o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Brexit. Brytyjski parlament zagłosuje przeciw zasadzie sprzed ponad 400 lat?

11
Podziel się

Brexit w dalszym ciągu pozostaje wielką niewiadomą. Sytuacja skomplikowała się po raz kolejny, gdy spiker Izby Gmin stwierdził, że Theresa May nie może po raz trzeci poddać pod głosowanie umowy, nad którą głosowano już dwukrotnie. Rząd May będzie we wtorek dyskutował nad dalszymi krokami ws. brexitu.

Brexit. Brytyjski parlament zagłosuje przeciw zasadzie sprzed ponad 400 lat?
Brexit. Brytyjski parlament zagłosuje przeciw zasadzie sprzed ponad 400 lat? (East News)
bEgvKCtN

Brexit. Dwukrotne odrzucenie umowy wypracowanej przez Theresę May

Premier Theresa May w ostatnich dniach starała się uzyskać większość głosów Izby Gmin nad wypracowaną przez jej rząd umową z Unią Europejską ws. brexitu. Przygotowany dokument został odrzucony przez brytyjski parlament dwukrotnie - 15 stycznia i 12 marca. W drugim głosowaniu Izba Gmin odrzuciła umowę większością 149 głosów - co oznaczało, że May musiała przekonać do zmiany zdania 75 parlamentarzystów.

- Drobna zmiana w tekście lub nowa opinia radcy rządu nie sprawia, że umowę - już dwukrotnie odrzuconą przez Izbę Gmin - będzie można po raz kolejny przedstawić pod głosowanie - zadecydował w poniedziałek spiker Izby Gmin, John Bercow. Powołał się on tym samym na zasadę z 1604 roku, która głosiła, że w czasie jednej sesji parlamentu nie można poddać pod głosowanie odrzuconego już w głosowaniu wniosku. Brexit po raz kolejny stanął pod znakiem zapytania.

bEgvKCtP

Brexit. Izba Gmin zagłosuje przeciw zasadzie sprzed ponad 400 lat?

Komentując decyzje spikera Izby Gmin Nadhim Zahawi, minister ds. dzieci i rodzin w rozmowie z BBC stwierdziła, że jedną z możliwości jest przegłosowanie przez parlamentarzystów wniosku o zignorowanie zasady sprzed ponad 400 lat, na którą powołał się Bercow.

- Gdyby była większość w parlamencie, wolałbym, abyśmy odłożyli tę zasadę na bok i głosowali (nad umową ws. brexitu) - powiedział Zahawi. Dodał, że w innym przypadku dojdzie do znacznego opóźnienia brexitu. - Nie uważam, aby to było dobre - podkreślił, cytowany przez Rzeczpospolitą.

Jak tłumaczy Zahawi, decyzja Bercowa zwiększa ryzyko, że rząd nie przeprowadzi brexitu. Wiceminister ds. brexitu, Kwasi Kwarteng poinformował brytyjski parlament, że rząd zamierza zwrócić się do Unii Europejskiej z prośbą o jego opóźnienie.

bEgvKCtV

W przypadku braku większości dla umowy proponowanej przez Theresę May lub alternatywnego rozwiązania na mocy procedury wyjścia (opisanej w art. 50 traktatu o UE) Wielka Brytania opuści Wspólnotę o północy 29 marca 2019 r.

bEgvKCuq
KOMENTARZE
(11)
Rumburak1
2 lata temu
Póki co to widzę, że do brexitu dążą ciapate z Iraku, Pakistanu itp., którzy osiedlili się w Anglii na dobre. To oni będą rządzić tym krajem nie białasy i to ni będą dyktować warunki życia w Anglii. Przykładowo Unia nie przyjmie imigrantów z takich krajów jak Syria, Wenezuela, Kenia, Irak, Afganistan itp., to ci imigranci zaleją właśnie Anglię. Wprowadzą sobie swój wymarzony brexit odetna się od wszystkich. Jedyne co się zmieni to to, że zamiast przypływu siły roboczej z Europy będą mieć leni i nierobów z Afryki, Pakistanu czy Syrii itd. Wytworzy się chaos, będzie więcej przestępstw i życia w niepewności i ciągłym strachu. Właśnie tacy kolesie z Iraku, którzy siedzą w rządzie brytyjskim doprowadzą ten kraj na totalne dno i zacofanie...
osa
2 lata temu
rozsądnie będzie poczekać do wyborów i zobaczyć kto karty będzie rozdawał , jak korzystnie wybiorą wyborcy to może nie będzie trzeba odchodzić z Unii , obecny kierunek Unii jest nie do zaakceptowania tylko lewactwo zadowolone ale to kierunek donikąd normalni ludzie tego nie akceptują ! jest nadzieja ,że wyborcy wybiorą odpowiedzialnych polityków na stanowiska w Unii i Unia zacznie się rozwijać , cenić wartości ponadczasowe i rodzinę ale też historyczne uwarunkowania Europy , pozostawi Ojczyzny na swoim miejscu i Niemcy już landów z naszych Ojczyzn robić nie będą !!! wszystko w rękach wyborców -- słusznie przedłużyć czas do wyborów !
Boss
2 lata temu
Ja tam sie nie martwie.Mam i polskie i brytyjskie obywatelstwo wiec leje na Brexit.Fajnie tylko jakby pogonili stad wykletych darmozjadow ktorych tu pelno.
bEgvKCur
wania
2 lata temu
A rozwód z unia to będzie cywilny i kościelny.
polityk
2 lata temu
przeciw zasadzie sprzed ponad 400 ? A nie z przed wczoraj jak u nas?
ja
2 lata temu
chcieli to mają - to chyba duzi chłopcy i dziewczynki
rodzinne komb...
2 lata temu
co w tym dziwnego
asd
2 lata temu
unia to śmieszny sojusz !!! cała unia klęka na kolanach przed wielka brytanią !!! co to ma być !!! EU nie potrzebuje GB !!! jak na moje to powinna unia z dnia na dzień zerwać wszystkie porozumienia, ponakładać takie podatki itp jak na rosje i tyle było by z "wielkiej" brytani
qqqqqqqqqqq
2 lata temu
Żyd z Hindusem kłócą się, a komentuje to Chińczyk. I to wszystko w Brytyjskim parlamencie. Ale beka!!!!!!!! Quo vadis Brytania ;-)
nie dajcie si...
2 lata temu
lewactwo robi wszystko żeby zakłócić brexit. Niech w końcu brytyjczycy uwolnią się od okupacji brukseli na wyspach.Każdy naród chce rządzić po swojemu w swoim kraju.
xyz
2 lata temu
Panie Zahawi, to co pan proponuje nazywa sie relatywizacją, i jest możliwie najgorszym wyborem. Bo prowadzi to w prost do sytuacji, że osiągamy cel z pominięciem dotychczas stosowanego prawa i norm. Tak robili w Polsce komuniści: "co prawda nasza decyzja jest niezgodna z prawem, ale tego wymaga interes ludu pracującego miast i wsi"
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić