Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Sikora
Kamil Sikora
|

Będzie nowe święto państwowe? Poseł z PiS właśnie złożył projekt ustawy

100
Podziel się:

Będziemy mieli w Polsce nowe święto państwowe? Tego chce wybrany z list PiS poseł Jan Klawiter. W Sejmie jest już projekt ustawy jego autorstwa. 14 kwietnia każdego roku mielibyśmy upamiętniać rocznicę Chrztu Polski.

Zgromadzenie Narodowe w 1050. rocznicę Chrztu Polski
Zgromadzenie Narodowe w 1050. rocznicę Chrztu Polski (Sejm RP, P. Kula)

"Niech dzień 14 kwietnia stanie się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialności za naszą przyszłość" - przekonuje poseł Jan Klawiter w uzasadnieniu projektu ustawy, którą właśnie złożył do Laski Marszałkowskiej. Polityk (wybrany z list PiS, obecnie niezrzeszony) chce, by tego dnia Polacy kontemplowali rocznicę Chrztu Polski. Tłumaczy, że pomimo zeszłorocznych hucznych obchodów 1050-lecia tego wydarzenia, rodacy wciąż mało o nim wiedzą.

Ci, którzy liczyli na kolejny dzień wolny od pracy zawiodą się, bo ustawa tego nie przewiduje. Jak czytamy w uzasadnieniu (pisownia oryginalna): "Zachęca jedynie obywateli polski do refleksji i wywieszenia w tym dniu flag białoczerwonych". Poseł postuluje: "Dlatego dzisiaj, w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski".

Poseł w rozmowie z WP przekonuje, że takie święto jest potrzebne. - Może skłoni kogoś do zorganizowania jakiejś lekcji historii albo konferencji i stopniowo ta wiedza będzie coraz bardziej powszechna - mówi Jan Klawiter. Polityk jest przekonany, że jego projekt znajdzie poparcie większości parlamentarnej. - Mój projekt poparło kilkoro posłów z Kukiz '15, z PSL, a nawet osoba z Nowoczesnej i PiS. Myślę, że inni się dołączą - przekonuje poseł.

Nie wiadomo jednak kiedy posłowie zajmą się projektem. Aby świętem była już najbliższa rocznica, musieliby przyjąć ustawę na najbliższym posiedzeniu Sejmu zaplanowanym na 5-7 kwietnia. Poseł Klawiter nie miał jeszcze szansy porozmawiać o tym z Markiem Kuchcińskim.

Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(100)
Antoni Ciarew...
5 lata temu
Od kiedy to świętuje się kataklizmy, zarazę oraz popiera ciemnogród gusełka zboczenia chłopców w sukienkach oraz szerzoną przez nich pedofilię
ha
5 lata temu
Ściśle rzecz biorąc, dokładna data chrztu Mieszka (bo przecież nie Polski, jeszcze wtedy nie istniejącej pod taką nazwą) nie jest faktem historycznym. Późniejszy o ok. 30 lat dokument (istniejący tylko w mocno zdeformowanych tekstowo kopiach) deklaruje ofiarowanie przez Mieszka i Odę Rzymowi (św. Piotrowi) państwa gnieźnieńskiego. Ziemie krakowskie i śląskie najprawdopodobniej Mieszkowi nigdy nie podlegały, choć domyślnie mogły być dzielnicowym nadaniem młodemu Bolesławowi I. A chrzty w czeskim (morawskim) Krakowie (biskupi krakowscy też) miały miejsce przed chrztem Mieszka. Ochrzczenie całego państwa w jeden dzień to raczej nie dające się potwierdzić życzenie polityki historycznej.
krzyżackaszar...
5 lata temu
Jesteśmy narodem słowiańskim , chrześcijaństwo wprowadzono silą , a trup ścielił się gęsto - zapewne w imię miłości bliźniego .
lolo
5 lata temu
były poseł pis
Jeśli ...
5 lata temu
Owce w Polin są ( tutaj dygresja , kto podkreślił mi s ł o w o Polin , czyli błąd w pisowni . Czy to wstyd że Polska jest przejmowana przez gości i to gospodarze będą niemile widziani ?), na swoim miejscu , jak nie są to będą . Za dużo jest " glutów " w Polsce , niedługo będzie Polin inauguracja .
Adam W.
5 lata temu
Pozadane referendum w tej sprawie. Jest wielu Polakow ktorzy katolokami nie sa i nie wolno ich zmuszac do celebrowania obcej lub nienawistnej dla nich daty, zreszta niezgodnej nawet z prawda historyczna.
Ed
5 lata temu
swietem panstwowym powinni zrobic dzien kiedy kaczynski i macierewicz przestanie nas nekac i tymi chorymi pomyslami, jak odejdzie Kaczynski powinni zrobic ten dzien "Odzyskanie Niepodleglosci""
Zbigniew
5 lata temu
Nieprawdziwa data wpakowania slowianskiego kraju w judeo chrzescijanskie bagno.
Pan Klozet
5 lata temu
dd chrztu polski wszystko co zle sie zaczelo, najazdy, inkwizycja, biskupi chrzescijanscy ktorzy hlostali prostych ludzi za to ze nie poszli do kosciola a oni musieli pracowac, za czasow poganstwa polanie mieli wszystki i byli wojni, pozniej zaczely sie rzady krolow ktrzy grali porzadnych pogan slowian, najezdzali nas krzyzacy ktorzy byli religijnymi nazistami przodkami hitlera
Pan Klozet
5 lata temu
niech zgadne, okarze sie prekursorem Chrztu Polski byl pra przodek Kaczynskiego, Kaczydworsk ze Spychwa, teraz odnaleziono dopiero dokumenty, zmienia historie
Pan Klozet
5 lata temu
niech zgadne, okarze sie prekursorem Chrztu Polski byl pra przodek Kaczynskiego, Kaczydworsk ze Spychwa, teraz odnaleziono dopiero dokumenty, zmienia historie
xxx
5 lata temu
Najlepiej tylko odpoczywajmy!!!!!!!
marek
5 lata temu
każdego 10 też powinno być święto :-)
czarny kot
5 lata temu
nie psujcie mi dnia urodzin
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić