypadku, pochodzenie błysku zaskoczyło naukowców. Mrugnięcie światła zaobserwował detektor o nazwie IceCube, który wyszukuje neutriny w antarktycznym lodzie.

Neutriny to cząsteczki subatomowe, które mogą przechodzić przez mile materii stałej. Powstaje w wyniku rozpadu jądrowego zachodzącego w akceleratorze cząstek.Jednak, ten konkretny błysk zaobserwowany na Antarktydzie był spowodowany przemieszczeniem się neutriny o energii ok. 290 bilionów woltów elektronowych. To ponad 40 razy więcej energii niż wytwarza najlepszy akcelerator cząstek na świecie.

bECyWOHr

I chociaż neutrino zostało zauważone we wrześniu 2017, to dopiero niedawno udało się ustalić skąd pochodziło. Badania potwierdziły, że niezwykła cząsteczka pochodziła z kosmosu. Naukowcy ustalili, że neutrino z tak dużą ilością energii może być wytworzone tylko w niezwykle energetycznych wydarzeniach astronomicznych, takich jak wybuch supernowej lub silną emisję pól magnetycznych otaczających czarną dziurę.

Zobacz także: Zobacz także: Wulkaniczne ciepło pod lodowcem. Antarktyda ujawniła swój sekret

Korzystając ze wskazówek kierunkowych dostarczonych przez IceCube, astronomowie skierowali swoje teleskopy do odpowiedniego regionu nieba i zobaczyli blazar (typ galaktyki, której widmo promieniowania skierowane jest pod niewielkim kątem w stronę obserwatora) o nazwie TXS 0506 + 056.

bECyWOHx

Po ustaleniu pochodzenia neutrina widzianego w IceCube naukowcy próbowali zrozumieć, w jaki sposób neutrino mogło zostać wygenerowane. Badacze założyli, że neutriny pochodzą z pola magnetycznego otaczającego czarną dziurę będącej w centrum galaktyki TXS 0506 + 056.

Do wytworzenia cząsteczki neutrino niezbędne są protony, co pozwoliło potwierdzić, że galaktyki blazarowe muszą zawierać zarówno elektrony jak i protony. Wcześniejsze modele galaktyk zakładały, że światło, które do nas dociera pochodzi jedynie z elektronów. Badacze wciąż próbują ustalić, jak doszło do wytworzenia się neutrino, które dotarło na Antarktydę.

Czy doszło do zderzenia protonów z dwóch czarnych dziur, które mogą znajdować się w galaktyce? Czy to strumień pojedynczej czarnej dziury zmienił się na tyle, by doprowadzić do zderzenia protonów?

bECyWOHy

Chociaż nie wszystkie tajemnice udało się rozwiązać, to okrycie uświadomiło naukowcom, że odpowiedzi na zagadki kosmosu mogą być znalezione również dzięki badaniom prowadzonym na Ziemi.

bECyWOHS
KOMENTARZE
(13)
Marcin
9 miesięcy temu
Tu jest opisane wszystko ATLANTYDA Iluzja autor Imanuel Alex Nowicki.. i więcej np. analiza czasu .. czym jest czas, i jaka jest jego natura. Czy foton to prawda ?. Jaki jest kosmos ?. A czy można podróżować w czasie ?. ATLANTYDA odpowiada na wszystkie pytania
Robert
2 lata temu
Dziur hymmm ciekawe 🤭
pani domu
2 lata temu
z czarnej dziury to tylko wytrysk wulkanu
bECyWOHT
Chemik
2 lata temu
Odwieczny problem polskich tlumaczen artykulow z fizyki/chemii. Particule tlumaczy sie na czastka, a nie czasteczka. Czasteczka to tlumaczenie slowa molecule.
Student fizyk...
2 lata temu
Autor nic na temat fizyki nie wie, więc niech się nie wypowiada, bo czytając to aż mnie coś w żołądku skręca. A Hawking się w grobie przewraca. Neutrina (nie "neutriny") są cząsteczkami elementarnymi, tak jak elektrony, mają bardzo małą masę, ale nie mają ładunku. Z materią mogą oddziaływać jedynie poprzez oddziaływania słabe, jeden z czterech podstawowych rodzajów oddziaływań. Przez to bez żadnych efektów mogą przenikać przez materię, i nawet teraz przez każdego z nas przelatują ich miliardy, ale właśnie dlatego też bardzo ciężko jest je wykryć. Więc coś tam może się zdarzyło, coś naukowcy mogli znaleźć, ale na 1000% nie stało się to tak jak to opisał autor. Pozdrawiam! P.s. Jeśli już, to nie "wolty elektronowe" tylko "elektronowolty".
Anonimus
2 lata temu
To neutrino pochodziło z kosmosu? Niesamowite to dokładnie tak jak pozostałe 100% neutrin. Ten artykuł woła o korektę, błąd na błędzie, przetłumaczony został zupełnie bez znajomości tematu. Jednak poza pomieszanym i wymyślonymi przez autora jednostkami, zamianą neutrin z neutronami itd. reszta o dziwo trzyma się kupy.
O2 to syf
2 lata temu
Orangutan to pisał??? Co za brednie, a już wolty elektronowe dobiły. Rak oczu
Kazimierz
2 lata temu
Prywatne uczelnie praktycznie za płacenie czesnego nadały każy dyplom, a to są skutki.
Fizol
2 lata temu
Co za bełkot. Ktoś to weryfikuje zanim zostanie wrzucone do sieci? Neutriny to jakaś odmiana gremlinów? Ale najlepsze są wolty elektronowe :)))))
Sebekk
2 lata temu
Dziecko jakieś pisało ten artykuł pod wpływem translatora Googla chyba...
Maturzysta
2 lata temu
Boże fizyków i polonistów - Ty to widzisz i nie grzmisz?!
Hm
2 lata temu
Czy autor miał jakiś kontakt z fizyką?
Przemo
2 lata temu
Co za badziew wciskają, to jest tak głupie że czytać trudno, naukowcy sami chyba nie wiedzą o czym mówią większości sprzętu pracuje tak jak go sami zaprogramowali więc i wyniki są nie wiarygodne bo maszyna poda taki wynik na jaki jest zaprogramowania przez tych samych naukowców więc co za kit wciskają
bECyWOHL
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić