o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Brexit wraca na języki. May zapowiada rezygnację, funt traci

21
Podziel się

Koniec brytyjskiej premier Theresy May wydaje się nieunikniony. W czerwcu kolejne głosowanie nad umową ws. brexitu, jeśli nie uda się jej przeforsować - May zapowiada, że odejdzie. Funt traci.

Bliski koniec Theresy May. Brytyjska premier szykuje wybory na następcę
Bliski koniec Theresy May. Brytyjska premier szykuje wybory na następcę (East News)
bEiVIdPF

Brytyjska premier znalazła się pod naciskiem liderów swojej partii. Konserwatyści mają dość jej rządów i impasu związanego z brexitem. W czwartek brytyjska premier spotkała się na 10 Downing Street z jednym z ważniejszych członków jej ugrupowania - Grahamem Brady’m.

Rozmowa nie należała do najnliszych, dotyczyła najbliższej przyszłości May i utrzymania przez nią stanowiska premiera Wielkiej Brytanii. Na początku czerwca Izba Gmin ponownie zajmie się umową wypracowaną pomiędzy Brukselą a Londynem, która ma określić warunki rozwodu Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską.

bEiVIdPH

May po ostatnie próbie przeforsowania umowy ma ustąpić ze stanowiska. Czysto teoretycznie brytyjska premier do końca roku nie musi się martwić o stołek, dzięki temu, że obroniła stanowisko po uzyskaniu wotum zaufania. Jednak członkowie Partii Konserwatywnej wyraźnie tracą cierpliwość i chcą zmiany premiera.

Jak podaje BBC, May ma ponownie spotkać się z Brady’m - niezależnie od wyników głosowania nad brexitową umową w Izbie Gmin - i przedsawić harmonogram wyborów jej następcy.

Zobacz także: Obejrzyj: Saryusz-Wolski o Tusku: "Jest winien brexitu"

Naciski na May to nie tylko efekt brexitu. Konserwatyści chcą, by jeszcze tego lata opuściła 10 Downing Street ze względu na słaby wynik ich partii w ostatnich wyborach lokalnych w Anglii. W partii mówi się też, że jest to "niewyobrażalne", by brytyjska premier utrzymała stanowisko, jeśli brexitowa umowa zostanie odrzucona po raz czwarty.

bEiVIdPN

Najmocniej ręce zaciera już Boris Johnson, były minister spraw zagranicznych i były burmistrz Londynu, który od dawna ma chrapkę na fotel premiera Wielkiej Brytanii. Johnson jest zagorzałym zwolennikiem jak najszybszego opuszczenia Unii Europejskiej, nawet kosztem zerwania negocjacji z Brukselą.

Waluta reaguje

Notowania funta szterlinga w relacji do dolara amerykańskiego na rynku Forex osuwają się nieustannie od dziesięciu sesji giełdowych. Zamieszanie z brexitem, jak widać, nie sprzyja brytyjskiej walucie. Obecnie jeden funt kosztuje ok. 1,27 dolara. W stosunku do złotego - za brytyjskiego funta trzeba zapłacić 4,90 zł.

bEiVIdPO

Wydarzenia z brytyjskiej sceny politycznej nie oszczędzają funta szterlinga. To najdłuższy, nieprzerwany ciąg osłabiania się funta wobec pozostałych walut od 2000 roku. A nic nie wskazuje na solidne odbicie brytyjskiej waluty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiVIdQi
KOMENTARZE
(21)
Jasiek z IV b
2 lata temu
A do złotówki poszedł w górę i gdzie tu matematyka że 2+2=4
BydłO2
2 lata temu
Bardziej skrzywionej twarzy Premier May nie znaleźliście?,po tym jak lewactwo reaguje (o2,GW,TOK kłamstwo itd.) na brexit, tym bardziej jestem pewien, że Brytyjczycy postąpili właściwie wychodząc z tej chorej unii.
Życzymy mu up...
2 lata temu
Czy Kaczyński to po angielsku May?
bEiVIdQj
70Latek
2 lata temu
Się POrobiło. No jak tak można było ogłosić referendum i POwierzyć prostym ludziom decyzję o brexicie co zrobiło frekwencję - teraz mają kłopot. O wszystkim POwinna była zadecydować Izba Gmin i LOrdów.
Uhuhu
2 lata temu
PiS dostaje drgawek na samo słowo TUSK a tu jeszcze pedofilia.
Hihi
2 lata temu
To funt jest ma jeszcze znaczenie na światowym rynku ? Zbliżają się do wartości złotówki.
lus
2 lata temu
Tzn. Lus... jesteś kozak
*
2 lata temu
Poruszaj się normalnie... sam to układasz
166
2 lata temu
jeśli 4,9 to gdzie tanieje
Z boku
2 lata temu
Zastanawiam się, jaki sens mają referenda, skoro ich skuteczność prawna jest bliska zeru. Podobny cyrk był z Irlandią przy głosowaniu nad tzw. Traktatem Lizbońskim. UE uber alles???
www.
2 lata temu
Dziwne ze jeszcze tego nie zrobila , kobieta ktora podobno jest przeciwko wyjsciu UK z UE walczy jak lew o opuszczenie unii.
Terw
2 lata temu
Tuska niech sobie wezmą on to raz "ogarnie" całkiem ich puści z torbami
xart
2 lata temu
brednie funt w styczniu kosztował 0,20 zł mniej, a niby traci - proszę o wykres notowań
bEiVIdQb
joda
2 lata temu
Brexit to sukces Putina. Kupił Farage tak rozpoczął powolny ale bardzo skuteczny proces demontażu Unii. Teraz już jest nie Unia Europejska a Unia w stanie likwidacji.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić