Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Sebastian Łupak
|
aktualizacja

Brawo Polacy! Jesteśmy na dobrej drodze do analfabetyzmu

119
Podziel się:

Systematycznie spada odsetek Polaków czytających książki. Niedługo w dobrym towarzystwie wstyd się będzie przyznać, że się chodzi do księgarni, żeby nie wzięli nas za żenującego dziwaka.

Anna Mucha czyta fragmenty powieści Szczepana Twardocha
Anna Mucha czyta fragmenty powieści Szczepana Twardocha (East News)

Ostatnio na jednym z opiniotwórczych portali przeczytałem, że w meczu eliminacji do Euro 2020 ”Węgrowie wygrali z Chorwatami”.

”Węgrowie”!

Widać, że autor nie miał nigdy do czynienia z poprawną formą ”Węgrzy”.

Ja wiem, że język polski jest trudny i piszę to całkiem serio. Weźmy liczbę mnogą narodowości: Węgrzy, Szwedzi, Norwegowie, Łotysze, Azerowie, Ormianie. Za każdym razem inna końcówka i do tego trudne słowo. Można się pogubić.

Łatwo powiedzieć: czytajmy więcej! Gdy człowiek widzi słowo w druku, poprawnie napisane - w gazecie, w książce - to mu się właściwa forma utrwala. A co, jeśli zobaczy pisaną formę ”Węgrowie”?

Powiedzmy sobie szczerze – korekta w mediach nie istnieje. Korektorzy i korektorki zostali pozwalniani i trzeba liczyć na czerwony wężyk programu Word, który podkreśli nam błędy. Akurat słowa "Węgrowie" nie podkreślił.

Na czytelnictwo też bym specjalnie nie liczył. Może gdyby autor słowa ”Węgrowie” czytał książki Krzysztofa Vargi, jego węgierskie reportaże – ”Gulasz z turula” czy ”Langosz w jurcie” – wiedziałby, jak się poprawnie odmienia liczbę mnogą narodowości naszych bądź co bądź bratanków od szabli i szklanki.

Tymczasem czytelnictwo w Polsce dramatycznie spada. Jak podały Wirtualne Media ponad 60 proc. Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku żadnej książki. Żadnej! A aż 28 proc. Polaków nie ma w domu ani jednego egzemplarza książki! Tak wynika z badań Biblioteki Narodowej. Ktoś może zapytać w związku z tym, i to całkiem serio, po co nam w ogóle Biblioteka Narodowa, skoro z roku na rok coraz mniej czytamy. Oni prowadzą badania swojej własnej samozagłady.

Czytających jest coraz mniej – tylko 37 proc. z nas przeczytało w zeszłym roku przynajmniej jedną książkę. Gdzie są winni tego stanu rzeczy? Po pierwsze rozwój technologii sprawia, że siedzimy z nosami w telefonach, na portalach, na Netfliksie. Tu wszystko miga, przesuwa się, wyskakują coraz to nowe okna i linki. Jest to i pociągające, i uzależniające. Jaka książka może się mierzyć z YouTubem, prawda?

A jednak – każdy z nas miał, mam nadzieję, taki moment, gdy zagłębił się w lekturze na długie godziny. Może to był skandynawski kryminał, polski romans nad rozlewiskiem, może jakieś modne w zeszłym sezonie sado-maso, a może Biblia? Książki bywają fajne, ciekawe, wciągające, pouczające, ekscytujące i frapujące. Zaryzykuję stwierdzenie, że można trafić na powieść tak dobrą, jak serial Netfliksa. Słowo!

Oczywiście współczesna szkoła nie uczy czytania, tylko odstrasza od niego. Słabo opłacani nauczyciele, którym MEN narzuca listy lektur sprzed 50 lat, nie mogą nic zrobić. Zamiast nauczyć dzieci, że czytanie to przygoda, grzęzną w niezrozumiałych dla współczesnej młodzieży romantycznych poematach i młodopolskich dramatach. Czytanie staje się dla młodego człowieka katorgą, bo ma się nijak do współczesnego świata młodych ludzi, wychowanych na ”Grand Theft Auto”.

Bogu (i J.K. Rowling) dzięki za ”Harry'ego Pottera”, który daje dzieciom oddech od pełnych cierpień i tęsknot hymnów Słowackiego ("Stoję rozkoszy próżen i dosytu…” Co??) Zanim zaczniemy czytać i rozumieć Słowackiego, potrzeba lat treningu na czymś łatwiejszym!

Tak więc nikt nas czytania nie nauczył, a tu jeszcze Netflix i nowy smartfon skutecznie nas od druku odciąga. Czytanie powoli staje się hobby dla nielicznych, dziwactwem, przyzwyczajeniem ludzi z XX wieku, którego młodzi nie kumają i nie jest to dla nich żaden sztos. A szkoda!

Być może przydałaby nam się społeczna pomoc rządowa w postaci programu ”Książka +”, w ramach której każda rodzina bez książki w domu, dostałaby do domu darmowy egzemplarz powieści Stiega Larssona czy Szczepana Twardocha. Na półce wygląda to dobrze, komponuje się między ramkami ze zdjęciami z pierwszej komunii i wakacji na Majorce, a i sięgnąć by można, żeby zobaczyć, o co tyle szumu z tym całym czytaniem.

Inaczej grozi nam wtórny analfabetyzm, czyli niezrozumienie najprostszych przekazów. Niby litery układają nam się w wyrazy, a wyrazy w zdania, ale nic nie układa się w żadne sensy. Nie rozumiemy wiadomości, informacji, reklam. Tym bardziej nie jesteśmy w stanie zrozumieć, co mówią do nas ekonomiści o kosztownych obietnicach rządu. Naruszenie stabilizującej reguły wydatkowej? Ja nic nie wiem, ja nie jestem z Warszawy…

W efekcie nasz świat powoli zaludniają Węgrowie. A my nie jesteśmy w stanie ich tryumfalnego marszu zatrzymać.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Książki
KOMENTARZE
(119)
suweren
4 lata temu
Książki Twardocha ? Nie.Dziękuję.
Mm
4 lata temu
Książki, niestety są drogie, polskich autorów jeszcze kupię ale zagranicznych ściągam na ebooka.
bella
4 lata temu
Piszesz zapewne o tych, którzy tworzyli w pocie czoła program dla Koalicji Eurogeriatrycznej? Tylko cztery słowa: "odsunąć PiS od władzy" a jakaż to głębia myśli i propozycji dla Polaków na przyszłość...Jak to czytałam to miałam łzy w oczach...jak wielkie musi być poświęcenie tych kamiennych dinozaurów, by tak skomplikowany i z góry skazany na niepowodzenie program partii wymyślić?!
Zbyszek
4 lata temu
W sumie to nie wiadomo. Może to był mecz Węgrowie kontra Polakowie i Węgrowie faktycznie wygrali?
Niko
4 lata temu
To może ktoś po tylu katach wpadnie na pomysł i uprości nasz język bo z prostej przyczyny po co komu te wyjątki gramatyczne ż, rz, uó, h, ch itd. Dziennie czytam okoł2h ale nie książki.
kk
4 lata temu
Szkoła nie jest od przyjemności i fajnych lektur, a jak ktoś nie rozumie Słowackiego i Mickiewicza i nie potrafi wyciągać wniosków jakie płyną z treści utworów tych poetów, to znaczy, że jest totalnym zerem intelektualnym.
^bS^*
4 lata temu
Pięknie takie towarzystwo to doprowadzi ale...
aaa
4 lata temu
Tlen/o2 na temat analfabetyzmu to lepiej by się nie wypowiadał. Tu pracują sami analfabeci, a znalezienie artykułu dłuższego niż trzy zdania bez błędu graniczy z cudem. I to w większości tyczy się błędów ortograficznych, albo wielbłądów innego rodzaju. Mimo pozowania na inteligenta przy porównywaniu Pottera do Słowackiego autor wykazał się słomą w butach. Nie twierdzę, że kanon lektur szkolnych był, a szczególnie jest ideałem, ale bazowanie na dobrze czytającej się literaturze współczesnej nie jest dobrą drogą do poznania dorobku literatury światowej z innych epok. A o to raczej chodzi w szkole.
ninka
4 lata temu
jacy nauczyciele taka ich nauka rosnie analfabetyzm ale to tylko wina nauczycieli bo mja to gdzies wola krzyczec na ulicach A jaka praca taka płaca proste
konrad
4 lata temu
Nie zapominajmy, że rolę CZYTANIA książek, przejmują powoli audiobooki. Ludzie słuchają czytanej książki i mówią, że "przeczytali". W dobie internetu, trudno stwierdzić, czy ludzie rzeczywiście czytają mniej. Wszystko można pobrać, czytać na telefonach, czy wydrukować nielegalny egzemplarz. To, że poziom się obniżył, tak czy inaczej, jest zjawiskiem ogólnym. Wystarczy zestawić wyniki z matur na przestrzeni ostatnich lat. Humaniści, czy ścisłe. Wszystko leży w 20-25%.
antykomer
4 lata temu
w sumie nie wiem dokładnie na czym te badania się opierają. Jaka jest próba do tych statystyk? To, że ktoś nie chodzi do biblioteki miejskiej nie znaczy, że nie czyta. Może książkę od znajomego pożyczyć, poczytać w formie ebooka. Są też te akcje z podrzucaniem książek. Jest wiele możliwości w tych czasach
nieco starszy...
4 lata temu
Ludzie. No nie mogę !!! Co tam jest na talony ??? To są książki na tym czarno-białym zdjęciu ???? Toż to fotka z PAPIERNICZEGO !!!! Z lat '80-tych !!!! To co wygląda na książki to są chińskie piórniki ! na tym zdjęciu są artykuły papiernicze na talony a nie książki :-) :-) :-)
wie?
4 lata temu
Może ci Węgrzy grali w Węgrowie?
223
4 lata temu
Mniej TVN, pudelka, RMFu
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić