REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski20.04.17 (21:15)

Bill Gates alarmuje: Bioterroryści mogą zabić 30 milionów ludzi

Według założyciela Microsoftu zagrożenie atakiem z użyciem broni biologicznej jest nieporównywalnie groźniejsze niż pandemia.
PAP/EPA

Postępy w dziedzinie biologii znacznie ułatwiły terrorystom odtworzenie wirusa ospy, który jest bardzo śmiertelnym patogenem, a na który w tym momencie nie jesteśmy tak naprawdę odporni - Bill Gates bił na alarm podczas wystąpienia w Londynie.

Nawet 30 milionów ofiar śmiertelnych w ciągu roku. Były biznesmen a obecnie filantrop ostrzegał, że liczba zgonów może osiągnąć tak niewyobrażalny poziom niezależnie od tego, czy epidemia zostanie wywołana przez "dziwactwo natury", czy też przez "rękę terrorysty" - pisze "Telegraph". Naukowcy obliczyli, że tak szybko poruszałby się po świecie czynnik chorobotwóczy - podkreślał Gates i apelował, by "świat zaczął o tym myśleć".

REKLAMA

Kiedy myślisz o rzeczach, które mogłyby spowodować ponad 10 milionów zgonów, to nawet coś tak tragicznego, jak użycie broni jądrowej, nie osiągnie tego poziomu. Największe zagrożenie wynika z naturalnej epidemii lub umyślnie wywołanych zdarzeń bioterrorystycznych - argumentował twórca Microsoftu w trakcie prelekcji w brytyjskim Royal United Services Institute.

W sieci dostępne są zestawy do modyfikacji genetycznych. Kosztują poniżej stu funtów. Nowa technika, zwana Crispr, jest teraz tak tania i szeroko dostępna, że nawet amatorzy mogą eksperymentować.

Technika ta działa jak "nożyczki genetyczne". Pozwala wyciąć fragment kodu DNA i zastąpić go innym. To doniosłe odkrycie naukowe, jednak w złych rękach procedura może służyć tworzeniu niebezpiecznych szczepów mikroorganizmów. Zestawy, które czynią bakterię E.coli odporną na antybiotyki, są już sprzedawane w internecie.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij