Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|

Barbara Piwnik o podarciu uchwały: taki gest może zasiać wątpliwości

24
Podziel się

- Politycy nie są mnie w stanie obrazić - mówi sędzia Barbara Piwnik, była minister sprawiedliwości. Pytana o incydent z podarciem uchwały olszyńskich sędziów, stwierdza, że był to "zbyteczny gest", który może mieć negatywne skutki w przyszłości.

Barbara Piwnik o podarciu uchwały: taki gest może zasiać wątpliwości
Barbara Piwnik o podarciu uchwały: taki gest może zasiać wątpliwości (Agencja Gazeta, Przemysław Wierzchowski)
bCPcILUB

Trwa "próba sił" w sądach w Olsztynie, gdzie zapaść ma decyzja ws. sędziego Pawła Juszczyszyna, a przed weekendem prezes Maciej Nawacki (członek nowej Krajowej Rady Sądownictwa) podarł uchwałę przygotowaną przez zgromadzenie sędziów. - Byłam zaskoczona tym i szukałam w przepisach prawnych, ale bezskutecznie, dlaczego transmisja z takiego spotkania sędziów się odbywała. Zwłaszcza, że miały tam być rozpoznawane sprawy istotne i drażliwe - komentowała w rozmowie z TVN24 sędzia Barbara Piwnik, była minister sprawiedliwości.

Dodała, że "obraz sędziego wykonującego taki gest może "w wielu obywatelach zasiać wątpliwość, czy jego sprawa zostanie potraktowana z podobnym lekceważeniem". Zastanawiała się też, czy ten gest nie miał właśnie na celu pokazania, że prawa można nie respektować. - Był to zbyteczny gest - oceniła sędzia Piwnik.

Była minister podkreślił, że konieczne jest zakończenie sporu w środowisku sędziowskim. - Niezbędna jest spokojna rozmowa wokół potrzeby reformy wymiaru sprawiedliwości - mówiła.

bCPcILUD

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Prognoza wyników I tury

Nie chciała odpowiedzieć na pytanie o to, czy podpisałaby uchwałę olsztyńskich sędziów, gdyby pracowała w tamtym sądzie. Zaznaczyła, że sędzia powinien być bardzo powściągliwy w ocenach wypowiadanych publicznie. Barbara Piwnik wyjaśniała również, że nikt się do niej nie zgłaszał ws. podpisu na liście poparcia kandydata do KRS.

- Teraz mamy obrażanie, negatywne oceny - prawnikowi to nie przystoi, prawnik powinien używać słów precyzyjnie - powiedziała w rozmowie z Konradem Piaseckim.

bCPcILUJ

Barbara Piwnik: to jest istota zawodu sędziego

Poproszona o ocenę sytuacji sędziego Juszczyczyna, odpowiedziała, że z tym właśnie wiążę się ten zawód. - Istotą zwodu sędziego jest to, że musi sobie odpowiadać we własnym sumieniu. (...) Być sędzią to mieć daleką perspektywę, sędzia musi przewidywać skutki na przyszłość - odparła.

Pytana o krytyczne słowa ze strony posłów i rządzącego obozu na temat środowiska sędziowskiego, Piwnik odparła, że politycy nie są w stanie jej obrazić. Dodała, że proponowała premierowi Mateuszowi Morawieckiemu spotkanie, aby podzielić się swoimi opiniami.

Źródło: tvn24.pl

bCPcILUK

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCPcILVe
KOMENTARZE
(24)
emigrant
6 miesięcy temu
w USA taka grupa sedziow to dawno juz musiala skonczyc kariere prawna
Teresa
6 miesięcy temu
A moze czas rozliczyc politykow za balagan i bezprawie w kraju.
z SAN Escobar
6 miesięcy temu
gdzie indziej np. san escobar - już by była ; kula u nogi, hiszpańskie buciki - smaganie pejczem a na koniec - dekapitacja
bCPcILVf
afefra Fozz
6 miesięcy temu
Pani sędzia Piwnik rozpatrywała sprawę Fozz , zbliżał się termin przedawnienia i w tym momencie pan Kaczyński awansował panią Piwnik na stanowisko ministra sprawiedliwości. Nikt już sprawy Fooz nie rozpatrzył. Taka to jest sprawiedliwość.
POrwało się
6 miesięcy temu
Dobrze zrobił,bo sędziowie nie są od tworzenia uchwał,politykowania, czy ustalania prawa,oni mają je wykonywać.
Najnowsze komentarze (24)
adwotem
6 miesięcy temu
a czy zna ktos zyciorys pani sedziny i innych z SN ? POSZUKAJCIE A ODPOWIECIE sobie co to za nadludzie
werghwer
6 miesięcy temu
jaki w tym super gronie panuje porządek i sprawiedliwość można by patrzeć przez pryzmat zachowania i degustacji uchwały. nie można wprost czegokolwiek powiedzieć ale widać wewnętrzną walkę o władzę i pieniądze.
vvvv
6 miesięcy temu
"afefra Fozz 19 godz. temu Pani sędzia Piwnik rozpatrywała sprawę Fozz , zbliżał się termin przedawnienia i w tym momencie pan Kaczyński awansował panią Piwnik na stanowisko ministra sprawiedliwości. Nikt już sprawy Fooz nie rozpatrzył. Taka to jest sprawiedliwość." pamiętam ten proces pani Piwnik była miękka kicha.
asker
6 miesięcy temu
Niech Piwnik napisze jak to było z aferą FOZZ. I gdy prowadziła sprawę ta , została powołana na min.sprawiedliwości i dzięki temu wiele zarzutów....przedawniło sią....
Rzeczywistość
6 miesięcy temu
Rzeczywistość - trójpodział władzy - czyli ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza... Skoro więc każda z tych władz winna być niezależna od siebie, to jakim prawem ktoś sądowniczą od siebie uzależnia?... Co bardziej butni nazywają ją "kastą", a co można powiedzieć o wiecznych posłach, którzy nigdy żadną pracą się nie pobrudzili tylko dzielą cudze trudno zarobione pieniądze - oni nie są "KASTĄ"??? Do tego taką kastą, która może o innych powiedzieć wszystko bez żadnej prawnej odpowiedzialności za słowa. A może by tak odwrotnie władza sędziowska uzależniła od siebie władzę ustawodawczą - czy to byłoby w porządku?... W mediach politycy wręcz "wymiotują" żółcią upiększoną niby pięknym językiem, a suweren daje się wodzić za nos bo zaślepienie przez zawiść, zemstny charakter i inne niskie pobudki przemawia wewnętrznie. Zwykle w sądzie są dwie strony sporu i jedna w większości przegrywa dlatego tych właśnie przegranych politycy wykorzystują do hejtu na sądy bo to najbardziej chwytliwe dla wkurzonych przegranych... Mentalności Polaków nic nie zmieni - doświadczenia historyczne takie jak targowica nie otwierają oczu, a zawsze znajdzie się ktoś malutki i rozgoryczony swoim nieudacznym życiem, kto poderwie podobnych sobie, aby walczyć z wyimaginowaną niesprawiedliwością, którą według nich jest pracowitość sąsiada i to że dorobił się czegoś ciężko pracując i wylewając własną przy tym krwawicę... Według tej fałszywie wykreowanej sprawiedliwości takiemu trzeba wszystko zabrać i dać nieudacznikowi lub nierobowi życiowemu -OT POLSKA RZECZYWISTOŚĆ... ŻENADA!!!
*#+
6 miesięcy temu
Jako zwykły obywatel muszę mieć przynajmniej poczucie że prawo które zostało uchwalone będzie mnie moją rodzinę czy innych ludzi chroniło w ten sposób że sędzia stosował je będzie tak aby oceniać sprawy zgodnie ze stanem faktycznym bez tworzenia alternatywnej że żeczywistości tylko dlatego że otrzymał władzę od suwerena czyli narodu i może to jeszcze w tej chwili czynić, właśnie jako uczestnik w sprawach spornych dotyczących jego powinien się wyłączyć , właśnie następują zmiany tyczące różnych aspektów i struktury pracy i to przeprowadza parlament a nie sędzia taki czy inny nawet jeśli ma obiekcje to nie jest politykiem nawet sąd najwyższy tak stanowi nasza konstytucja i żadne kombinacje i interpretacje prawa na swòj użytek tego nie zmieniają.
miłośnik PiS
6 miesięcy temu
Stworzono tytuł naukowy w dziedzinie prawa wyższy niż profesor zwyczajny, to ZIOBRYSTA. Pan sędzia Nawacki taki właśnie otrzymał.
marata
6 miesięcy temu
Boże skąd oni biorą takich buców.
bCPcILUX
kibic
6 miesięcy temu
ogladalem kilka wypowiedzi w TV ta pani jest za sedziami,pokrzywdzeni przez sedziow siedzieli w studio a ona przeciwko nim,typowe POPZPR
POrwało się
6 miesięcy temu
Dobrze zrobił,bo sędziowie nie są od tworzenia uchwał,politykowania, czy ustalania prawa,oni mają je wykonywać.
janek
6 miesięcy temu
wszystkie sprawy z olsztyna przenieswc a gwiazdy na bruk,won
!!info
6 miesięcy temu
spokojnie, ludzie wyjdą na ulice i przyjdą po sędziów i inne lewactwo a wtedy w warszawce zabraknie drzew
Edek
6 miesięcy temu
Dlaczego PIS doprowadza do takiej sytuacji że będziemy płacić kary do UE za ich nieudolne ,,reformy’’ wymiaru sprawiedliwości
Teresa
6 miesięcy temu
A moze czas rozliczyc politykow za balagan i bezprawie w kraju.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić