o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Brexit. Ogromna porażka rządu Theresy May. Umowa odrzucona

35
Podziel się

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w głosowaniu projekt umowy o warunkach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Za porozumieniem głosowało 202 parlamentarzystów, przeciwko było 432.

Theresa May będzie musiała przedstawić plany dotyczące następnych kroków.
Theresa May będzie musiała przedstawić plany dotyczące następnych kroków. (PAP/EPA, PAP/EPA)
bEiVNpuJ

- Porażka brytyjskiego rządu w głosowaniu nad porozumieniem dotyczącym wyjścia z UE oznacza przedłużenie niepewności politycznej i ekonomicznej w Europie. Taki scenariusz był oczekiwany przez rynki i komentatorów, jednak nie umniejsza to powagi sytuacji. Już obecnie widać wpływ niepewności na klimat biznesu w Europie Zachodniej, co przełoży się negatywnie na kondycję polskiej gospodarki - mówi dla money.pl Przemysław Kwiecień, główny ekonomista Domu Maklerskiego XTB Brokers.

Wynegocjowana przez premier Theresę May umowa była krytykowana zarówno przez opozycję, jak i koalicjantów rządu z Demokratycznej Partii Unionistycznej oraz część polityków Partii Konserwatywnej.

bEiVNpuL

Zaraz po ogłoszeniu wyników lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn złożył wniosek o wotum nieufności dla rządu premier Theresy May. Głosowanie w środę.

Jest to największa porażka urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu. Jak pisze w analizie Polska Agencja Prasowa, dotychczasowy niechlubny rekord należy do Ramsaya MacDonalda, który w 1924 r. stał na czele mniejszościowego rządu Partii Pracy. Jego rząd sprzeciwiał się wówczas powołaniu komisji wyjaśniającej aktywność komunistycznego dziennikarza J.R. Campbella, który w liście otwartym na łamach gazety wydawanej przez Komunistyczną Partię Wielkiej Brytanii wzywał członków armii do buntu przeciwko władzy.

W efekcie rząd MacDonalda przegrał aż 166 głosami, a wkrótce później doszło do upadku jego gabinetu.

bEiVNpuR

Co dalej?

Theresa May będzie musiała przedstawić plany dotyczące następnych kroków w ciągu trzech dni obrad Izby Gmin, czyli najpóźniej w poniedziałek.

Wśród możliwych scenariuszy są m.in.: powtórzenie głosowania przy uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony Unii Europejskiej, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatów lub nawet - co mniej prawdopodobne - wyjście z UE bez umowy, organizacja drugiego referendum lub zwołanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Theresa May zaraz po głosowaniu przyznała, że na obecnym etapie nie planuje się przedłużenia procedury, czyli użycia art. 50.

bEiVNpuS

- Naszym zdaniem nie dojdzie jednak do chaotycznego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, co byłoby najgorszym scenariuszem dla europejskiej gospodarki, ale także dla Polaków pracujących na Wyspach. Najbardziej prawdopodobne jest przedłużenie okresu negocjacyjnego o trzy miesiące. Jeśli w porozumieniu znajdzie się zapis sztywno określający okres pozostania Wielkiej Brytanii w unii celnej (np. rok po wyjściu z UE), ma ono szasnę na aprobatę w parlamencie i wyjście z Unii Europejskiej może nastąpić jeszcze w tym roku. Niepewność co do Brexitu utrzymuje kurs funta na niskim poziomie i może tak być do czasu jej ustąpienia - dodaje główny ekonomista Domu Maklerskiego XTB Brokers.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiVNpvm
KOMENTARZE
(35)
kogo to
2 lata temu
Nie lubię angoli noszą tyłek wyżej niż głowę strasznie buffonisty naród więc dobrze im tak
Antoni
2 lata temu
Brytyjczycy wyjściem z Unii chcieli zachowac Brytanię z dawnych lat, po prostu dumną, piękną, poteżną, z czasów "Rule Britannia"....... Zapomnieli jednak, że to Polacy ją teraz budują (ale mogą wyjechać...) a pozostaną ci do których trzeba dokładać, ale nie napiszę o kogo mi chodzi, żeby mi łatki hejtera, rasisty, ksenofoba mi nie przypięli...
ona
2 lata temu
chca wyjsc z Unii i jeszcze warunki stawiaja???? Wypad
bEiVNpvn
ja
2 lata temu
Tak bardzo chcieli wyjsc z Unii to niech spieprzaja. Na poczatku w europie zrobi sie ciezko ale pokazemy ze bez nich tez da sie zyc. Nie sa pepkiem swiata,
QW
2 lata temu
ALE ,MIMO WSZYSTKO - NIE MOŻNA BYĆ W TAKIEJ UNII JAKĄ ONA JEST OBECNIE - POD PRZYWÓDZTWEM ADOLFINY I ALKOHOLIKA . TO MA BYĆ UNIOA GOSPODARCZA SUWERENNYCH PAŃSTW A NIE JAKIS STANÓW ZJEDNOCZONYCH EUROPY - BIS. TO NA PEWNO SIĘ NIE UDA.
xzz
2 lata temu
Brytyjczycy wyrazili swoje zdanie w referendum ale politycy przez nich wybrani wiedzą lepiej i mają w głębokim poważani ich zdanie. Taki skutek ma oderwanie elit od narodu i to jest problemem nie tylko brytyjczyków.
(((())))
2 lata temu
Mamy dopiero styczeń to niech Się kwiecień nie martwi oto co będzie w maju.
Art
2 lata temu
A gdzie inteligentny Cameron się podział.... Brytyjczycy którzy byli przeciw brexit powinni mu złożyć podziękowania za ten syf którego narobił.
polkie
2 lata temu
Kiedy Wielka Brytania odda Polsce nasze zloto???
Anna
2 lata temu
Prawdziwy powód brexitu i referendum to niechęć elit brytyjskich do wspierania budowy IV Rzeszy, która rozwija się w najlepsze. W. Brytania zawsze w sposób mniej lub bardziej skryty występowała przeciw najsilniejszemu państwu na kontynencie. Przed wiekami była to Francja, Hiszpania a w XX w. Niemcy.
wqfwe
2 lata temu
wina tuska, wszędzie czego się chyci to się rozlatuje
ha
2 lata temu
UE ..już zadbała o warunki , by było ciężko ...wyssać ile się da
Tadeusz
2 lata temu
Nie napędzajcie na ludzi strachu bo Wielka Brytania postawi więcej celników i będzie jak trza ! Najwięcej szerzy wroga propagandę mercedes-Niemcy bo rynek angielski jest jak kura znosząca złote jaja dla nich a to ich zaboli i to mocno ! Cała reszty jest do opanowania i będzie jak przedtem.
bEiVNpvf
Zbigniew
2 lata temu
Trzasnąć drzwiami na eurokołchoz, że futryna wyleci. Zazdrozczę Anglikom, że się już z tego eurobagna wydostali."Rule Britania over waves...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić