Dagmara Smykla| 

Badanie trwało dwie dekady. Ujawniono tajemnice Japonki sprzed 3,8 tys. lat

24

Piegi, wysoka tolerancja na alkohol i tłuste jedzenie. Kobieta żyjąca 3,8 tys. lat temu w Japonii nie miała wiele wspólnego z dzisiejszymi mieszkańcami tego kraju.

Badanie trwało dwie dekady. Ujawniono tajemnice Japonki sprzed 3,8 tys. lat
(National Museum of Nature and Science)

Przez wiele lat była dla badaczy tajemnicą. Szczątki „kobiety Jomon”, żyjącej około 3,8 tys. lat temu, znaleziono na japońskiej wyspie Rebun w 1998 r. Naukowcy z Narodowego Muzeum Przyrody i Nauki wyodrębnili jej DNA z jednego z trzonowców. Opublikowane przez nich wyniki badań pokazują, jak bardzo zmienili się mieszkańcy Japonii.

Miała ciemną karnację, kręcone włosy i piegi. Stwierdzono, że "kobieta Jomon" zmarła ze starości i była nieprzystosowana do długiego przebywania na słońcu. Prawdopodobnie z wiekiem na jej twarzy pojawiały się ciemne plamy.

Cechowała ją wysoka tolerancja na alkohol. To zdecydowanie różni "kobietę Jomon" od większości współczesnych Japończyków. Co ciekawe, miała gen charakterystyczny dla ludów zamieszkujących Arktykę - informuje portal Live Science.

Zobacz także: Zobacz też: Sakwa szamana sprzed 1000 lat. Naukowcy ją otworzyli i zrobili wielkie oczy

Ten wariant występuje u ponad 70 proc. populacji Arktyki i jest nieobecny w innych regionach świata - powiedział Hidaki Kanzawa, główny autor badania.

Chodzi o gen ułatwiający trawienie bardzo tłustych pokarmów. To potwierdza przypuszczenia antropologów, że ludzie Jomon polowali m.in. na zwierzęta morskie, takie jak foki, lwy morskie, delfiny. Jomon to okres w chronologii Japonii odpowiadający neolitowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić