o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Biskup prosi o wybaczenie. Napisał swój list

48
Podziel się

Gdy księża w całej Polsce musieli odczytać list Episkopatu o pedofilii, to w diecezji kieleckiej milczano. Dopiero teraz tamtejszy biskup wystosował swój list. - Z pokorą proszę was o przebaczenie - pisze w nim.

List biskupa Jana Piotrowskiego czytają księża w diecezji kieleckiej
List biskupa Jana Piotrowskiego czytają księża w diecezji kieleckiej (PAP, Łukasz Gągulski)
bDYnmiOd

Biskup kielecki Jan Piotrowski mówił, że ich rzeczywistość jest "bardziej szczegółowa", niż ta zawarta w liście Episkopatu. Jego zdaniem trzeba było "jasno przedstawić" to, co zdarzyło się na terenie diecezji. I dlatego wystosował swój list.

"Każdy z nas przeżywa momenty cierpienia, odrzucenia i zranienia. W sposób szczególnie bolesny doświadczyły tego dzieci, które zostały wykorzystane przez kilku księży naszej diecezji" - napisał biskup.

"Z pokorą proszę o przebaczenie"

Jego list czytają na niedzielnych mszach księża z diecezji kieleckiej. To właśnie w niej doszło do jednego z przypadków pedofilii, który ujawnili Sekielscy w swoim filmie. Ksiądz Jan A. molestował małą dziewczynkę, dziś 39-letnią Annę. Poza tym przyznał się do wykorzystywania kilku innych dzieci.

bDYnmiOf

"Z pokorą proszę was o przebaczenie. Modlę się za was. Dołożę wszelkich starań, aby do tych już zdecydowanie podjętych kroków zgodnie z wymogami prawa kościelnego i karnego wprowadzać nowe, które będą skutecznie zapobiegać tak gorszącym sytuacjom w przyszłości” - pisze dalej biskup w swoim liście.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", kielecka kuria potwierdziła, że wiedziała o dziesięciu przypadkach molestowania dzieci i młodzieży. Dopuścili się tego różni księża na przestrzeni ostatnich 30 lat.

bDYnmiOl

"Jestem pewny, że Kościół kielecki odrodzi się i umocni, jeśli jego pasterze będą wystarczająco pokorni” - podkreśla jednak biskup.

Wyeliminować Kościół

Komentuje w liście również to, jakimi wartościami kierują się ludzie w dzisiejszym świecie. Zdaniem biskupa "podcina się fundamentalne wartości chrześcijańskie". Dalej twierdzi, że "pragnie się stworzyć nowego człowieka", który sam "zasiądzie na Bożym tronie i sam będzie decydował o tym, co dobre, a co złe".

"Kościół, nasza wspólnota wiary, który jest nośnikiem prawdy i ewangelicznych wartości, przez wielu jest postrzegany jako przeszkoda, którą trzeba wyeliminować, a przynajmniej tak osłabić, aby nikt nie liczył się z Jego głosem" - pisze biskup.

bDYnmiOm

Jego zdaniem miejscem "szczególnej walki" jest małżeństwo i rodzina, którą nazywa "kolebką życia i miłości".

"Brakuje miłości"

Dalej doszukuje się przyczyn, dlaczego ludzie są samotni i zagubieni. "Czy człowiek, który w swoim egoizmie uległ szatanowi, jest szczęśliwy?" - pyta w liście. "Dlaczego dzisiaj tak wiele osób jest samotnych, zagubionych, żyjących w napięciu i szukających sensu życia? Dlaczego dobra doczesne, powodzenie i życiowy komfort nie zaspokoją najgłębszych tęsknot ludzkiego serca?

Odpowiedź na wszystko znajduje jedną: brakuje miłości. Zauważa, że Kościół nie może milczeć, gdy widzi "obyczajowe zło i zgorszenie". Pod koniec zaś wyraża nadzieję, że "w naszym Kieleckim kościele jest więcej dobra niż zła".

bDYnmiOn

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYnmiOG
KOMENTARZE
(48)
hermiller
7 miesięcy temu
tylko prawda nas wyzwoli..... tak powiedział Chrystus Pan, jest potrzeba pokuty
pecett
2 lata temu
ukarać księży winnych aby to był gest w kierunku naprawy a nie tylko prosić o przebaczenie. Innej drogi nie ma . Wczoraj byłem w kościele na mszy - było ponad 200. Obra sam mówi za siebie . A chyba będzie jeszcze gorzej. Trochę woli księzy a nie obwinianie parafian.
Xxx
2 lata temu
Rozumiem że jak coś takiego spotka twoje dziecko lub wnuka, wnuczkę, to będziesz wdzięczny biskupowi.
bDYnmiOH
kja
2 lata temu
a co z pedofilami spoza kleru?
ol
2 lata temu
dosyc tego! cza spzrejsc do atakltu na tych dewiantow i defamatorow
aaaaaaaaaaaaa...
2 lata temu
Bardzo was ciemne owieczki przepraszam, za pedofilię, ale nas tu jest cała masa takich. Musicie się z tym pogodzić.
Tadeusz
2 lata temu
Wycinać jaja i tyle w temacie !!!
Antek
2 lata temu
Wybaczać po kastracji.
obserwator
2 lata temu
Jestem bardzo ciekaw czy w Kościołach,gdzie nie obowiązuje celibat,zdarzają się przypadki podobnych dewiacji z podobną częstotliwością.
obserwator
2 lata temu
Samotni to naprawdę czują się księża przez wymyślony przez. Watykan celibat.To piekielne zło jest przyczyną dewiacji wśród księży.Celibat to działanie wbrew naturze,wbrew Bogu,który powiedział,,mnóżcie się i czyńcie sobie Ziemię poddaną,,.Celibat jest po to,aby mnożyć bogactwo materialne Instytucji kościelnej.
B<ÓG
2 lata temu
Do puchy a nie okrągłe słówka!
pawel
2 lata temu
ja mu wybaczę jeśli do budżetu zwróci to co wydoił !!! - 2 list do Tesaloniczan 3 rozdział wersety 7 - 12 !!!
Jan lat 71
2 lata temu
Adrian wypowiada się bardziej pro pedofilsko. Gorzej już wybrać nie mogliście
bDYnmiOz
Krzysztof
2 lata temu
Cynizm. Jak zwykle zresztą. Ja już postanowiłem. Nigdy w życiu ani ja ani moje dzieci nie przekroczymy progu kościoła. Żadnych świąt kolęd chorych ceremonii. Koniec. Za cynizm i bezczelność.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić