Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na

Będzie wsparcie dla bloków z "wielkiej płyty". Projekt przepisów trafił do konsultacji

22
Podziel się

7 mld złotych - tyle ma wynieść wsparcie dla samorządów na remonty budynków komunalnych z "wielkiej płyty". Projekt nowych przepisów trafił we wtorek do konsultacji.

Będzie wsparcie dla bloków z "wielkiej płyty". Projekt przepisów trafił do konsultacji
(East News)

Nowelizacja ustawy o termomodernizacji ma wspierać samorządy w remontach bloków komunalnych i nakłaniać do instalowania na ich powierzchni urządzeń do produkcji energii z odnawialnych źródeł.

"Nie ma żadnego zagrożenia jeśli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo budynków z wielkiej płyty. Jestem przekonany, że przy dobrym wykorzystaniu przygotowanego przez Instytut Techniki Budowlanej raportu, ci którzy dzisiaj zarządzają budynkami z wielkiej płyty, będą mogli nimi zarządzać w taki sposób aby można w nich mieszkać przez kolejne lata, przez pokolenia" - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, cytowany w komunikacie ministerstwa.

Wsparcie, o którym mowa w projekcie nowelizacji ustawy, ma być przeznaczone na wzmacnianie połączeń między warstwami płyt i docieplanie budynków.

Zobacz także: Oglądaj też: Już nie tylko ochrona i prywatna siłownia. Deweloperzy proponują nowy standard mieszkań

Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć też inwestorzy, którzy podczas termomodernizacji zainstalują na blokach np. panele słoneczne czy turbiny wiatrowe. Będą mogli ubiegać się nie o 16 proc., jak do tej pory, ale o 21 proc. wartości przedsięwzięcia.

Wsparcie na remonty będą mogły uzyskać też wspólnoty mieszkaniowe, w których większościowe udziały ma także gmina. Obecne przepisy tego nie przewidują.

"Projekt premiuje inwestycje prowadzące do gruntownej poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Ich celem jest zwiększenie liczby inwestycji w poprawę efektywności energetycznej w budownictwie mieszkaniowym. Efektem ma być ograniczenie ubóstwa energetycznego oraz zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych systemów ogrzewania w budynkach" - czytamy w komunikacie ministerstwa rozwoju.

Resort i szacuje, że wartość inwestycji w budynkach z wielkiej płyty wyniesie to 25,8 mld złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(22)
casew
3 lata temu
A mnie się wydaje, że Kubica powinien dać sobie spokój z bolidami - jest za cienki, nawet jego partner z drużyny jest szybszy.
Olo
3 lata temu
Remontować bloki z wielkiej płyty? Kto wie z czego jest wielka płyta zrobiona, zwiewa. Zreszta to jak pudrowanie trupa
NSZ
3 lata temu
Wsparcie powinno dotyczyć wszystkich bloków tj. własnościowych, spółdzielczych, a nie tylko komunalnych.
gosc
3 lata temu
może wreszcie by ktoś pomyślał żeby zmienić w koncu windy w starych blokach jezdża jak czołgi czego juz nie można wytrzymać żadnego spokoju, czemu spółdzielnie ich nie wymieniaja przecież im co miesiąc płacimy takie a nie inne pieniadze ,a remont bloku / malowanie/ jest raz na 15 lat gdzie sa nasze pieniadze
Car
3 lata temu
Pieniądze wyrzucane w błoto. Powinni inwestować w budowę nowych mieszkań pomału licząc na przesiedlenia. Dawać odszkodowanie wykupując i burzyć. Stawiać nowe. Blokowiska 10 pięter straszą. Ani nie wyglądają i upadają jedynie w ruiny.
Span
3 lata temu
To grzeczny typ on już nic ale w weekend przypomniał by sobie i poszedł się czy ten kluczyk to się odnalazł... i od poniedziałku znowu on nic kawa ciastko. Zanim więcej stoi niż w kmp co by nie zrobił... bo on taki nie jest żeby z szafki zrobić oo bo się pomylił
edi
3 lata temu
A spoldzielniane bloki to gips? W Tarnowskiej spoldzielni chcieli blok ocieplac,mimo ze ludzie placa po 40 lat fundusz remontowy i inwestycyjny,a kasy jak nie bylo tak nie ma.Czekam jak Tarnowska Spoldzielnia Mieszkaniowa zajma sie Panowie w bilaych klolnierzykach z trzy literowki.
Zabojstwo te ...
3 lata temu
Ja mieszkam w syfie którego nienawidzę ale jest z cegły i tylko 2 piętra niski szeroki ceglany nie do ruszenia ... Syf i nędza ale wielka płyta nigdy !! To dopiero dramat... Wąskie i 10 pięter + najczęściej dramat !!!
monikgor
3 lata temu
i tak za to wszystko, podobnie jak za pis(d)owskie programy plus, zapłacimy my - uczciwi, ciężko harujący Polacy, a tacy wieśniacy jak koczkodany, będą zacierać brudne paluchy
E.
3 lata temu
Ja mieszkam w wielkiej płycie z lat 70-tych i jest spoko. Zobaczcie nowe developerskie bloki. Ładne z zewnątrz, a w środku fuszerkarstwo, masówka, pyli się w nich wiecznie. Kamienice już po 400 lat stoją, wielka płyta też postoi. Developerzy nie straszcie!
Pufek
3 lata temu
Najlepsze wsparcie to 500 batów.
ja
3 lata temu
W Europie już dawno zostały wyburzone i na ich miejscu stoją nowe. I nikomu tego nie sprzedawali
mieszkanka wi...
3 lata temu
PIS jak zwykle dyskryminuje członków spółdzielni mieszkaniowych. A my to nie Polacy?
Kazik
3 lata temu
Kto w tych azbestach mieszka to niech sobie sam płaci za podpieranie walących się budynków
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić