Wróć na
oprac. Natalia Durman
|

"Bild" alarmuje: Polska chce od nas bilion euro!

75
Podziel się

"Polska i Grecja mają ten sam cel w sprawie reparacji wojennych i razem chcą wziąć Niemcy w obroty" - pisze niemiecki dziennik "Bild". "Chcą od nas ponad bilion euro!" - dodaje gazeta.

Według "Bilda" Arkadiusz Mularczyk nie wykluczył nawiązania współpracy z kolejnymi krajami
Według "Bilda" Arkadiusz Mularczyk nie wykluczył nawiązania współpracy z kolejnymi krajami (PAP, Tomasz Gzell)
bCXvsGCZ

"Bild" komentuje w ten sposób niedawne spotkanie polskich i greckich parlamentarzystów, które odbyło się na marginesie uroczystości w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej w Warszawie. Według posła PiS Arkadiusza Mularczyka, który kieruje sejmowym zespołem ds. reparacji, z inicjatywą spotkania wyszedł przewodniczący parlamentu Grecji Konstantinos Tasoulas. Reprezentował on swój kraj na warszawskich uroczystościach.

Spotkanie dotyczyło tego, na jakim etapie są Grecja i Polska w sprawie reparacji wojennych - poinformował Mularczyk. "Przystępujemy do bitwy o godziwe odszkodowania" - cytuje gazeta polskiego posła. Jego zdaniem RFN "przez dziesięciolecia z sukcesem uprawiała politykę zwodzenia i uników" w tej sprawie.

Jak pisze "Bild", nie jest pewne, czy dojdzie do współpracy Aten i Warszawy na szczeblu rządowym i w jakiej formie. "Chociażby dlatego, że na razie Polska nie wysunęła formalnych żądań, a jedynie werbalne" - dodaje gazeta.

bCXvsGDb

Zobacz także: Dulkiewicz oburzona po konwencji PiS. Siemoniak: Kaczyński przesadził

Tymczasem Grecja wystąpiła już oficjalnie do Berlina w sprawie reparacji. Pod koniec sierpnia nowy premier Grecji Kiriakos Micotakis potwierdził podczas wizyty w stolicy Niemiec, że chce rozmów na ten temat. W 2016 roku parlamentarna komisja oszacowała wysokość odszkodowań za zniszczenia doznane przez Grecję podczas II wojny światowej na co najmniej 292 mld euro, zaś za I wojnę światową - na 9,2 mld euro.

"Bild" pisze, że na gruncie prawa międzynarodowego polskich żądań reparacji nie da się przeforsować, bo "Polska dwukrotnie wyraźnie z nich zrezygnowała". Kolejnym etapem będzie jednak publikacja "oczekiwanego w napięciu" raportu kierowanego przez Mularczyka zespołu, który ma opisywać podstawy prawne żądań reparacyjnych oraz wylicza zniszczenia i koszty.

"Powstał kompleksowy raport, który będzie dobrym punktem wyjścia dla naszych dalszych starań o reparacje i dalszych badań" - mówi Mularczyk, cytowany w artykule.

bCXvsGDh

Przyśpieszenie po wyborach

Niemiecki dziennik ocenia, że na kwocie żądanych odszkodowań w wysokości 850 mld dolarów (około 770 mld euro), jaka kursuje w mediach, raczej się nie skończy. Mularczyk powiedział niedawno agencji AFP, że Niemcy muszą liczyć się ze znacznie wyższą sumą, a w innym wywiadzie miał powiedzieć, że wyobrażenia są bliskie kwocie ponad biliona euro - pisze gazeta.

Według "Bilda" Mularczyk nie wykluczył też nawiązania współpracy z kolejnymi krajami, które mogą mieć podobne roszczenia, jeśli Berlin pozostanie niewzruszony. "Jeśli nie posuniemy się naprzód, to moglibyśmy zinternacjonalizować naszą współpracę" - powiedział, cytowany przez niemiecką gazetę. "Namibia chętnie uzyskałaby odszkodowania za okres kolonialny" - dodał.

Niemiecki dziennik ocenia też, że rząd PiS zapewne przyśpieszy sprawę po wyznaczonych na 13 października wyborach parlamentarnych, w których spodziewa się "oszałamiającego zwycięstwa". "Do tego czasu partia ta wykorzystuje historię do łowienia głosów i rozpala patriotyzm w kraju. Według sondaży większość popiera żądania reparacji" - pisze "Bild".

bCXvsGDC
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(75)
mortyr
rok temu
W sprawie reparacji PO z Tuskiem zajmuje twarde i zdecydowane stanowisko po stronie Niemiec.
koń
rok temu
dlaczego jeden,niech dołożą jeszcze dwa za straty po wojnie do czasów obecnych za manipulcje i od Francy jeszcze dwa
Przegrali woj...
rok temu
Za dziadka, który wychowywał się bez ojca, za prababcie, której zabili męża, za dzieci mojej cioci, które nie przeżyły wojny, oraz wszystkie dzieci wojny roczniki po 1921 z traumą do końca życia. Za 2 dziadka, który cudem przeżył obóz, to nie był normalny dziadek- zniszczony psychicznie człowiek. O stratach materialnych i całkowitym zniszczeniu POLSKI na każdej płaszczyźnie nie wspomnę.
bCXvsGDD
sceptyk
rok temu
Dużo? Tak kwota to wycena strat materialnych. A na ile wyceniają życie 6 milionów Polaków?
Leosia
rok temu
Bezkarność Niemiec w sprawie reparacji świadczy o arogancji i bezczelności.
Najnowsze komentarze (75)
eu
12 miesięcy temu
tylko za straty biologiczne należy sie nam w/g ONZ - 6 bilionów eur , ci bandyci przyłapani na gorącym ida w zaparte
Konrad
12 miesięcy temu
Plus odsetki z tytułu opóźnienia
Tadeusz
12 miesięcy temu
To nie ma być jakaś tam zemsta na Niemcach tylko najzwyklejsze pokrycie strat nie tylko materialnych ale całe spektrum tego wszystkiego na co zdecydowali się Niemcy jako Naród ! Wojny są nie po to aby była zabawa tylko po to żeby coś z tego mieć i uzyskiwać dla siebie. Jak wiemy czym i jak się skończyła wojna światowa gdzie sami Niemcy zostali otoczeni wielką ochroną i otoczką głównie przez USA i pomogli im odbudować ten kraj a nawet wynieść na przód krajów rozwiniętych - bogatych. Czyż zrobiono to przez to że przejęli ludzi którzy swą wiedzą i umiejętnościami doprowadzili na lidera światowego ? Jeżeli tak to co z Polakami i Polską ? Jesteśmy mniej warci niż Niemcy i Żydzi ?
hmm
12 miesięcy temu
takiego wała powinni oddać, moze jeszcze za poprzednie 1000 lat reparacje
Lemański - at...
rok temu
DZIWNE ?!!!!
eyt
rok temu
i zwrot zrabowanych dóbr od Niemiec i Rosji.
o
rok temu
i niemieckie polskojezyczne o2 boli pupa...
ggggggggggggg...
rok temu
Widzicie jak sie cieszą, że rodaków oszukują.
bCXvsGDv
jorg
rok temu
niemcy napadly zbombardowaly rozgrabily polske i tyle poco zaco odszkodowanie ciekawe jak by było odwrotnie czy by chcieli odszkodowanie czy by tez twierdzili ze nic się nie stalo
Fr
rok temu
Taki jedt polski narod tylko brac bo wam sie nalehy.zamknijcie te pisowskie mordy i wejscie die do roboty
Mkole
rok temu
Polska powinna oddać Niemcom ich zachodnie ziemię, wtedy będzie sprawiedliwie
Niem
rok temu
Tyle co Niemcy zrabowali i są jeszcze w ich archiwach muzealnych, nie wspomnę o zrabowanych bankach, ani o spalonych domach,fabrykach, o ludziach. Polska odzyskała wolność od 1989 r. wcześniej była pod okupacją ZSRR więc nie można mówić o odrzuceniu przez Polskę prawa do repatriacji wojennych. Niemcy chcą być odpowiedzialni więc powinni przystąpić do rozmów z Polską na temat odszkodowania wojennego.
Jozef
rok temu
Niestety za tragedie I zniszczenia ekonomiczne trzeba placic to sa konsekwencje-a nie BUNCZUCZNE w dalszym coagulation traktowac nagrody Jako poddanych rasy panow
max
rok temu
czemu nie wystąpią z tym do putina?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić