Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Bezpiecznie jak w Polsce? Zaskakujące wyniki sondażu

5
Podziel się

Rekordowo wysokie przekonanie o bezpieczeństwie życia w Polsce. Aż 89 proc. z nas uważa, że żyjemy w miejscu bezpiecznym. Przeciwnego zdania jest tylko 9 proc. ankietowanych przez CBOS.

Bezpiecznie jak w Polsce? Zaskakujące wyniki sondażu
(Fotolia)
bEUbVJqt

Przed rokiem - jak poinformował CBOS - Polskę, jako kraj bezpieczny do życia, określiło 80 proc. badanych, przeciwnego zdania było 16 proc. Z kolei przed dwoma laty na pytanie to pozytywnie odpowiedziało 66 proc. badanych, a przeciwnego zdania było 28 proc.

"Pozytywne opinie o stanie bezpieczeństwa w Polsce zdecydowanie dominują we wszystkich grupach społeczno-demograficznych" - zauważył CBOS w komunikacie. Oceny negatywne są stosunkowo najczęstsze wśród osób o niższym statusie materialnym, bezrobotnych oraz określających własne warunki materialne jako złe.

Bezpieczni jak nigdy wcześniej?

Natomiast na pytanie o ocenę poziomu bezpieczeństwa miejsca, w którym mieszka ankietowany, aż 95 proc. badanych określiło swoją dzielnicę, osiedle lub osadę jako bezpieczną i spokojną. Przeciwnego zdania było tylko 4 proc. zapytanych przez CBOS. Podobne wskazania odnotowano już przed rokiem.

bEUbVJqv

"Polacy mają poczucie, że mieszkają w bezpiecznym miejscu. Dotyczy to zarówno ich bezpośredniej okolicy, jak i całego kraju. Odnotowane w tym roku oceny są rekordowo wysokie; jeszcze nigdy, odkąd prowadzimy pomiary, badani nie czuli się tak bezpieczni" - wskazał CBOS.

Jak dodano w komentarzu do badania, "obserwowany w ostatnich latach wzrost poczucia bezpieczeństwa jest zapewne częściowo efektem porównania z innymi państwami europejskimi - wiadomości o atakach terrorystycznych i zamieszkach w krajach zachodnich mogły wpłynąć na wyższą ocenę bezpieczeństwa w Polsce".

bEUbVJqB

Nie obawiamy się przestępców

Większość badanych nie obawia się także, że może stać się ofiarą przestępstwa. Obawy takie wyraziło 38 proc. badanych, przeciwnego zdania było 60 proc. Z kolei 47 proc. ankietowanych przyznało, iż obawia się, że ofiarą przestępstwa może stać się ktoś z ich najbliższej rodziny. Obaw takich nie ma 52 proc. ankietowanych.

Według CBOS obawy przed przestępczością częściej wyrażają kobiety, a także mieszkańcy największych miast i badani z wyższym wykształceniem.

Spośród ankietowanych 14 proc. przyznało, że w ciągu ostatnich pięciu lat padło ofiarą kradzieży, u 7 proc. dokonano włamania do domu lub innej nieruchomości, np. piwnicy, 3 proc. padło ofiarą pobicia, 2 proc. zostało napadniętych i obrabowanych, a 4 proc. zadeklarowało, że w ciągu ostatnich pięciu lat dotknęło ich inne przestępstwo, np. oszustwo.

bEUbVJqC

Badanie zostało przeprowadzone od 30 marca do 6 kwietnia tego roku na liczącej 1075 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

bEUbVJqW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
KK zgora
11 miesięcy temu
Zielona Góra jest super.Piękna.czysta i spokojna. Czasem tylko coś się"zadzieje" ale sporadycznie. Widziałam kawał świata...Ale kocham moje miasto.
marek
5 lata temu
pisowcy są niebezpieczni jak zaraza :-)
fenomen
5 lata temu
Jeżeli w Polsce jest tak bezpiecznie to dlaczego Kaczyński ma stale koło siebie ochronę a Macierewicz 100 żandarmów ???
bEUbVJqX
smerf
5 lata temu
Glos prawdy jedz do Berlina czy Paryża zobaczysz różnice
glos prawdy
5 lata temu
Zalezy gdzie, prosze sporowac wieczorem przejsc sie po Poznaniu, albo w miasteczkach przygranicznych z naszymi zachodnimi sasiadami.I nie wiadomo kto placil za ten sadaz i komu.Nastepna sprawa to inaczej wygladaja glosy zima i wczesna wiosna gdzie ludzie z powodu pogody siedza w domach a inaczej latem, byc moze dlatgo popisowcy robia takie sadaze teraz gdzie nikt nie lazi wieczoram po miescie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić