Wróć na
oprac. Krystian Rosiński
|

Brexit. Wielka Brytania chce uszczelnić granice. Planuje pełne kontrole towarów z UE

41
Podziel się

Od początku 2021 roku wszystkie towary importowane z Unii Europejskiej mają być objęte pełną kontrolą celną i graniczną. Brytyjski rząd chce w ten sposób wzmocnić swoją pozycję w nadchodzących rozmowach handlowych - informuje "Daily Telegraph".

Brexit dokonany, teraz czas na negocjacje. Wielka Brytania chce zwiększyć presję na Brukselę.
Brexit dokonany, teraz czas na negocjacje. Wielka Brytania chce zwiększyć presję na Brukselę. (Getty Images)
bCIuCywl

- Planujemy pełne kontrole wszystkich towarów importowanych z UE - deklaracje wywozowe, deklaracje bezpieczeństwa, kontrole zdrowia zwierząt i kontrole wszystkich towarów supermarketowych, które będą przechodzić przez punkty kontroli granicznej. To podwoi od stycznia 2021 roku praktyczne wyzwania na granicy - taką informację przekazał dziennikowi wysoki rangą urzędnik rządowy. Jego wypowiedź cytuje PAP.

Choć brexit już się dokonał, to jednak teraz przed Wielką Brytanią i UE stoi perspektywa negocjacji umowy handlowej. Zdaniem "Daily Telegraph" zwiększenie kontroli importowanych towarów ze Starego Kontynentu ma wzmocnić pozycję negocjacyjną rządu Borisa Johnsona.

Jeśli bowiem przez najbliższe 11 miesięcy (do końca 2020 roku) Bruksela i Londyn nie dojdą do porozumienia, to handel między UE a Wyspami będzie odbywać się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu. Oznacza to obowiązywanie ceł i barier pozataryfowych.

bCIuCywn

Zobacz też: Brexit. Co to znaczy dla polskich firm? Emilewicz: "Zmienią się zasady gry"

Źródło brytyjskiego dziennika wskazało, że urząd premiera już zlecił wszystkim ministerstwom poczynienie odpowiednich przygotowań na wypadek pełnych kontroli granicznych.

Gazeta wskazuje, że to znaczne odejście od dotychczasowych planów, jakie rząd opracował w przypadku wyjścia z UE bez umowy. Zapisy tzw. twardego brexitu dotychczas zakładały, że ok. 87 proc. towarów z UE miało być zwolnionych z wszelkich ceł.

bCIuCywt

Zmiany perspektywy współpracy gospodarczej z UE obawiają się brytyjscy przedsiębiorcy. Szczególnie zaniepokojeni są przedstawiciele branży motoryzacyjnej, która obawia się przerwania łańcuchów dostaw podzespołów - obecnie bardzo precyzyjnie skoordynowanego przedsięwzięcia.

Obaw firm nie rozwiewa rzeczniczka rządu, do której "Daily Telegraph" zwrócił o komentarz ws. podawanych przez ich źródło informacji.

- Opuszczamy unię celną z UE i jednolity rynek. To oznacza, że biznes będzie musiał się przygotować do życia poza nimi - powiedziała, cytowana przez PAP.

bCIuCywu

Od lutego rozpoczyna jedenastomiesięczny okres przejściowy. W tym czasie Wielka Brytania i UE chcą wypracować wspólne porozumienie wyjścia Brytyjczyków z UE.

Do końca 2020 roku Zjednoczone Królestwo stanie się w praktyce niegłosującym członkiem UE. Do końca roku będzie członkiem jednolitego unijnego rynku. Ponadto wciąż będzie wpłacało składki do budżetu UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCIuCywO
KOMENTARZE
(41)
UETOM
5 miesięcy temu
Jestem kierowcą tira i jeżdżę do angli, codziennie tysiące tirów przeprawia się z towarami do UK, a z powrotem co najmniej 80% na ląd wraza na pusto. Około 40% ciężarówek to chłodnie tak jak i ja taż jeżdżę chłodnią. Jest to bogaty kraj, bo mieli swój czas na podboje i rabunki, ale nie jest to też studnia bez dna. Mam tylko nadzieję, że UE nie ugnie się przed ich groźbami kontroli granicznych, a angolom brexit będzie jeszcze długo odbijał się czkawką. Proszę mi uwierzyć, że oprócz ludzi wykształconych, których nie widać na codzień na ulicach, pozostali to tępy naród.
Negocjatorzy?
5 miesięcy temu
Tak jak w przypadku Włoch,Niemiec,Hiszpanii itd...Oni wszyscy umieli jedno .Rabować,wywozić majątki ludzi,gwałcić mordować...Tak dorobili się bogactwa na pewno nie na swojej pracy i negocjacjach.
Observer
5 miesięcy temu
To tylko negocjacje. Szkoda tylko ze oni nadal mysla ze sa pepkiem swiata.
bCIuCywP
Jkl
5 miesięcy temu
Do nieogarniętych: nie chodzi o to by walczyć o tańsze produkty lecz o większe zarobki.
Norm
5 miesięcy temu
I krzyżyk na drogę. Niech od nowa zakładają kolonie i wykorzystują biedne społeczności bo tylko no ich stać. Zobaczymy co będzie jak Królowa będzie musiała stanąć w kolejce po zasiłek. Teraz tylko trzeba by dumni Szkoci i Irlandczycy zadbali o swoje i przestali być podporą ex imperialistów.
Najnowsze komentarze (41)
Pol67
5 miesięcy temu
Haha, a co kupujecie angielskiego w sklepach..?? Z napisem Made in England..?? nic..!
dfgdfg
5 miesięcy temu
spoko, unia jeszcze tak dosra brytolom że ci zatęsknią za nią
głupi Boris
5 miesięcy temu
A mnie żal Szkocji i Irlandii że idą na dno razem z Brytolami. Walii mi nie żal bo nic nie zrobili żeby było inaczej, ale Szkoci i Irlandia nie zasługują aby cierpieć za głupotę innych. Wierzę, że Szkoci i Irlandia wynegocjują dla siebie samych korzystne umowy i nie będą dłużej pod pantoflem Londynu a wyjdą z całej opresji na lepszych warunkach jako bardziej otwarci na partnerstwo Europy.
Franc
5 miesięcy temu
Ciekawe kto będzie pracował na nierobów jak wyjadą cudzoziemcy. Zarosną brudem i zginą we własnym smrodzie. Niech to działa odwrotnie Nie sprzedawać im nic albo za towar. Niech sobie jedzą funciory. Irlandczycy i Szkoci w końcu będą pracować na siebie
Tusk
5 miesięcy temu
Dokładnie wiedzą dlaczego wyszli z LEWACKIEJ UE ,POdziękujcie TUSKOWI ,teraz dopiero zaczną robic interesy ,bo tak byli ograniczani
wania
5 miesięcy temu
Londyn po raz drugi zbombardował Berlin .
Wątppliwość
5 miesięcy temu
I zatrzymają swoje zakłady motoryzacyjne, czy zwiększą zapasy magazynowe części i zamrożą więcej pieniędzy?
!!!!
5 miesięcy temu
Czy oni zapomnieli, że są wyspą i ich egzystencja zależy od ścisłej współpracy z innymi krajami?
bCIuCywH
Tkt
5 miesięcy temu
Coraz lepiej - myślę że UK za 20 lat to będzie poziom dzisiejszej Hiszpanii czy Włoch także ich gospodarka spowolni i to znacznie
Maks
5 miesięcy temu
Anglicy bardzo lubią cukinie. Przywykli (tak jak i my), że są dostępny cały rok. Dlaczego? Bo w Hiszpanii są dobre warunki do uprawy ich zimą bez kosztownego ogrzewania szklarni. Tak działa wspólny rynek w UE. No to teraz życzę Brytolom, że mieli długie odprawy i wysokie cła na cukinie, ale i sałatę lodową, bakłażany, brokuły... Good luck na good nicht! :D
Pamiętajacy
5 miesięcy temu
Do negocjacji z Anglią ,unie powinna reprezentować polska "specjalistka " w ekspresowym zamykaniu rozdziałów ... europosłanka Danuta Huebner / jakieś takie dziwne nazwisko/. będzie szybko i sprawnie z korzyścią ...........dla drugiej strony !!!!!
Kysyby
5 miesięcy temu
Oczywiście że to powinno działać w obie strony. Ciekawe co będzie bardziej korzystne i dla kogo?? Mają tego pecha że to wyspa i koszty wysyłki tam i z powrotem będą dużo droższe niż normalny handel lądowy. Więc myślę że Brytowie sami strzelają sobie w stopę.
gość
5 miesięcy temu
Zobaczycie jak szybko dojdą do stanu z przed 31-01-2020. Po roku max dwóch będą w jeszcze lepszej kondycji. Tylko nikt im nie będzie sie wpieprzał w sprawy wewnętrzne.Kogo będą chcieli to wpuszczą, i będą sobie prowadzić politykę klimatyczną dostosowaną do swoich możliwości,bez płacenia kar i wpłacania do budżetu Unii. Bardzo dobry krok.
Nooooooog
5 miesięcy temu
I pełne kontrole w drugą stronę tego wyspiarskiego szajsu!!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić