o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Blisko milion Polaków musi wymienić dowód. Brak ważnego dokumentu może słono kosztować

58
Podziel się

Blisko milion Polaków pod koniec roku w portfelu może mieć przeterminowany dowód osobisty. Tyle dokumentów powinno trafić do wymiany w listopadzie i grudniu. Bez ważnego dokumentu możemy mieć spore problemy w urzędach, bankach i na granicy. Przypominamy, jak złożyć wniosek o dowód bez wychodzenia z domu.

dowód
dowód (PAP, Paweł Supernak)
bDnbNEgR

Według danych Ministerstwa Cyfryzacji prawie milion Polaków powinno pod koniec 2017 roku złożyć wniosek o nowy dowód. W innym wypadku dokument po prostu straci ważność.

W tym roku mija dekada, od kiedy spora część Polaków masowo musiała "zielone książeczki" na plastikowe dokumenty. Plastik pojawił się w 2001 roku, ale nie było obowiązkowej wymiany. Przez to w sumie do wymiany jest w tym roku 5 mln dokumentów. Tylko w listopadzie i grudniu powinno to zrobić prawie milion osób. Dodatkowe 3 mln dowodów powstaną przez zgubienia i zmianę danych.

W listopadzie traciły ważność dowody 552 tys. osób, w grudniu ten los spotka kolejne 435 tys. Spora grupa "listopadowiczów" wciąż nie ma nowego dokumentu. Dlaczego? Bo na wydanie nowego plastiku czeka się do 30 dni. Resort cyfryzacji nie informuje, ilu zapominalskich jeszcze nie złożyło wniosku. Tymczasem do końca 2017 r. zostało tylko 29 dni.

bDnbNEgT

W przyszłym roku liczba dowodów, którym upływa ważność, sięgnie około 2,5 mln.

Kara nawet 5 tys. zł

Biuro Informacji Kredytowej przypomina, że bez ważnego dowodu osobistego możemy mieć wiele kłopotów. "Przeterminowany dowód stanie na przeszkodzie w załatwieniu spraw urzędowych, w złożeniu wniosku o kredyt czy też w realizacji wyjazdu za granicę" - przypominają. To tylko błahostka w porównaniu z karą, którą można otrzymać za brak ważnego dowodu. Według przepisów za niedopatrzenie i brak ważnego dowodu grozi kara grzywny nawet w wysokości 5 tys. zł. Co ciekawe, taką samą karę można otrzymać za przetrzymywanie cudzego dowodu.

Są sytuacje, kiedy stary dowód może nam pomóc. Chodzi jednak tylko o "zieloną książeczkę", w której były zapisane dane dot. zatrudnienia. To może przydac się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

bDnbNEgZ

Dowód traci ważność nie tylko po upływie terminu ważności. Jego koniec przesądza też zmiana danych w nim zawartych. Czyli np. zmiana nazwiska po zawarciu związku małżeńskiego.

Już od dwóch lat wniosek o dowód osobisty można składać w dowolnym urzędzie miasta i gminy w Polsce. Na dodatek od tego roku wszystko można zrobić elektronicznie. Za wymianę dowodu osobistego nic nie płacimy.

Można przez internet

Aby skorzystać z elektronicznego formularza, należy wejść na portal Obywatel.gov.pl. Tam należy kliknąć w baner dotyczący wymiany dowodu i zalogować się tzw. profilem zaufanym. Jest on niezbędny do złożenia elektronicznego wniosku o nowy dowód.

Zobacz także: Zobacz także: E-dowód i mDokumnety. Nowe usługi cyfrowe Polaków
bDnbNEha

Co zrobić, jeżeli nie ma się profilu zaufanego? Można go założyć przy pomocy bankowości elektronicznej. Można również złożyć wniosek przez internet i potwierdzić tożsamość w jednym z urzędów. Szczegółowe informacje są dostępne na stronach ministerstwa.

Profil zaufany to nie tylko dostęp do wniosku o dowód, ale również możliwość sprawdzania punktów karnych przez internet i danych w rejestrach urzędowych.

Co ciekawe nie wszyscy muszą wymieniać dowodu. Ci, którzy w 2007 roku mieli skończone 65 rok życia, są zwolnieni z tego obowiązku. Oni uzyskali dowód na czas nieokreślony. Oczywiście mogą to zrobić - np. gdy uznają, że ich zdjęcie jest już po prostu stare.

Należy także przypomnieć, iż fotografia dołączana do wniosku o wydanie dowodu osobistego nie może być starsza niż 6 miesięcy.

bDnbNEhb

Wniosek o dowód musi złożyć każdy, kto ukończył 18 lat i nie ma jeszcze dowodu osobistego. Oczywiście wniosek muszą złożyć też ci, którzy wymieniają dowód ze względu na stare dane. Urząd nie zrobi tego za nas.

bDnbNEhu
KOMENTARZE
(58)
bez nicka
3 lata temu
w Anglii czy w Irlandii osoby załatwiające sprawy urzędowe mogą posługiwać sie prawem jazdy ,paszportem a np odbierając przesyłkę z poczty mozna odebrać ja pokazując swoja karte od bankomatu ... Ala jak to w Polsce zawsze ludności robia pod górkę 😑
bez nicka
3 lata temu
a moze 200 tys osób nie wymieni dowodów bo posługują sie paszportami a następne 3 miliony Polaków ktorzy sa legalnie na wyspach zazwyczaj tez posługują sie paszportami
polak
3 lata temu
W Polsce nie ma obowiązku posiadania DO.
bDnbNEhv
nick
3 lata temu
dobrze ze paszport człowiek ma, no proszę e dowody to teraz panstwo wszystko bedzie wiedziec, czipowanie czworonogów tylko czekać na czipowanie masowe ludności :P
Ankama
3 lata temu
Ja mieszkam na stale w Holandii, nie mam w pl meldunku, dwa obywatelstwa i paszporty, holenderskie prawo jazdy, dowodu zadnego, polski juz niewazny i mi nie potrzebny.
Najnowsze komentarze (58)
ROCKEFELLER
3 lata temu
chodzi i czip RFID i nie pierdo...glupot o angliach i dzikich wężach. Czarna masa zrozumiala??? czy nadal stadem barankow jestescie?
ja
3 lata temu
Niech wraca PO i PSL a zniknie z PIS, są gorsi od samego diabła.
nikt
3 lata temu
co ten pieprzony PIS jeszcze wymyśli, żeby wyciągnąć ostatnią złotówkę od Polaków.
kot
3 lata temu
Paszport , prawo jazdy , to wystarczające dokumenty do poruszania się gdziekolwiek
WolnyJakPtak
3 lata temu
Urzędasy jak zwykle straszą. Ja dowodu nie potrzebuję bo śpię pod mostem a na nowy dowód lub karę i tak nie mam kasy. Mogą mi wskoczyć na kant okrągłego.
jr
3 lata temu
i pod groźbą kary niewolnik idzie i niby "dobrowolnie" składa wniosek :( moim dowodem tożsamości jestem ja sam, człowiek z krwi i kości a nie jakiś korporacyjny wirtualny twór, służący niewolniczemu systemowi do kontrolowania i represjonowania personelu państwa zwanego obywatelami człowiek nie potrzebuje do życia kawałka plastiku, ale już opresyjny system nie jest w stanie się bez niego obejść
~~
3 lata temu
"Według przepisów za niedopatrzenie i brak ważnego dowodu grozi kara grzywny nawet w wysokości 5 tys. zł." Podaj podstawę prawną.
za granicy
3 lata temu
Polacy mieszkający na stałe poza Polską mają przedawnione dowody, bo posługują się paszportami. Nie mają jak złożyć wniosku o nowy dowód ani jak go odebrać bo tu nie mieszkają. Czy jest z tego jakieś normalne wyjście?
bDnbNEhn
jinks
3 lata temu
Jak to dowód bezpłatny ? Przecież trzeba zrobić nowe zdjęcie ! Znowu 40 zł w plecy. Zapas szyneczki na 2 tygodnie starcony-
Znam to
3 lata temu
Część ostatnio wydanych dowodów nie ma miejsca na adres zamieszkania. Chorzy, niepełnosprawni nie mogą otrzymać karty uprawniającej do parkowania na miejscach dla inwalidów bez adresu. Jakiś urzędniczy głupek nie pomyślał. Czy został ukarany? Ależ skąd, nie wiadomo kim on jest bo to jakieś ważne głupole tak postanowiły. Protokołów z obrad tej bandy nie można odszukać, bo ręka rękę myje.
pff
3 lata temu
DO wymieniany co 10 lat, ciekawe kto będzie ponosił z tym związane koszty, nie każdego stać na to i nie każdy ma potrzebę posiadania nowego DO, skoro państwo wymaga zmiany, to rozumiem, że koszty w całości pokrywa osobom, które mają malutko w portfelu, bo tym co za siedzenie spada kasa z nieba dopłacać nie trzeba! Ceny w górę, pobory niemal w dół!
bul
3 lata temu
pocalujcie mnie w zyc wy urzedasy
mieszko
3 lata temu
No mamy PiS
Otaku
3 lata temu
Ten cały "dowód" to wymysł jakiś starych Ruskich. Kiedyś ich nie było i wszyscy byli szczęśliwi. Wniosek? Dowody powstały tylko dla urzędników i totalitarystów...
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić