o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Barbara Piwnik o podarciu uchwały: taki gest może zasiać wątpliwości

24
Podziel się

- Politycy nie są mnie w stanie obrazić - mówi sędzia Barbara Piwnik, była minister sprawiedliwości. Pytana o incydent z podarciem uchwały olszyńskich sędziów, stwierdza, że był to "zbyteczny gest", który może mieć negatywne skutki w przyszłości.

Barbara Piwnik o podarciu uchwały: taki gest może zasiać wątpliwości
Barbara Piwnik o podarciu uchwały: taki gest może zasiać wątpliwości (Agencja Gazeta, Przemysław Wierzchowski)
bEhvwDhN

Trwa "próba sił" w sądach w Olsztynie, gdzie zapaść ma decyzja ws. sędziego Pawła Juszczyszyna, a przed weekendem prezes Maciej Nawacki (członek nowej Krajowej Rady Sądownictwa) podarł uchwałę przygotowaną przez zgromadzenie sędziów. - Byłam zaskoczona tym i szukałam w przepisach prawnych, ale bezskutecznie, dlaczego transmisja z takiego spotkania sędziów się odbywała. Zwłaszcza, że miały tam być rozpoznawane sprawy istotne i drażliwe - komentowała w rozmowie z TVN24 sędzia Barbara Piwnik, była minister sprawiedliwości.

Dodała, że "obraz sędziego wykonującego taki gest może "w wielu obywatelach zasiać wątpliwość, czy jego sprawa zostanie potraktowana z podobnym lekceważeniem". Zastanawiała się też, czy ten gest nie miał właśnie na celu pokazania, że prawa można nie respektować. - Był to zbyteczny gest - oceniła sędzia Piwnik.

Była minister podkreślił, że konieczne jest zakończenie sporu w środowisku sędziowskim. - Niezbędna jest spokojna rozmowa wokół potrzeby reformy wymiaru sprawiedliwości - mówiła.

bEhvwDhP
Zobacz także: Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Prognoza wyników I tury

Nie chciała odpowiedzieć na pytanie o to, czy podpisałaby uchwałę olsztyńskich sędziów, gdyby pracowała w tamtym sądzie. Zaznaczyła, że sędzia powinien być bardzo powściągliwy w ocenach wypowiadanych publicznie. Barbara Piwnik wyjaśniała również, że nikt się do niej nie zgłaszał ws. podpisu na liście poparcia kandydata do KRS.

bEhvwDhV

- Teraz mamy obrażanie, negatywne oceny - prawnikowi to nie przystoi, prawnik powinien używać słów precyzyjnie - powiedziała w rozmowie z Konradem Piaseckim.

Barbara Piwnik: to jest istota zawodu sędziego

Poproszona o ocenę sytuacji sędziego Juszczyczyna, odpowiedziała, że z tym właśnie wiążę się ten zawód. - Istotą zwodu sędziego jest to, że musi sobie odpowiadać we własnym sumieniu. (...) Być sędzią to mieć daleką perspektywę, sędzia musi przewidywać skutki na przyszłość - odparła.

Pytana o krytyczne słowa ze strony posłów i rządzącego obozu na temat środowiska sędziowskiego, Piwnik odparła, że politycy nie są w stanie jej obrazić. Dodała, że proponowała premierowi Mateuszowi Morawieckiemu spotkanie, aby podzielić się swoimi opiniami.

bEhvwDhW

Źródło: tvn24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhvwDiq
KOMENTARZE
(24)
adwotem
rok temu
a czy zna ktos zyciorys pani sedziny i innych z SN ? POSZUKAJCIE A ODPOWIECIE sobie co to za nadludzie
werghwer
rok temu
jaki w tym super gronie panuje porządek i sprawiedliwość można by patrzeć przez pryzmat zachowania i degustacji uchwały. nie można wprost czegokolwiek powiedzieć ale widać wewnętrzną walkę o władzę i pieniądze.
vvvv
rok temu
"afefra Fozz 19 godz. temu Pani sędzia Piwnik rozpatrywała sprawę Fozz , zbliżał się termin przedawnienia i w tym momencie pan Kaczyński awansował panią Piwnik na stanowisko ministra sprawiedliwości. Nikt już sprawy Fooz nie rozpatrzył. Taka to jest sprawiedliwość." pamiętam ten proces pani Piwnik była miękka kicha.
bEhvwDir
asker
rok temu
Niech Piwnik napisze jak to było z aferą FOZZ. I gdy prowadziła sprawę ta , została powołana na min.sprawiedliwości i dzięki temu wiele zarzutów....przedawniło sią....
Rzeczywistość
rok temu
Rzeczywistość - trójpodział władzy - czyli ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza... Skoro więc każda z tych władz winna być niezależna od siebie, to jakim prawem ktoś sądowniczą od siebie uzależnia?... Co bardziej butni nazywają ją "kastą", a co można powiedzieć o wiecznych posłach, którzy nigdy żadną pracą się nie pobrudzili tylko dzielą cudze trudno zarobione pieniądze - oni nie są "KASTĄ"??? Do tego taką kastą, która może o innych powiedzieć wszystko bez żadnej prawnej odpowiedzialności za słowa. A może by tak odwrotnie władza sędziowska uzależniła od siebie władzę ustawodawczą - czy to byłoby w porządku?... W mediach politycy wręcz "wymiotują" żółcią upiększoną niby pięknym językiem, a suweren daje się wodzić za nos bo zaślepienie przez zawiść, zemstny charakter i inne niskie pobudki przemawia wewnętrznie. Zwykle w sądzie są dwie strony sporu i jedna w większości przegrywa dlatego tych właśnie przegranych politycy wykorzystują do hejtu na sądy bo to najbardziej chwytliwe dla wkurzonych przegranych... Mentalności Polaków nic nie zmieni - doświadczenia historyczne takie jak targowica nie otwierają oczu, a zawsze znajdzie się ktoś malutki i rozgoryczony swoim nieudacznym życiem, kto poderwie podobnych sobie, aby walczyć z wyimaginowaną niesprawiedliwością, którą według nich jest pracowitość sąsiada i to że dorobił się czegoś ciężko pracując i wylewając własną przy tym krwawicę... Według tej fałszywie wykreowanej sprawiedliwości takiemu trzeba wszystko zabrać i dać nieudacznikowi lub nierobowi życiowemu -OT POLSKA RZECZYWISTOŚĆ... ŻENADA!!!
*#+
rok temu
Jako zwykły obywatel muszę mieć przynajmniej poczucie że prawo które zostało uchwalone będzie mnie moją rodzinę czy innych ludzi chroniło w ten sposób że sędzia stosował je będzie tak aby oceniać sprawy zgodnie ze stanem faktycznym bez tworzenia alternatywnej że żeczywistości tylko dlatego że otrzymał władzę od suwerena czyli narodu i może to jeszcze w tej chwili czynić, właśnie jako uczestnik w sprawach spornych dotyczących jego powinien się wyłączyć , właśnie następują zmiany tyczące różnych aspektów i struktury pracy i to przeprowadza parlament a nie sędzia taki czy inny nawet jeśli ma obiekcje to nie jest politykiem nawet sąd najwyższy tak stanowi nasza konstytucja i żadne kombinacje i interpretacje prawa na swòj użytek tego nie zmieniają.
miłośnik PiS
rok temu
Stworzono tytuł naukowy w dziedzinie prawa wyższy niż profesor zwyczajny, to ZIOBRYSTA. Pan sędzia Nawacki taki właśnie otrzymał.
marata
rok temu
Boże skąd oni biorą takich buców.
kibic
rok temu
ogladalem kilka wypowiedzi w TV ta pani jest za sedziami,pokrzywdzeni przez sedziow siedzieli w studio a ona przeciwko nim,typowe POPZPR
POrwało się
rok temu
Dobrze zrobił,bo sędziowie nie są od tworzenia uchwał,politykowania, czy ustalania prawa,oni mają je wykonywać.
janek
rok temu
wszystkie sprawy z olsztyna przenieswc a gwiazdy na bruk,won
!!info
rok temu
spokojnie, ludzie wyjdą na ulice i przyjdą po sędziów i inne lewactwo a wtedy w warszawce zabraknie drzew
Edek
rok temu
Dlaczego PIS doprowadza do takiej sytuacji że będziemy płacić kary do UE za ich nieudolne ,,reformy’’ wymiaru sprawiedliwości
bEhvwDij
Teresa
rok temu
A moze czas rozliczyc politykow za balagan i bezprawie w kraju.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić