REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Dagmara Smykla23.05.19 (16:52)

Badanie trwało dwie dekady. Ujawniono tajemnice Japonki sprzed 3,8 tys. lat

Piegi, wysoka tolerancja na alkohol i tłuste jedzenie. Kobieta żyjąca 3,8 tys. lat temu w Japonii nie miała wiele wspólnego z dzisiejszymi mieszkańcami tego kraju.
National Museum of Nature and Science

Przez wiele lat była dla badaczy tajemnicą. Szczątki „kobiety Jomon”, żyjącej około 3,8 tys. lat temu, znaleziono na japońskiej wyspie Rebun w 1998 r. Naukowcy z Narodowego Muzeum Przyrody i Nauki wyodrębnili jej DNA z jednego z trzonowców. Opublikowane przez nich wyniki badań pokazują, jak bardzo zmienili się mieszkańcy Japonii.

Miała ciemną karnację, kręcone włosy i piegi. Stwierdzono, że "kobieta Jomon" zmarła ze starości i była nieprzystosowana do długiego przebywania na słońcu. Prawdopodobnie z wiekiem na jej twarzy pojawiały się ciemne plamy.

REKLAMA

Cechowała ją wysoka tolerancja na alkohol. To zdecydowanie różni "kobietę Jomon" od większości współczesnych Japończyków. Co ciekawe, miała gen charakterystyczny dla ludów zamieszkujących Arktykę - informuje portal Live Science.

Zobacz też: Sakwa szamana sprzed 1000 lat. Naukowcy ją otworzyli i zrobili wielkie oczy

Ten wariant występuje u ponad 70 proc. populacji Arktyki i jest nieobecny w innych regionach świata - powiedział Hidaki Kanzawa, główny autor badania.

Chodzi o gen ułatwiający trawienie bardzo tłustych pokarmów. To potwierdza przypuszczenia antropologów, że ludzie Jomon polowali m.in. na zwierzęta morskie, takie jak foki, lwy morskie, delfiny. Jomon to okres w chronologii Japonii odpowiadający neolitowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij