o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Ilona Raczyńska
Ilona Raczyńska
|
aktualizacja

Brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii. Karkonoski GOPR załamany zachowaniem dorosłych w górach

21
Podziel się

- Rodzice są nieodpowiedzialni, a my nie jesteśmy supermenami - mówi w rozmowie z WP Sławomir Czubak, naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR. Tylko w ciągu ostatnich dni ratownicy kilkukrotnie musieli ewakuować rodziny z małymi dziećmi, które weszły w wysokie partie gór i nie były w stanie zejść. A to dopiero początek ferii.

Dzieci nie powinny pozostawać bez opieki na szlakach
Dzieci nie powinny pozostawać bez opieki na szlakach (Shutterstock.com, Kazlova Irina)
bEDGBvWt

Płacząca siedmiolatka schodzi ze stoku z nartami w dłoniach. Przypadkiem zauważają ją strażnicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Rodzice prawdopodobnie nie zauważyli, kiedy dziecko wsiadło na wyciąg. Ich historia na szczęście skończyła się dobrze. Pisaliśmy o tym w WP Turystyka.

- To zdarzenie powinno być przestrogą dla wszystkich wypoczywających z dziećmi - dodają pracownicy parku. - Niestety, liczba akcji różnego rodzaju lawinowo rośnie.

- Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni musieliśmy ewakuować rodziny, które z dziećmi wybrały się w wysokie partie gór. Dorośli zachowują się bardzo nieodpowiedzialnie - i to trzeba podkreślić - mówi Sławomir Czubak. Ratownicy są przerażeni, jakim brakiem wyobraźni wykazują się dorośli, którzy wychodzą z dziećmi na szlaki.

bEDGBvWv

Przykład? Dwóch dorosłych z dwójką dzieci postanowiło wybrać się na Śnieżkę. Niestety wrócić już nie mogli. - Zadzwonili, że są na zamkniętym szlaku, a dzieciom jest bardzo zimno. Później okazało się, że miały pierwszy st. hipotermii (red. najniższy stopień, oznaczający przytomność i drżenie mięśni) - opowiada Czubak.

Ratownicy nie musieli długo czekać na kolejne "familijne" wezwanie. - Ze Śnieżnych Kotłów ewakuowaliśmy dwójkę rodziców z piątką dzieci. Wszystkie były w wieku poniżej 10 lat! Ok. godz. 17 zadzwonili, że potrzebują pomocy. Było ciemno, padał śnieg a wiatr był bardzo silny - opowiada naczelnik.

bEDGBvWB

GOPR i KPN ostrzegają, że w najbliższych dniach warunki w górach mają się pogorszyć. Ma spaść około 20 cm świeżego śniegu, wiatr może osiągać nawet 140 km/h. Będą zawieje i zamiecie śnieżne. Obowiązuje też trzeci st. zagrożenia lawinowego. Wyprawa w góry przy takich warunkach pogodowych wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności do lawinoznawczej oceny sytuacji.

- Apelujemy o rozwagę zawsze, gdy ktoś wybiera się na szlaki. A jeśli w grupie są dzieci, to szczególnie ważna jest ostrożność. Przed wyprawą koniecznie trzeba sprawdzać pogodę i wybierać niżej położone trasy. Absolutnie nie wolno narażać dzieci - dodaje Czubak. - My nie jesteśmy supermenami. Na każde zgłoszenie reagujemy, ale akcja zawsze wydłuża się w czasie, zwłaszcza przy złej pogodzie.

Zobacz także: Zobacz, jak zachowują się turyści w Zakopanem:
bEDGBvWW
KOMENTARZE
(21)
ella
4 lata temu
Czy rodzice, którzy z piątką dzieci( wszystkie do 10 roku życia!) wybierający się w zimie w góry mają poukładane w głowach?Ja z tyloma dziećmi, to wybrałabym się jedynie do Doliny Chochołowskiej na krokusy.Oczywiście w piękną pogodę i w środku tygodnia.Nie zapomniałabym dać wcześniej ostrzeżenia, że dostaną po łapach, jeżeli któregoś zerwą
xxx
4 lata temu
Jeśli wpadłeś na pomysł wybrania się do Zakopanego powinieneś niezwłocznie udać się do psychiatry.
Piotrek
4 lata temu
takie czasy, wtedy kiedy nie trzeba rozpieszczają bachory, karcą przy swoich dzieciach innych dorosłych lub nauczycieli że zwrócili uwagę, a tam gdzie trzeba się opiekować to zajmują się sobą jakby byli nastolatkami zapominając o dzieciach..
bEDGBvWX
Vv
4 lata temu
Discopolowcy tak mają.
Nick ...
4 lata temu
Janusze i Grażyny pojechały za 500+...wyborcy pisu, królowie życia...:-/
Ochrona
4 lata temu
To samo można porównać matka z dzieckiem w galerii dziecko robi co chce a matka ma chwilę spokoju
Cat
4 lata temu
Najbardziej w takich sytuacjach żal dzieci... :(
hehe
4 lata temu
Pokolenie facebooka i selfików... Dobrze, że powoli to przestaje być modne.
Anty'k
4 lata temu
Tylko pokrywanie kosztów akcji przez "mądrych" rodziców może ukrócić ten proceder.
ww
4 lata temu
ciągle powtarzam że za taka pomoc powinni płacić i to słon a raz dwa by się wyleczyli z beztroski
Ni
4 lata temu
A na co komu guru a po co to?
elas123
4 lata temu
dostali 500 plus i szaleją nie wiedza jak się zachować dzicz pierwszy raz w gorach. za kase dla dzieci sobie wycieczki robia i narazaja dzieciaki. za kazda taka akcje powinni być obciążeni kosztami
ssss
4 lata temu
500+ wyjeżdża z dzieciakami - i nie ma zielonego pojęcia jak się zachować w danych warunkach - czytać to za bardzo nie umie a co dopiero jeżeli chodzi o zrozumienie tekstu, ale "pon" całą gębą - no co ?? stać mnie. Głupota ludzi mało inteligentnych poraża.
bEDGBvWP
bronchacz
4 lata temu
Amerykanckich filmów się naoglądali i łażom jak cielaki.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić