o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Martyna Kośka
|

Brexit. Negocjacje w sprawie granicy z Irlandią będą intensyfikowane

0
Podziel się

Wielka Brytania przedstawiła UE nową propozycję w sprawie rozwiązania problemu granicy irlandzkiej, dlatego negocjacje dotyczące brexitu mają być zintensyfikowane w weekend - poinformowało w piątek w Brukseli unijne źródło dyplomatyczne.

Spotkanie premierów Wielkiej Brytanii i Irlandii
Spotkanie premierów Wielkiej Brytanii i Irlandii (Twitter, Twitter)
bDgfhcOd

Negocjacje w sprawie umowy regulującej wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej utykają w na przeszkodzie jak dotychczas nie do przeskoczenia: na ustaleniu granicy między pozostającą częścią Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną a Irlandią. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przedstawił 2 października propozycje zastąpienia tzw. irlandzkiego backstopu, na który nie zgadza się jego rząd. Zgodnie z tymi propozycjami po zakończeniu w 2020 roku okresu przejściowego Irlandia Północna miałaby wyjść wraz z resztą Zjednoczonego Królestwa z unii celnej z UE, ale pozostałaby w unijnym jednolitym rynku w zakresie obrotu towarami.

Główny negocjator ze strony Komisji Europejskiej Michel Barnier przekazał ambasadorom państw UE ogólną informację w tej sprawie po przedpołudniowym spotkaniu z brytyjskim sekretarzem stanu ds. brexitu Stevem Barclayem – informuje PAP.

bDgfhcOf

- W propozycji są elementy, które pozwolą zespołom negocjacyjnym na pracę ukierunkowaną na pozytywne zakończenie. Sytuacja pozwala na zintensyfikowanie dyskusji w najbliższych dniach - powiedziało dziennikarzom w Brukseli wysokie rangą źródło dyplomatyczne.

Obejrzyj: Brexit. "Brytyjska gospodarka jest w szoku"

Po weekendzie przeglądem ustaleń mają się ponownie zając unijni ambasadorzy.

Zgodnie z obecnymi ustaleniami Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 31 października. Aby odbyło się to w uporządkowany sposób, porozumienie między Londynem a Brukselą powinno zostać osiągnięte najpóźniej podczas szczytu UE w dniach 17-18 października.

bDgfhcOl

Oznaczałoby to powstanie granicy celnej między Irlandią Północną a Irlandią oraz granicy regulacyjnej między Irlandią Północną a Wielką Brytanią (Anglią, Szkocją i Walią). UE odrzuciła te pomysły. W piątek - według źródeł - Barclay miał przyznać, że rozwiązaniem dotyczącym ceł nie może być granica na wyspie irlandzkiej.

Strona unijna konsekwentnie powtarza, że nowe rozwiązania muszą zapobiegać powstaniu twardej granicy między Irlandią, a Irlandią Północną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDgfhcOG
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić