Wróć na
Paweł Orlikowski
|

Bitwa o Chocianów. Radni PiS walczą z LGBT, opozycja wytyka brak inwestycji

34
Podziel się

Radni PiS chcą wprowadzenia rezolucji "anty-LGBT" w gminie Chocianów, ci opozycyjni wytykają władzy zajmowanie się niepotrzebnymi sprawami, gdy inwestycje leżą odłogiem. Boją się odpływu turystów i tego, że gmina zostanie wykluczona z dofinansowania unijnymi środkami.

Wojna w chocianowskim samorządzie o uchwałę dot. środowisk LGBT
Wojna w chocianowskim samorządzie o uchwałę dot. środowisk LGBT (East News)

Dolnośląska gmina Chocianów – zdaniem radnych Prawa i Sprawiedliwości – powinna dołączyć do "strefy wolnej od LGBT". Radni opozycyjni podnoszą larum. Jak twierdzą, inwestycje w gminie leżą odłogiem, a od miesięcy rada miasta zajmuje się "niepotrzebną mieszkańcom i szkodliwą" rezolucją w sprawie środowisk mniejszości seksualnej.

- Nie rozumiem dlaczego rada zajęła się taką uchwałą. Zajmujemy się sprawą nieistotną z punktu widzenia naszych mieszkańców. W mieście brakuje inwestycji – mówi w rozmowie z money.pl niezależna radna miasta i gminy Chocianów, Anna Pichała.

- Jedyna zaplanowana inwestycja na ten rok to ta w ośrodek zdrowia w Trzebnicach. Zamiast skupić się na rozwoju gminy, prowadzić kolejne inwestycje, to od września ubiegłego roku zajmujemy się rezolucją w sprawie osób LGBT – dodaje.

Inicjatywa wprowadzenia uchwały "anty-LGBT" wyszła od radnych PiS oraz osób z otoczenia burmistrza Chocianowa Tomasza Kulczyńskiego. Zgłosili oni "rezolucję dotyczącą powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową oraz ataków na Polski Kościół i obrażania uczuć religijnych ludzi wierzących".

- Boimy się, że po wprowadzeniu rezolucji przestaną do nas płynąć środki z Unii Europejskiej, które dla naszej gminy są bardzo istotne. Możemy zostać wykluczeni, bo przedstawiciele UE zobaczą, że w naszej gminie łamie się prawo i nie przestrzega konstytucji, która każdemu gwarantuje równe traktowanie – mówi w rozmowie z money.pl Anna Pichała.

- Ta sprawa nie dotyczy tylko mieszkańców. Nasz region jest bogaty w lasy, przyjeżdża tu sporo turystów, którzy też generują przychody do gminy. Taka uchwała może ich odstraszyć i przestaną do nas przyjeżdżać, a gmina przez to zubożeje – obawia się radna.

Zarzuty odpiera opowiadający się za wprowadzeniem rezolucji przewodniczący rady Chocianowa Janusz Ślipko z PiS.

- Trwają konsultacje z mieszkańcami, decyzję podejmiemy opierając się o ich wynik. Mieszkańcy mają możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie – mówi w rozmowie z money.pl radny Ślipko.

Opozycyjni radni podnoszą, że nie istnieje coś takiego jak "ideologia LGBT", a próba przeforsowania rezolucji w gminie to – ich zdaniem – polityczna rozgrywka. Takie zarzuty pojawiały się już we wrześniu 2019 r., wtedy to trwała batalia o głosy do Sejmu w wyborach parlamentarnych. Mamy jednak luty 2020 r., a rezolucja cały czas jest na stole.

Co więcej, w lokalnych mediach pojawiały się wypowiedzi przewodniczącego Ślipki, który podczas jednej z sesji rady miał stwierdzić, że "homoseksualizm to choroba", a także, że "współczuje osobom dotkniętym tą chorobą" oraz że istnieje ryzyko "rozprzestrzenienia się tej choroby na dzieci wychowane w porządnych polskich katolickich rodzinach".

- To łapanie za słówka, mówiłem o ideologii. W sprawach homoseksualizmu powinni wypowiadać się psychiatrzy czy psychologowie. My mówimy o samej ideologii LGBT, z którą się nie zgadzamy. Poczekajmy na wyniki konsultacji społecznych – mówi nam radny Janusz Ślipko.

Nie zgadza się też z twierdzeniem, że w gminie jest zastój inwestycyjny. - Nie ma żadnych zastrzeżeń do funkcjonowania naszej gminy czy burmistrza. Mieszkańcy wyrażają ogólne zadowolenie, gmina się pięknie rozwija i prowadzimy działania, by było jeszcze lepiej – mówi money.pl radny Ślipko.

Pytany, czy nie boi się, że unijne środki mogą przestać płynąć do gminy, gdy ta wprowadzi proponowaną m.in. przez niego uchwałę, odpowiada, że nie ma takich obaw.

- Nie wierzę w takie rzeczy, to jest napędzanie wrogiej propagandy. Czekamy na konsultacje, niech się mieszkańcy wypowiedzą – kwituje rozmowę z money.pl przewodniczący rady miasta i gminy Chocianów Janusz Ślipko.

Działania oddolne

Powstała już oddolna inicjatywa w związku z proponowaną rezolucją. Opozycyjni radni zachęcają mieszkańców do składania formularzy konsultacji społecznych, by zablokować rezolucję proponowaną przez środowisko Prawa i Sprawiedliwości.

- Chcemy zmobilizować mieszkańców do podpisywania się pod formularzem konsultacji społecznych. By zgłaszali swoje stanowisko bez strachu, by nasze miasto nadal pozostało wolne – mówi nam radna Anna Pichała.

Jak dodaje, problem w tym, że do wypełnienia formularza konieczne jest podanie danych, jak imię i nazwisko, adres czy telefon kontaktowy. Jednak ma nadzieję, że mieszkańcy będą odważni i mimo to będą podpisywać formularze, które pomogą zablokować uchwałę.

Pichała podkreśla, że sprawa rezolucji "anty-LGBT" urasta do rangi jednej z najważniejszych uchwał w gminie, tymczasem od kilku lat przesuwane są drobne inwestycje, potrzebne z punktu widzenia mieszkańców, jak choćby remont jednej z wiejskich dróg należącej do gminy.

Inwestycja miałaby kosztować ok. 260 tys. zł, ale radni wciąż przesuwają wydanie decyzji w tej sprawie. Budżet gminy i miasta Chocianowa w 2019 r. zakładał przychody na poziomie bliskim 54,9 mln zł, a wydatki w kwocie ok. 55,7 mln zł. Założono deficyt wynoszący 770 tys. zł.

Konsultacje społeczne w kwestii rezolucji "anty-LGBT" proponowanej przez radnych PiS z Chocianowa potrwają do 28 lutego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(34)
alfik
2 miesiące temu
Popieram radnych z Chocianowa zero tolerancji dla szerzenia LGBT...szkoły,przedszkola,kina, centra kultury.
KR*1906*
2 miesiące temu
STOP Dewiacji!
Hege
2 miesiące temu
A co na to kasta i poko
Gal Anonim
2 miesiące temu
Wszystkich zboczeńców wysłać do Arabii Saudyjskiej.
gosc
2 miesiące temu
chronmy nasze dzieci przed zboczencami
Najnowsze komentarze (34)
kobieta
2 miesiące temu
lgbt to dobry temat zastępczy, jak się nie ma pomysłu na rozwiązanie rzeczywistych problemów. Współczuję chocianowiczanom, że ich w tą bezproduktywną bitwę wciągnięto.
Ja.
2 miesiące temu
Stanowcze nie dla deprawacji naszych dzieci. Stop LGBT!
Polak
2 miesiące temu
Pis w poprzedniej kadencji walczył z Teletubisiami a teraz z LGBT
dedi
2 miesiące temu
Nie znoszę pisowców, ale to całe lgbtqwerty jest jeszcze gorsze i tutaj mają moje poparcie.
zgorszony
2 miesiące temu
a naczelnik radnym nie przeszkadza?
Edxia
2 miesiące temu
Brawo jesteśmy z wami mieszkańcy gminy powinni sami pogonić tych dewiantów sami muszą łączyć siły wspólnie można wiele
mieszkaniec
2 miesiące temu
Popieram brawo PIS precz dewiacji
Fgh
2 miesiące temu
Popieram stóp dewiacji brawo PiS jesteśmy z wami totalni nic się nie liczą traktujmy ich jak by ich nie było z resztą to czarne plamy Polski
...
2 miesiące temu
Na ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie pojawiły się tęczowe flagi. Wywieszenie flag ma związek z ogłoszeniem przez Donalda Trumpa Miesiąca Dumy LGBT. Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił, że osoby LGBT miały wyjątkowy wkład w amerykański naród i zaapelował, by się z nimi solidaryzować. W związku z obchodami Miesiąca Dumy LGBT i uznaniem wyjątkowego wkładu tych osób w nasz wielki naród, stańmy solidarnie z wieloma osobami LGBT, które mieszkają w dziesiątkach krajów na całym świecie, które karzą, więżą, a nawet wykonują egzekucje na podstawie ich orientacji seksualnej. Mój rząd rozpoczął globalną kampanię na rzecz dekryminalizacji homoseksualizmu i zaprasza wszystkie narody, aby dołączyły do nas w tym wysiłku - napisał Donald Trump.
Jacek
2 miesiące temu
Szajka pedofili na światowym świeczniku wprowadza genderowe programy na podstawie raprtu nie jakiego Kinseya z lat 40-50 ,obejrzyjcie sobie na yt ,,syndrom Kinseya,, to może się obudzicie
Skarbowka
2 miesiące temu
Ciekawe kto oplaca teczowych nacpanych nierobów?
Bruce Lee
2 miesiące temu
Takie mamy czasy ze pedalyy oszalaly, to jest choroba którą trzeba leczyć!!!!.
GOSC
2 miesiące temu
TO ZNACZY ZE TURYSCI PRZYJEZDZAJA OGLADAC ZBOCZENCOW???????:(((((
marek
2 miesiące temu
jest więcej niemieckie niż polskie a chwilowo zasiedlone przez nalot ze wschodu :-)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić